Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ak Parti grup toplantısı 25 Aralık Salı Canlı

25.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan grup toplantısı 25 Aralık Salı canlı anlatım. Ak Parti haftalık olağan Meclis grup toplantısı 25 Aralık Salı.

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan grup toplantısı 11 Aralık Salı canlı anlatım. Ak Parti TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) haftalık olağan grup toplantısı. 

Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) haftalık olağan grup toplantısında konuştu. 

Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması:

2019'un bütçesi kabul edildi. Rabbim sağlık verdiği sürece, mensubu olmaktan gurur ve onur duyduğumuz aziz milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz. Bütçe maratonunu sürdüren tüm dava arkadaşlarıma, Cumhur İttifakı ruhunu genel kurulda sürdüren tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Aynı zamanda komisyonda görev yapan arkadaşlarımıza ve yapıcı eleştirileriyle bize katkı sağlayan herkese teşekkür ederiz. 2019 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile 2017 ile kesin hesap kanununun tüm milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

Bütçe disiplini her zamanki gibi önceliğimiz olmayı sürdürüyor. Milletimizden topladığımız vergiyi yine milletimize vermeyi esas alıyoruz. Ak Parti öncesi toplanan vergilerin nereye harcandığını anlatacağım. 2002 yılında faiz harcamaları, bütçe giderlerinin yüzde 43'üne vergi gelirlerimizin yüzde 86'sına karşılık geliyordu. Bir başka ifadeyle topladığımız her yüz liralık verginin yüzde 86'sını faiz ödemesine ayırıyorduk Bay Kemal. 2017 yılı kesin rakamlarıyla bu oran yüzde 10'lar seviyesine geriledi. Faiz harcamaları 2002 seviyelerinde devam etseydi. Önümüzdeki yıl 300 milyar liralık bir rakamı hizmete değil faize ödeyecektik. Biz sadece ekonomiyi büyütmekle kalmadık temeli de sağlamlaştırdık. Zira Ağustos'taki kur saldırısını çelik gibi sağlam karşılamasaydık Allah korusun kötü şeyler olurdu. Operasyona rağmen dimdik ayaktayız. Son zamanlardaki saldırılar sıkıntılar doğurdu evet ama aşamayacağımız şey yok. Hızlı bir toparlanma sürecindeyiz. Döviz kuru düştü. İhracat da yüzümüzü güldürmeye devam ediyor. Buradan Bay Kemal'e bir müjde vermek lazım. 175 milyar dolar rakamını göreceğiz. Tabi bu Bay Kemal için müjde mi olur bilemem. Daha da önemlisi cari açık azalıyor. 30 milyar doların altına çekeceğiz. Enflasyonu da önümüzdeki yıl hedeflerimize uygun seviyelere çekeceğiz. Attığımız her adım büyümemizi devam ettirmeyi hedefliyor. Önümüzdeki yıl satın alma paritesine göre dünyanın 13. büyük ekonomisi olmaktan bir sıra yükselişle inşallah 12. olacağız. Satın alma paritesi ekonomik gücü gösteren büyük bir etkendir. G20 toplantılarına girerken en büyük 17. olarak giderken, satın alma paritesinde de 12. olarak gitmemizin ne kadar önemli olduğunu düşünün. 

2019 bütçesi hizmet odaklı bir bütçedir. Ana kalemleriyle baktığımızda bu gerçeği görürüz. Eğitime ayırdığımız kaynak, bütçenin yüzde 12'sine denk geliyor. Sağlığa 157 milyar lira ayırıyoruz. Altyapı için 65,1 milyar lira. Esnaf kepenk kapatıyor diyorlar. Biz her zaman esnafımızın yanında olduk. Bir sor bakalım. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne sor, bu yıl içerisinde ne kadar şirket faaliyete girdi ne kadarı kapandı. Ben sana söyleyeyim. 6 açıldıysa 1 kapandı. Biz böyle çalışıyoruz. Ama bunların dünyadan haberi yok. TİM'le olan toplantıda bunu açık açık anlattım. Ama dedim ya bunların hayatı yalan üzerine kurulu. Tasarruf önemlidir. BES üye sayısı 7 milyona ulaştı. Birikmiş fon 87 milyar lirayı buldu. 2019 bütçesinde BES için devlet katkı payı olarak 4,1 milyar lira daha ayırdık. Bu anlayışla uyguladığımız sosyal yardım projeleri için 60,1 milyar lira kaynak tahsis ettik. Çalışanlarımız için her türlü tedbiri aldık, alıyoruz. Gıdadan, giyime, ilaçtan, eğitime KDV indirimleri yaptık. Asgari ücretli olup da üç çocuğu olanların aylık vergi yükünü sıfıra indirdik. Basit usulle kazanan esnafın 9 bin liraya kadar olan kazancını vergiden muaf tuttuk. Akaryakıt ürünlerinin fiyatlarını sabit tutmak amacıyla vazgeçtiğimiz ÖTV tutarı 8 milyar liranın üzerindedir. Enflasyonla mücadele ve ekonomiyi canlandırma çerçevesinde de beyaz eşyadan mobilyaya, KDV, ÖTV ve harç indirimleri yaptık. Kadın, genç ve engelli istihdamındaki teşviki 12 aydan 18 aya çıkardık. 2019 yılı boyunca Ar-Ge'de yeni makine ve teçizat alımlarında KDV olmayacak. Ve şimdi buradan tüm milletime sesleniyorum; Turizmde çok iyi bir yılı geride bırakıyoruz. Önümüzdeki yıl yeni ve daha büyük atılımların hazırlıkları içerisindeyiz. 2019'u, Şanlıurfa Göbeklitepe yılı olarak ilan ediyoruz. Sadece Göbeklitepe yılı ilan ederken onunla kalmayacağız. Gaziantep de bu işin içinde olacak. Mardin de bu işin içinde olacak. Adıyaman da, 5 ilimizi bu işin içine almak suretiyle bölgeyi Göbeklitepe yılında ayağa kaldıracağız. Biliyorsunuz 2018'i de Truva yılı ilan etmiştik. Bölgede turizmde yüzde 60 gibi bir canlılık getirmişti. Göbeklitepe açılışı yakında. Şimdiden çalışmalara hazırlanın.

Yılbaşından itibaren elektrik fiyatlarında konutlarda yüzde 10 indirim yapılacak. Doğalgazda da yüzde 10 indirim yapılacak. Elektrik ve doğalgaz indirimlerinin milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Şimdi gelelim iş dünyamıza. Özellikle istihdam alanında katkı olsun diye bazı destekleri uygulamaya geçiriyoruz. Bölgesel istihdam teşvikini 1 yıl daha uzatıyoruz. Halen 51 ilimizde ve 2 ilçemizde işverenlere sağladığımız 6 puanlık SGK teşvikini 2019'un tamamında da vereceğiz. 500'ün altında çalıştıranlar için 150 lira 500'ün üstünde çalıştıranlar için 100 lira teşvik vereceğiz. 2019 Asgari ücret net olarak açıklandı, 2020 lira olarak açıklandı. Nasıl buldunuz? Bütün işverenler, sendikalar ittifakla kararı aldılar. Bekar bir işçinin ücretini belli eden bu rakam evli ve çocuklu olanlara göre değişiyor. yüzde 26'lık bu artış çok çok önemli. 417 lira arttı. İşçilerimiz ve işverenlerimiz için en iyi rakamı belirlemek için uzun çalışmaların ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. 

Bütçe görüşmeleri turnusol kağıdıdır. Siyasi partilerin ülke için düşündüklerini ortaya çıkarır. Meclis'teki ana muhalefet koltuğu munhal durumdadır. Böyle bir ana muhalefet olmaz. Bunların edep ve adaptan yoksun kavgacı ruhuyla muhalefet olmaz. Hulusi Akar'a yapılan hakaretler yenilir yutulur cinsten değildir. Genel Başkan Yardımcısı (Özgür Özel) var bir tane sıfatını tam bilmiyorum. Böyle siyaset yaparak hiçbir yere varamazsınız. Bunlar yargının önünde hesap verecek. Önce tazminat sonra ceza. Kimsenin Milli Savunma Bakanımıza böyle ifadeler kullanma hakkı yoktur. CHP'nin Gezi'deki rolü ve 17 - 25 Aralık Darbe girişimindeki ve 15 Temmuz'da Bakırköy'e kaçışını da unutmuyoruz. CHP'nin neye benzediğini, nereye gittiğini görüyoruz. Allah CHP seçmenine sabır versin diyoruz. Duran bir saat günde ikiyi doğruyu gösterirse CHP'liler de nadiren de olsa doğruyu söylüyor. CHP'li bir vekil Bütçe görüşmelerinde 15 Temmuz'la yüzleşmedik dedi. Evet CHP, gayrimilli duruşuyla 15 Temmuz'la yüzleşmedi. Bak şimdi kendi adamınız diyor. Şimdi özeleştiri zamanı CHP'dir. Baskıcı, darbeci yapısıyla bir an önce yüzleşmek durumundadır. Türkiye'ye yakışan bir ana muhalefet partisi olması dileğiyle.

Kendini milletin üstünde görenlerin sonu CHP gibi olur. Ak Parti hep milleti üstün görmüştür. Her kim Ak Parti'nin bu ilkesinden sapmışsa partimizden uzaklaşmış olur. Milletin gözünden düşen, bizim de gözümüzden düşer. Bunun için her seçimde milletimizin karşısına en doğru, en ideal adaylarla çıkma gayreti içindeyiz. 74 büyükşehir ve il belediye başkanımızın ismini açıkladık. Önümüzdeki günlerde şehir şehir, bölge bölge açıklayacağız. 2019 Ocak ayının sonuna kadar adaylarımızın ismini açıklayıp bitireceğiz. 31 Mart akşamı yerel yönetimlerde tekrar, tek başımıza iktidarımızı ilan etmeye var mıyız? Kapı kapı dolaşmaya var mıyız? Gönüllere girmeye var mıyız? Sıkmadık el bırakmamaya var mıyız? Allah yar ve yardımcınız olsun. Kalın sağlıcakla. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

TRT İzmir Bölge Müdürlüğü’nde kısa bir süre önce büyük bir skandal yaşandı. TRT İzmir Bölge Müdürlüğü’nde kuruma ait olan ve güvenlik görevlileri tarafından kullanılan...

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Fox TV'de İsmail Küçükkaya'nın konuğu oldu. Meral Akşener, Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım'ın Fox TV'deki canlı yayınını değe...

Devlet Bahçeli İstanbul’dan Ankara’ya geri mi döndü?

CHP İstanbul il başkanı Canan Kaftancıoğlu montajla kendisini türbanlı yapanlara sosyal medya üzerinden yanıt verdi.

23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için Cumhur İttifakı Adayı Binali Yıldırım ile Millet İttifakı Adayı Ekrem İmamoğlu'nun açık oturumu, gaze...

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin İstanbul'a Mehter Marşı ile girdiği anların videosu gündemde.

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'nun Fethullah Gülen ve Alexis Yorgo imzalı sembolik karnesi dağıtıldı iddiası.

Yazarlar
Website Security Test