Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ak Parti Recep Tayyip Erdoğan TBMM Grup Toplantısı Canlı 27 Kasım Salı

27.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Grup Toplantısında konuştu. 27 Kasım Salı.

Sözlerimin hemen başında İstanbul, Sancaktepe'de dün düşen askeri helikopterde hayatlarını kaybeden askerlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. 

Değerli arkadaşlar, Türkiye'nin iç ve dış siyasetinde önemli gelişmeler yaşadığı bir dönemden geçiyoruz. Belediye seçimlerine geçmeden önce ülkemizin ve milletimizin bekası açısından, Akdeniz, Ege ve Kıbrıs'taki haklarımız Türkiye'nin üzerinde hassasiyetle durduğu konulardır. Son dönemde bu bölgedeki sorunlar büyük çıkar çatışmalarına dönüşmeye başlamıştır. Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ın pervasız davranışları en başta kendileri için bir tehdit kaynağı haline gelmiştir. Bu gayretler beyhudedir. Uluslararası hukuktan gelen haklarımızı sonuna kadar kullanmakta ve hadlerini bildirmekte kararlıyız. Uluslararası ilişkilerde fırsatçılık çok kötüdür. Akdeniz'de hakları olmayan alanlarda ekonomik ve siyasi hakimiyet kurmak isteyenlere fırsat vermeyeceğiz. Mülteci akını karşısında korkudan titreyenler konu ekonomik çıkar olduğunda aslan kesiliyorlar. Şu anda 4.5 milyon insanı ülkesinde barındıran bir Türkiye var. Diğer tarafta botları şişleyen ve mültecileri Akdeniz'in Ege'nin sularına gömen var. Geçmişte bize de oynanmış bu oyunlara artık karnımız toktur. Türkiye olarak ne Doğu Akdeniz'de ne de diğer bölgelerde kendimizden taviz vermeyeceğiz.

Karadeniz'de ise bir başka gerilim giderek tırmanıyor. Rusya ile Ukrayna arasındaki hadiselerin yeniden alevlenmiş olmasından üzüntü duyuyoruz. Her iki ülkeyi de yakın dostu olarak gören bir ülke olarak Karadeniz'in bir an önce barış denizi haline gelmesini diliyoruz. Sorunların diyalogla çözülmesi çağrımızı tekrarlıyoruz. Dünya'nın çeşitli tehditlerin pençesinde kıvrandığı bir dönemde Rusya ile Ukrayna'yı yanyana görmeyi diliyoruz. Değerli arkadaşlar, Suriye meselesi bizim güvenlik meselelerimizin başında geliyor. 

Açık konuşuyorum Türkiye Fırat Kalkanı harekatını patlatmıştır. Sürekli dev aynasında gösterilen DEAŞ'ın ne olduğunu aslında Türkiye sahneye çıkınca görünmüştür. Bu örgütü biz çökertmeye başladık. Ama DEAŞ'a karşı olduğunu söyleyenler hiç mücadele vermediler. Bugün hala Suriye'nin belirli yerlerinde varlığını sürdürmesi aynı oyunun sahnelenmesidir. Bölgenin petrolünü işletmek için DEAŞ bahanesiyle işgallerini sürdüren diğer terör örgütleri ve onları destekleyenler ortaya çıkarsa mesele çözülecektir. Bu işin nasıl çözüleceğini gösterelim. Bu arada bir başka oyun da sınırlarımız boyunca oynanmaktadır. On binlerce kişiyi silahlandıranın terörle mücadele gibi bir düşüncesi olmadığı açıktır. Bunlar teröristlerle yatıp teröristlerle kalkıyor. PKK'nın Suriye'nin kolunu oluşturan bu örgütün tek hedefi ülkemizdir. Buna daha fazla sessiz kalmamız mümkün değildir. Kandil'dekilerin başlarına ödül koyanlarla iş birliği yapıyorlar. Bu Kandil'dekilerin dağlara kaçırılan kadınların, kızların ne hale geldiklerini tüm dünya izliyor. Onlardan doğan çocuklar da Avrupa'da satılıyor. Çünkü bunlar hem insan kaçakçısı hem de bunların pazarlamasını yapan bir örgüt. Ziya Paşa ne demişti? En ummadığın keşf eder esrâr-ı derûnun,
Sen herkesi kör, âlemi sersem mi sanırsın? Ülkemize bugünlere kadar verdikleri sözleri tutmayanlar için yolu sonu görünüyor. Ülkemizi hedef alan teröristler çekildiklerinde Türkiye'nin yanlarında yer aldıklarını görecekler, aksi takdirde kendi bekamız için her şeyi yapmaya hazırız. 

Mahalli seçimlere ülkemizde böyle önemli gündemler olduğu sırada gidiyoruz. Biraz sonra burada yine 20 büyükşehir ve il belediye başkanımızın ismini açıklayacağız. Ardından MGK toplantımıza başkanlık edip ülkemizin iç ve dış politikası hakkında önemli kararlar alacağız. 

Uluslararası yatırımcıların giderek artan ilgisi ülkemizdeki çevrelere de örnek olmalıdır. Kaynakları üretime, istihdama yöneltmek en doğru ve en hayırlı yöntemdir. Aralık ayında bu konuda gelişmeler olmasını bekliyoruz. İstanbul Havalimanı'nın ve Star Rafinerisini ile TANAP'ın açılışını yaparak Dünya gündemine en üst sıralarda yer almıştır. İhracatımız, turizmimiz... işte turist sayısı 40 milyonu aşıyor. Rekor üzerine rekor. Böyle güzel gelişmeler olurken hala tereddüt etmek bizim insanımıza yakışmıyor. Aralık'ta yeni bir istihdam ve yatırım hamlesiyle 2019'a güçlü bir giriş yapacağız. 31 Mart 2019 yerel seçimlerle ilgili manifestomuzu açıklayacağız. 2019'da marka şehirler, gönül belediyeciliğimizi ifade eden bir vizyonla milletimizin karşısına çıkacağız. Hep söylediğim gibi Ak Parti şahsım başta olmak üzere, mahalli idarelerdeki başarısıyla milletimizin gönlünde taht kurmuştur. Yereldeki becerimizi iktidardaki çalışmalarımıza da yansıttık. Bizden öncekilerin yaptıklarından kat be kat büyük hizmetleri ülkemize ve milletimize verdik. Eğitimden sağlığa, adaletten güvenliğe, sanayiden sosyal güvenliğe kadar her alanda Türkiye'ye adeta çağ atlattık. İşte bu güvenle diyoruz ki belediyecilik; Ak Parti'nin işidir. 

Değerli kardeşlerim Ziya Paşa'dan terkibi benti okumuştuk. Aynı Ziya Paşa'dan, Eşşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri sözünü de söyleyelim. Biz eserlerimizle konuşuyoruz. Belediye başkanının mesaisi olmaz, halkın arasında dolaşmayan, telefonunu açmayan bir başkanın başarılı olması mümkün değildir. Milletinin evinin önünden çöpünü düzenli alamıyorsanız, sokak cadde pırıl pırıl olmuyorsa, millet size mazeretinizi sormaz, biletinizi keser. Bazen söylüyorum bu ana muhalefet rahatsız oluyor. Ben muslukları akmayan bir İstanbul almıştım CHP'den. Dağ gibi çöpleri olan bir belediyeyi almıştım, gazetelerin maske dağıttığı bir İstanbul'u almıştım. Ümraniye'de çöp dağı patladığı zaman belediye başkanı CHP'liydi. 39 insanımız öldü. Siz kaçacaksınız biz kovalayacağız. Partimde de bu tür arkadaşlarım varsa kusura bakmasınlar onlarla da yol yürümeyiz. Üstelik bizim belediyecilik anlayışımızda bu hizmetler işin alfabesidir. Yani bu hizmetleri yapmayan belediye başkanı zaten fuzulidir. Koltuğunun işgalcisidir. Bunları en iyi yapan belediye başkanı makamının hakkını veren kişidir. Üç kez kalan belediye başkanını başka yerlere kaydırdık. Türkiye'de belediyeciliği bu standartlara biz taşıdık. Belediyelerin yarısını da milletimiz bize emanet etti. 31 Mart'ta da daha fazlasını milletimiz verecektir. 

Siyaset yapma tarzı... CHP tek parti döneminden beri yatırımdan, projeden uzak bir şekilde ülkemiz siyasetini zehirlemiştir. CHP'li belediyelere bakın, yönetim başarısı üzerine kurulu bir kadro göremezseniz. Kurdukları düzeni korumak CHP'nin başlıca gayesidir. İşte bu yüzden CHP uzun zamandır, oyunu artırmak için değil, teslim aldığı insanların gözlerini bağlayarak devam etmektedir. Şişli, Beşiktaş gibi yerlerdeki seçim sonuçlarına bakın. Türkiye yansa da şaha kalksa da bunların umurlarında değil. Halbuki bunlar Türkiye'nin kaymağını yiyenlerdir. Halbuki burada yaşayan sağduyulu vatandaşlarımız buraların CHP sayesinde değil hükumetin ve büyükşehirin sayesinde öyle olmuştur. Kadıköy'den Pendik'e belediyenin raylı sistemiyle değil büyükşehirin raylı sistemiyle gidiyorsunuz. Metrobüs de aynen öyle. Ben İstanbul'a belediye başkanı olduğumda meşhur İkaruslar vardı. Bunlarda temizlik yoktu. Mazot kokusundan, pislikten geçilmiyordu. Onları yurt dışına hibe olarak gönderdik. Milletimize bunlar yakışmazdı. Onları elimizden çıkarıp Mercedes marka otobüsleri getirdik. Çünkü halkımıza yakışan buydu. Affedersiniz altyapı diye bir şey yoktu. Susuzluk almış başını gidiyordu. Bütün bunlardan İstanbul'umuzu kurtarırken burası Beşiktaş'tır Kadıköy'dür demedik. Her yere aynı hizmeti götürdük. Özellikle CHP, büyükşehirlerde Ak Parti'nin adaylarının açıklamasını bekliyorlar. Elhamdülillah mihenk taşı Ak Parti'dir onun için. Bunların kafasında kim iyi yönetir diye bir kaygı yok. Kim Ak Parti'yi yener onu düşünüyorlar. CHP yönetimine bir ödev veriyorum; iyi takip etsinler, alsınlar bu 60 kişilik listeyi önlerine hepsinin karşısına cinliklerine göre rakipler çıkarsınlar. 31 Mart'ta bakalım milletimiz hizmet edene mi cinlik edene mi oy verecek? CHP'ye gönül veren seçmen kardeşlerime de diyorum ki; bu köhne zihniyete artık bir dur deyin. Tercihlerinizi buna göre yapın. İstanbul'da Ak Parti belediyeciliğinin nasıl hizmet verdiğini biliyorsunuz. İzmir'e suyu Ak Parti getirdi. Veysel Bey'in bakanlık döneminde. İzban bizim sayemizde yapıldı. Körfez kokuyor. Aynı Haliç'in ben İstanbul'u aldığım zamanki haline dönüştürdüler. Kolektor de mi yapamıyorsun be? Al kolektoru oraları bir temizle. Dertli olacaksın dertli. Dertli olmadığın zaman bunu çözemezsin. 

20 belediye başkanını açıklıyorum:

Afyonkarahisar: Mehmet Zeybek Ak Parti eski il başkanı,

Ankara: Mehmet Özhaseki Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı,

Balıkesir: Yücel Yılmaz, şu anda Karesi Belediye Başkanı,

Bingöl: Erdal Arıkan, Bingöl Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü,

Çanakkale: Ayhan Gider 26. Dönem Milletvekilimiz,

Çankırı: Hüseyin Boz, Çankırı Belediye Başkanı,

Çorum: Halil İbrahim Aşkın, Hitit Üniversitesi 

Eskişehir: Burhan Sakallı, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı,

Hatay: İbrahim Güler, Ak Parti İl Başkanımız, 

İzmir: Nihat Zeybekçi, Eski Ekonomi Bakanımız, Evet Nihat Bey'in de Denizli'de iki, üç dönem belediye başkanlığı var. İzmir'de iş adamlığı devam ediyor. Sürekli olarak da bölgenin insanı olarak oradaki kampanyalarda çalışan bir kardeşimizdir. İnşallah bu dönem İzmir'i Nihat Bey'le birlikte alacağız. 

Karaman: Mahmut Sami Şahin, Konya Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili,

Konya: Uğur İbrahim Altay, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı şu anda,

Mardin: Mehmet Vecdi Kahraman, Ak Parti eski milletvekili adayı,

Muş: Feyat Asya, şu anda Muş Belediye Başkanımız,

Sakarya: Ekrem Yüce, Çaykur Genel Müdürü,

Sivas: Hilmi Bilgin, Adalet Bakanı Yardımcısı ve daha önce milletvekilimiz birkaç kez, 

Tokat: Eyüp Eroğlu, Tokat Belediye Başkanı,

Trabzon: Van Valimiz Murat Zorluoğlu'nu aday gösteriyoruz, 

Uşak: Mehmet Çakın, Uşak Belediye Başkan Adayımız hayırlı olsun bakalım,

Yozgat: Celal Köse, Ak Parti İl Başkanımız ve şu anda orada adayımız. Arkadaşlarımızı şimdiden tebrik ediyorum. Seçim çalışmalarında ve inşallah göreve geldiklerinde belediye hizmetlerinde kendilerine başarılar diliyorum. Böylece 60 il ve ilçe belediye başkanımızın ismini açıklamış bulunuyoruz. Güney Amerika seyahati dönüşü açıklamaya devam edeceğiz. Manifestomuzu açıklayacağız. Şimdi bir de il büyükşehir belediye başkanlarımızı ve adaylarımızı, il başkanlarımız eğer belediye başkanlarımız ise belediye başkanlarımızı, milletvekilleriyle birlikte buraya davet ediyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından tüm adayları kürsüye davet edip fotoğraf çektirdi. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Meral Akşener'in ''Malazgirt Meydan Muharebesi'nde bu kadar ok atılmadı'' videosu

Son dakika haberi YSK Gerekçeli Kararı....

Meral Akşener: Törene katılmadık, çünkü devlet töreni değil iktidarın şovuydu

Son Dakika Kemal Kılıçdaroğlu Grup Toplantısı Canlı 21 Mayıs 2019

Romenler Türk Balıkçı teknesine ateş açıp batırdı 3 yaralı 8 gözaltı video haber

Emin Çapa: 'Kesin bilgi olarak yazıyorum. Evet Ekrem İmamoğlu yayını bitsin diye reji telefonla arandı.'

Ekrem İmamoğlu: 'Seçim gecesini bu ülkeye ihanet eden Anadolu Ajansına bırakmayacağız'

Yazarlar
Website Security Test