Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP ile İYİ Parti'nin ''Ortaklık'' hedefi: Büyükşehir Belediyeleri!

16.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İki Parti arasındaki “Yerel seçimlerde nokta ittifak için 14 büyükşehrin seçilmesi” konusunu uzmanlara sorduk, işte görüşleri…

GİZEM AY

 

Türkiye 31 Mart 2019’da yerel seçimler için sandık başına gidiyor. AK Parti ile MHP’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaptığı “Cumhur İttifakı” yerel seçimler içn dağılmışa benziyor. Dikkatler iki muhalefet partisi CHP ile İYİ Parti’ye çevrildi. Bu iki parti ittifakta birbirine uzak durmuyor. CHP ile İYİ Parti’nin yerel seçimlerde ittifak yapması durumunda metropol illerde başarı yakalanacağı görüşü öne çıkıyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, geçtiğimiz hafta Salı akşamı yaptığı görüşmede iki parti arasında “İttifakın temelleri atıldı” yorumları yapıldı. Görüşmenin ilk bölümü heyetler arasında gerçekleşti. CHP heyetinde Kılıçdaroğlu’na CHP Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı, Seyit Torun ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan eşlik etti. İYİ Parti heyeti de Genel Sekreter Cihan Paçacı, Genel Başkan yardımcıları Koray Aydın ve Musavvat Dervişoğlu'ndan oluştu. Heyetler arası görüşme 40 dakika sürdü. Görüşmede özellikle bazı büyükşehirlerin üzerinde durulduğu öğrenildi. Heyetler arası görüşmenin ardından CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Akşener baş başa görüştü. Bu görüşme de iki liderin ilkeler bazında seçim işbirliği konusunu ele aldıkları belirtildi.

Cumhuriyet’in haberine göre iki liderin görüşmesinde, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin 5 ay içinde “çöktüğü” yorumu yapıldı. Görüşmede, başta ekonomi olmak üzere dış politika, eğitim, sağlık gibi alanlarda çok büyük sıkıntılar yaşadığı ifade edilirken, yerel seçimlerde “Türkiye’nin sorunlarının çözümü için gerekli adımların atılması yönünde” fikir birliğine varılarak, ittifaka yeşil ışık da yakıldı.

 

İki partiden ortak açıklama

Görüşmenin ardından İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ortak açıklama yaptı. Paçacı, görüşmenin son derece verimli olduğunu belirterek, “Türkiye’nin iki büyük partisi bir araya gelerek, temel meseleler konusunda ortak mutabakatlar temin etmiştir” dedi.  Paçacı, iki parti arasındaki görüşmelerin devam edeceğine işaret etti. Paçacı, yerel seçimlerde CHP ve İYİ Parti’nin ortak adayı olup olmayacağına ilişkin soruya “Genel bir görüş alışverişinde bulunulmuştur. Şu an için söylenecek başka bir şey yok” yanıtı verdi.

CHP’li Torun ise “Mansur Yavaş’ın görüşmede gündeme gelip gelmediğine ilişkin” soruya “Adaylar konusuna girilmedi. Genel bir değerlendirme yapıldı” sözleriyle karşılık verdi. “Başka siyasi partilerle temas olup olmayacağına” ilişkin de Torun, “Şu an için iki parti görüş alışverişinde bulundu. Diğer konu için bir şey diyemem. Bir takvim söz konusu değil, ihtiyaç halinde, ülke sorumluluğu söz konusu, her an görüşülebilir” dedi. “İki parti arasında heyetlerin oluşturulup oluşturulmayacağına” ilişkin soruya ise Paçacı yanıt verdi. Paçacı, “İhtiyaç hasıl olduğunda tabii ki olabilir” dedi.

 

14 ilde iş birliği

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ile İyi Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın'ın 14 büyükşehirde iş birliği yapılması için çalışmalar yürüttüğünü iddia etti. Sarıkaya, "14 ilde ittifak" başlığıyla (15 Kasım 2018) yayımlanan yazısında iki parti arasında yapılan görüşmelere ilişkin olarak değerlendirmede bulundu. Sarıkaya yazısının ilgili bölümünde şunları kaydetti:

İki partinin dün yapılan toplantılarından yansıdığına göre bundan böyle süreç liderler tarafından belirlenen iki kurmay tarafından sürdürülecek.

Bunlar, geçen seçimde de aynı yönde çalışan, dünkü görüşmede de hazır bulunan Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ile İYİ Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın…

İYİ Parti’den yansıyan bilgiye göre Tezcan ve Aydın ilk aşamada 14 büyükşehir üzerinde çalışacak…

Bunlar; Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Mersin, Antalya, Manisa, Bursa, Denizli, Eskişehir, Ordu, Samsun, Muğla, Aydın…

 

“İTTİFAK TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ İÇİN GEREKLİDİR”

Burhan Özfatura(Eski İzmir Büyükşehir Belediye Bakanı) –CHP ve İyi Parti 31 Mart Yerel Seçimleri’nde ittifak yapmalıdır çünkü AKP ve MHP bu seçimde de ittifak yapacak. Yerel seçimler için genel bir ittifak yapmak gerekli. Son seçimde aldıkları oylara göre belediye başkanlıkları ve meclis üyelikleri dağıtılabilir. Bu muhalefete çok ciddi bir başarı sağlar. Her seçim döneminde ittifak yapılmasını istemeyen taraflar her zaman çıkar. Bu kişiler daha çok kendi durumlarını düşünen ya da bir koltuk kalmayabilir diyen kişilerdir.

Önümüzdeki yerel seçimler Türkiye için oldukça kritik. Türkiye son dönemde demokrasiden oldukça uzaklaştı. Büyükşehirlerde muhalefet bir başarı kazanırsa Türkiye tekrar demokrasiye dönebilir. Çünkü belediye başkanı Ankara’dan bağımsız hareket eder. Bir başkanın hilesi hurdası bir takım yolsuzlukları yoksa kimse ona bir şey yapamaz. Eğer başkan az çok hesaptan kitaptan anlayan, maliye bilen biri ise Ankara’nın parayla pulla başkana baskı yapması mümkün değildir.

24 Haziran Genel Seçimleri’nde alınan oylar ortada. AKP-MHP İttifakı olursa eğer muhalefet büyükşehirler dahil olmak üzere çok büyük kayıplara uğrar.

 

 

"BELLİ NOKTALARDA İTTİFAK FAYDALI OLACAKTIR"

Rıfat Serdaroğlu(Eski Sağlık Bakanı)-CHP ve İyi Parti en azından cumhuriyet değerlerine aynı pencereden bakıyorlarsa özellikle başta büyükşehirler olmak üzere belli yerlerde ittifak yapmalarında fayda vardır. Ülke bugün 1919 şartlarına gelmiş durumdadır. Bu iktidardan ülkenin süratle demokratik yolları kullanarak kurtulması gereklidir. Eğer bu birleşmeler, ittifaklar veya belli yerlerdeki nokta ittifaklar fayda getirecekse, yapılmalıdır.  Yerel seçimde iki parti de tabanlarına söz geçirebilirse ya da iki partinin de tabanına hoş gelebilecek, kabul görebilecek isimleri koyarlarsa bu ittifak yerel seçimleri kazanır, AK Parti kaybeder.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

ATEİST:

22.11.2018 - 05:50
Muhteşem 2 li,süper 2 li,nur akıyor yüzlerinden yoolunuz açık olsun güzel,insanlar gerçek ten görevini namusuyla,şerefiyle,yapan TÜRK VATANINI,TÜRK ULUSUNU,SEVEN FEDAKAR 2 Lİ.Umut ederiz,herşey..gönlünüzce olsun.Partili,deyilim ama bu harika insancıkları,seviyor sayıyorum.Gercek vatan sever melek insanlar, yolunuz açık olsun MUHTEŞEM insanlar .
Diğer Haberler

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Sen otur işine bak'' sözlerine cevap verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca hazırlanan Kamu İşletmeleri 2018 raporunda yer ala...

Davutoğlu'nun ''Gelecek Partisi''nin en genç Kurucular Kurulu Üyesi İsmail Günaçar'dan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a diploma göndermesi.

CHP YDK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat’ın, yaklaşık 3 yıldır atama bekleyen Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki ziraat mühendisi, gıda mühendisi, su ürünler...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, yazdan yaza yapılan doğalgaz faturalarındaki indirimin, kış aylarında da yapılıp yapılmayacağı yönündeki sorusuna Enerji ve...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bütçe görüşmeleri sırasında TBMM Genel Kurulunda söz alarak, taşeronda yapılan düze...

CHP Karabağlar İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız, 21 Aralık’ta yapılacak ilçe kongresinde yeniden aday olduğunu törenle duyurdu.

Yazarlar
Website Security Test