Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP 2019 Aydın Belediye Başkan adayı Özlem Çerçioğlu, İsmet Sezgin’i anma töreninde

7.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP 2019 yerel seçimleri Aydın Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve mevcut Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, merhum siyasetçi İsmet Sezgin’in anma törenine katıldı. Video

CHP 2019 Aydın Belediye Başkan adayı ve mevcut Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, İsmet Sezgin’i anma töreninde.

CHP 2019 yerel seçimleri Aydın Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve Aydın belediye başkanı Özlem Çerçioğlu, merhum siyasetçi İsmet Sezgin’in anma törenine katıldı. 

Türk siyasi tarihinin en önemli figürlerinden birisi olan İsmet Sezgin vefatının ikinci yıldönümünde memleketi Aydın ve siyasi hayatının geçtiği Ankara’da düzenlenen etkinlikler ile anılıyor. 

Aydın’da düzenlenen etkinliklerde, Sezgin’in Kızı Ayşe Sezgin tarafından Aydın’ın ünlü, Bey Camii önünde lokma dağıtıldı. 

Cami önündeki Aydın efeler Belediyesine ait bir araç ise İsmet Sezgin’in anısına halka ücretsiz çay ve meşrubat dağıttı. 

CHP’den 2019 yerel seçimlerde tekrar aday gösterilen Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun da katıldığı anma töreni ise Aydın’da bulunan ismet sezgin parkında gerçekleştirildi. 

Mevlüt okunmasının ardından CHP 2019 Aydın Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Özlem Çerçioğlu, merhum siyasetçi İsmet Sezgin hakkında kısa bir konuşma yaptı. 

İsmet Sezgin’in Kızı Ayşe Sezgin’in de bir konuşma yaptığı İsmet Sezgin parkında, daha sonra parktaki İsmet Sezgin heykeli karşısında, İsmet Sezgin anısına lokma dağıtıldı. 

İsmet Sezgin Kimdir? 

İsmet Sezgin kimdir, İsmet Sezgin, 1928 yılında Aydın‘da ailenin altısı kız 9 çocuğundan en büyüğü olarak doğmuştur. 

İlköğrenimini Aydın’da, orta ve lise öğrenimini İzmir‘de tamamlayan İsmet Sezgin, İzmir Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulundan 1950 yılında mezunudur. 

Öğrencilik yıllarında atletizmle uğraşan Sezgin,  1950 yılında okuldan mezun olduğu gibi Türkiye Emlak Kredi Bankası’nın Denizli şubesinde çalışmaya başlamıştır. 

1952 yılında Denizli’de matematik öğretmenliği yapan Saadet hanımla evlenen İsmet Sezgin, henüz 27 yaşında iken 1955 yılında Demokrat Partiden Aydın Belediye Başkanı seçilmiştir. 

1960 ihtilalinden sonra 1960 yılında tutuklanarak belediye başkanlığı görevini bırakmak zorunda kalmıştır. 

Serbest bırakıldıktan sonra Aydın’da Adalet Partisi (AP) il teşkilatını kurmuş, 1961 yılında yapılan milletvekili seçimlerinde ise Aydın Milletvekili seçilmiştir. 

1968 yılında Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcılığını üstlenen Sezgin, 3 Kasım 1969 tarihinde Süleyman Demirel‘in kurduğu ikinci hükümetin ve Türkiye’de ilk kez oluşturulan Gençlik ve Spor Bakanlığının başına bakan olarak gelmiştir.

6 Mart 1970 tarihinde kurulan 3. Süleyman Demirel hükümetinde de Gençlik ve Spor Bakanı görevi yapmıştır.

12 Mart 1971 Muhtırası’nın ardından kurulan I. Nihat Erim Hükümeti’nin göreve başlamasıyla bakanlıktan ayrılan Sezgin, 12 Kasım 1979 tarihinde kurulan 4. Demirel Hükümeti’nde bu kez Maliye Bakanı olarak göreve başlamıştır. 

80 darbesi ile bu görevini de bırakmak zorunda kalmıştır. 

İsmet Sezgin, Siyasi yasaklarının kalkmasından sonra 1987 yılında Doğru Yol Partisi‘ne (DYP) girdi. 

1991 yılında yapılan seçimlerde DYP’den yeniden Aydın Milletvekili seçilerek, 20 Kasım 1991 tarihinde kurulan 7. Demirel Hükümeti’nde İçişleri Bakanı olmuştur. 

1995 yılında TBMM Başkanlığına seçilen İsmet Sezgin bu görevi seçime kadar sürdürmüştür. 

Refahyol Hükümeti’ne tepki göstererek DYP’den Temmuz 1996 istifa eden Sezgin, 7 Ocak 1997’de Demokrat Türkiye Partisi‘nin (DTP) kurucularından olmuştur. 

30 Haziran 1997 tarihinde kurulan 3. Mesut Yılmaz Hükümetinde DTP’den Millî Savunma Bakanlığı yapan Sezgin, 17 Nisan 1999 tarihinde DTP parti başkanlığından istifa eden Hüsamettin Cindoruk‘un yerine başkan olmuştur. 

18 Mayıs 2002 tarihinde bu görevini bırakarak aktif politikadan ayrılmıştır.

İzmir’in Bornova ilçesinde, Atatürk Mahallesi’nde “İsmet Sezgin” adını taşıyan bir ilköğretim okulu vardır.

İsmet Sezgin, 1952 yılında öğretmen Saadet Sezgin ile evlendi. Eşi 2004 yılında vefat etti. Seynan Levent ve Ayşe Sezgin adında iki kızı vardır.

Siyasi Kariyeri : 

1952-1960 – Demokrat Parti 

1961-1980 – Adalet Partisi 

1987-1996 – Doğru Yol Partisi 

1997-2002 – Demokrat Türkiye Partisi

Ölümü: 

7 Aralık 2016 tarihinde vefat eden İsmet Sezgin’in cenazesi devlet töreni ile kaldırılmış ve Ankara’da bulunan devlet mezarlığına defnedilmiştir. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

KDK, kurum lojmanını üçüncü kişilere kiraya veren TCDD'yi haksız bularak lojmanların personele tahsis edilmesine yönelik tavsiye kararı vermişti. CHP’li Gürer’in yazıl...

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, İzmir’in Karaburun İlçesi merkezindeki ilköğretim okulunun müdürü olan Şahin Özdemir'i Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Adalet Ba...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yem fiyatları ve girdi maliyetlerindeki artışlar ve mera alanlarının azalması gibi nedenlerden dolayı hayvancılığın ciddi soru...

The Bloomberg 50 listesine giren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu için önemli iddialar.

CHP Manisa Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Özür Özel'den AKP Grubu'na çarpım tablosu üzerinden sert eleştiriler geldi.

MHP lideri Devlet Bahçeli, af yasası ile ilgili çok önemli açıklamalar yaptı.

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Mahir Polat, Bergama’da Koza Altın İşletmeleri’nin girişimleri ve faaliyetleri sebebiyle “kayyım makamını” Meclis ...

Yazarlar
Website Security Test