Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kılıçdaroğlu: EYT için her türlü çabayı göstereceğiz

23.10.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kılıçdaroğlu Emeklilkte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili olarak: ''Sizin davanızın takipçisi olmaya kararlıyız. Bu konuda kanun teklifimizi verdik. Bu teklifin parlamentodan geçmesi için her türlü çabayı göstereceğiz. Efendim çok açık olurmuş. Sen iktidarsın açığı engellemek için niye gidiyorsun emeklinin aylığını düşürüyorsun. Ortaya çıkardığın açık her yıl artıyor. Çık önce bu millete Sosyal Güvenlik Kurumunu nasıl batırdığını anlatacaksın. 750 milyarlık açık nereden kaynaklanıyor.''

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuştu. Dün emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili çalışma yaptıklarını anlatan Kılıçdaroğlu, "Sizin davanızın takipçisi olmaya kararlıyız. Bu konuda kanun teklifimizi verdik. Bu teklifin parlamentodan geçmesi için her türlü çabayı göstereceğiz. Efendim çok açık olurmuş. Sen iktidarsın açığı engellemek için niye gidiyorsun emeklinin aylığını düşürüyorsun. Ortaya çıkardığın açık her yıl artıyor. Çık önce bu millete Sosyal Güvenlik Kurumunu nasıl batırdığını anlatacaksın. 750 milyarlık açık nereden kaynaklanıyor. CHP olarak biz emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını takip etmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın "Türk üniversitelerinin tarihlerinin en özgür en bağımsız dönemlerini yaşadıklarını gayet iyi biliyoruz" sözünü hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Zaytung haberi değil bu Erdoğan’ın söylediği söz. Ama 19 Ekim’de tam tersini söylüyor. Nasıl oluyor da Türk üniversitelerinin dünyanın en büyük 500 üniversiteleri arasında esamesi okunmuyor diyor. Demek ki bir şeyleri ihmal ettik diyor. Beyefendi siz hala kandırılıyorsunuz. Keşke bir şeyi yanlış yapsan yaptığın her şey yanlış" dedi.

"AK Parti iktidarı yoksulluk demektir"

Kılıçdaroğlu konuşmasına şöyle devam etti:

"AK Parti iktidarı yoksulluk demektir. AK Parti iktidarı pahalılık, işsizlik demektir. AK Parti iktidarı israf, adaletsiz, tefecilere hizmet eden iktidar demektir. Her yerde bunu söyleyin. Arsaları sattılar, devletin fabrikalarını sattılar dünyanın vergisini topladılar ve bütün milleti artı Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni batağın içine soktular. Şimdi tefecilere teslim ettiler. Emir alıyorlar emirle iş yapıyorlar. AK Parti iktidarları döneminde yurt dışındaki tefecilere ödedikleri faiz 158 milyar 135 milyon dolar. Sıcak paranın ve doğrudan yabancı sermayenin götürdüğü kar 198 milyar 157 milyon dolar. Arazi de kalmadı satacak. Borçlanıyorlar ama bu faiz bana yetmez diyor tefeci. Direndi artırmadı önce Merkez Bankası 3 kat faizini arttırdı yılbaşına göre. Sonra 5 yıllık devlet tahvili faizini de artırdı. Dolar bazında faizi yüzde 7,5'e çıkardık ey tefeciler dediler. 3 misli talep oldu bakan damat son derece memnun. AK Parti iktidarı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına değil bir grup tefeciye hizmet eden iktidardır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimlerden önce 'Yüksek faiz ile ülkemizi ayağa kaldıramayız. Yatırımcıyı güçlü kılacaksak faiz düşük olmalı. 24’ünde siz bu kardeşinize yetkiyi verin, sonra bu faizle şunla bunla nasıl uğraşılır göreceksiniz' dediğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Seçimden önce mücadele edeceğim diyor. Seçimden sonra 'Emret tefeci kardeşim faizi kaçtan istiyorsun' diyor. Yalan söylemek günahtır diyorduk. Tefeciye 81 milyonu hizmet eder hale getirmek günahtır. Yakayı tefeciye kaptırmışlar. Türkiye’yi tefeciden kurtarmak bizim borcumuzdur" şeklinde konuştu.

"Bu bütçe vatandaşa deli gömleği giydiren bir bütçedir"

2019 bütçesinin meclise geldiğini anlatan Kılıçdaroğlu, "Sarayın bütçesi ne? Yüzde 233 oranında artıyor. 854 milyon lira bütçe 2 milyar 800 milyon liraya çıkacak. Bu bütçe vatandaşa deli gömleği giydiren bir bütçedir. Bu bütçeyle mücadele etmek CHP Grubunun namus borcudur. Biz mücadele edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde tefecilere hizmet eden iktidarların yolu halkın oylarıyla gitmesidir. Çiftçiye mazot için yarısı senden yarısı bizden diyordu. Söyleyen adam da yok şimdi. Nerede bunlar? Malı tamamen götürdüler, sana bir şey kalmadı. Gübre fiyatlarında yüzde 10 indirim yapacaklarmış, yüzde 100 zam geldi ne indirimi. Cumhuriyetinde tarihinde ilk kez yem fiyatları süt fiyatlarının üstünde. Çiftçinin 2002’de borcu 1 milyardı, 109 milyar liraya geldi. Ameliyatlar yapılamıyor. Memleketi bu hale getirdiler. Önemli olan saray değil, önemli olan bu ülkede insanlarımızın huzur içinde yaşamaları. Biz CHP olarak bu sözü veriyoruz. Bu ülkede herkesin huzur içinde yaşayacağı, her çocuğun yatağa aç girmeyeceği, üniversitelerde özgürlüğün ve özerkliğin olduğu, her üniversite hocasının istediği bilimsel çalışmayı özgürce yapabildiği bir Türkiye inşa edeceğiz" ifadelerini kullandı.
Öte yandan CHP Grup Toplantısında Kılıçdaroğlu konuşurken bağırmaya başlayan bir partili ise salondan dışarı çıkartıldı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, İzmir’deki orman yangınında iyi bir sınav veremeyen ve THK uçakları ile ilgili gerçek dışı açıklamalar yapan Tarım ve Orman Bakanı...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sabah Gazetesi'nde ''İmamoğlu'nun Kaz Dağları'nda villası var'' şeklinde yer alan haberle ilgili açıklama yaptı.

Sabah Gazetesi'nde yapılan bir haberde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Kaz Dağları'nda villası olduğu iddia edildi.

İYİ Parti, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine kayyım atanması hakkında ne dedi? İYİ Parti'den Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine atan...

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran'ın iki polis arasındaki fotoğrafı sosyal medyada gündem oldu.

İzmir’deki orman yangını üç gündür devam ediyor. Yangın söndürme çalışmalarını yerinde takip eden CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, çalışmalarla ilgili detayları ve ...

CHP YDK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, Türk İntikam Tugayı olarak bilinen örgütün, İzmir ilinin Bornova ilçesi Tuna Mahallesi'nde evlerin pencerelerine ''Tür...

Yazarlar
Website Security Test