Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kemal Kılıçdaroğlu CHP grup toplantısı 8 Ocak Salı Canlı

8.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kemal Kılıçdaroğlu CHP grup toplantısı 8 Ocak 2019 Salı canlı anlatım. CHP haftalık olağan Meclis grup toplantısı 8 Ocak Salı.

Kemal Kılıçdaroğlu CHP grup toplantısı 8 Ocak 2019 Salı canlı anlatım. CHP TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) haftalık olağan grup toplantısı. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) haftalık olağan grup toplantısında konuştu. 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşması:

Eren Erdem'i bırakıyorlar sonra tekrar yakalama kararı çıkarılıyor. Bu işin takipçisi olacağız. Sadece Eren Erdem değil, Osman Kavala da.

Ak Partili kardeşlerim. Ben sizin kaygınızları anlıyorum. Ne olacak Türkiye'nin hali diye düşünmenizi de anlıyorum. Emekli kardeşim senin derdini de anlıyorum ama sitemim var. Size iki maaş ikramiye sözü verdim. Gidip bana telgraf çektiler bizim durumumuz iyi biz ikramiye istemiyoruz diye. Şimdi soruyorum. Sizin durumunuz iyi mi?

Etten sütten peynirden bahsetmeyeceğim. Asgari ücretlinin, işsizlerin enflasyonuna bakalım. Margarin yüzde 42, kuru soğan yüzde 183, elektrik yüzde 45, sabun yüzde 68 zamlandı vs. Emekliye ne verdiler yüzde 10.9 emekli kardeşim milyonlarsınız siz. Ağzınıza bir parmak bal çalan bu iktidarı cezalandırmazsanız geleceğiniz pek parlak değildir. Torununuzun yüzüne bakamayacaksınız. 

Sanayici kardeşlerime de sesleniyorum. Senin önündeki en temel sorun: yarını göremiyorsun. Yarın ne olacak diye bilmiyorsun. Bilmemek de haklısın çünkü kimse bilmiyor. Türkiye'de ne olacağı belli değil. Esnaf kardeşim sana da söyleyeyim. Aldığın ürünü satıyorsun ama yerine başka ürün alamıyorsun. Seni de gözler çıkardılar. Yıllardır bunlara destek verdin sen. Oy verin Türkiye uçacak diyorlardı. Gittin emekli kardeşim oy verdin, çiftçi oy verdin, asgari ücretli oy verdin. Doğru Türkiye uçtu. Dereden aşağıya. Bir hükumet ancak bu kadar dalga geçebilir çiftçiyle. Bu devleti kuranlar seni desteklesinler diye Ziraat Bankası'nı kurdular. Yani çiftçinin bankası. Şimdi seni gözden çıkardılar futbol kulüplerinin borçları ödenecek. Çiftçi mi? Onlar bizim koyun gibi enselerine vurup paralarını alırız. Dünyanın futbolcusunu alırsınız dövizle. Sonra Ziraat Bankası gel bizi kurtar. Çiftçi kardeşim sormayacak mısın bunu? Hala uyanmayacak mısın? Traktörün hacizli hala anlamayacak mısın? Bankalara borçların 100 milyarı aştı hala uyanmayacak mısın? Sen uyanıncaya kadar bu kardeşin anlatacak sana. 

Emeklilikte yaşa takılanlar... Sanmasınlar unuttum. Onların haklarını ve hukuklarını sonuna kadar koruyacağız. Çiftçi... Efendim çiftçiye para ödenecekmiş. Daha önce ödenmesi gereken parayı tuttun tuttun şimdi seçime az kalmış ödeyeceksin. 114 milyar lira alacağı var çiftçinin 2006 yılından beri. O parayı ödeyeceksin. O parayı ödemediğin sürece ben senin yakanı bırakmayacağım. Asgari ücretli kardeşlerime de sesleniyorum. 2020 lira verdiler. Yetmez bu para. Ama bir şey var. Milyonlarca kişi işsizken sen asgari ücretle çalıştığın için yine şanslısın. Peki ne oldu da Türkiye bu hale geldi? 16 yıldır memleketi yönetenler tek başına yönetiyor. İstediğin kanunu çıkarıyor musun? Evet. İstediği bürokratı görevden alabiliyor mu? Evet. İstediği bütçeyi yaptı. Bütçeyi istediği gibi bölüştürdü mü? Evet. İstediği gibi vergi koyup, af çıkardı mı? Hepsini yaptı. Başbakanı bile görevden alabiliyor. Neden memleket bu halde o zaman? Bunu yapan düzene ne diyeceğiz? Bu düzenin adı ne olacak? Neden bu düzen yoksulu ezen, varsılı daha çok varsıl yapan düzen. Hortumcu Piyasa Ekonomisi. Bu Ekonominin özelliği şudur: İnsanlar çalışırlar, üretirler. Katma değer yaratırlar. Hakça bölüşme mi olması lazım yoksa dar bir kesime mi verilmesi lazım? Birilerine verilir. Hortumcu Piyasa Ekonomisi nasıl oluşturulur? Hortumcu Piyasa Ekonomisinin önce hukuki altyapısını oluşturmalısınız. Birine ihale vereceksiniz. Kanun izin vermiyorsa kanunu değiştireceksiniz. 16 yılda 186 kez ihale mevzuatını değiştirdiler. Kendi adamlarına ihale vermek için. İkinci olarak planlamayı yapmayacaksınız. Ekonomide planlama olmayacak. Planlama olmadığında istediğinizi yapacaksınız. Devlet Planlama Teşkilatı artık kapatıldı. Niye kapatıldı? Hortumcu Piyasa Ekonomisinin esasları gereği.

10. Kalkınma Planı süres 2018'de doldu. Yeni kalkınma planı yok. Plansız büyüme var şimdi. 21. yüzyılda plansız büyüme. Planlamanın ne kadar önemli olduğunu anlatayım. Ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmayı, özellikle sanayi ve tarımın yurt genelinde hızla gelişmesi, ülke kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılmasını planlamak devletin asli görevidir. Anayasada yazıyor bu. Planda milli tasarrufu ve üretimi artırıcı tedbirler. Planlama olmayınca bunlar da olmayacak. Niçin? Diyarbakır'da da fabrika lazım Trabzon'da da. Kaynakların verimli bir şekilde kullanılması hedef alınır. Tam bir savurganlık var. Planlamanın önemi. Ve bunların hepsi Meclis'te kabul edilir. Meclis nerede? Deniz yolu mu yapılacak? Demir yolu mu yapılacak? Hangi bölgenin ne kadar, neye ihtiyacı var? Hepsi planlamada olur. Ama artık planlama yok. Planlama bitince birinin yatırım kararı verilir. Ama plan olmayınca yandaş müteahhitler karar verir bunlara. Planlama örgütünün görevini yandaş müteahhtiler alır. Türkiye de kaynak yetersizliğiyle karşı karşıya kalır. Hortumcu Piyasa Ekonomisi'nin bir diğer özelliği de devletin fabrikaları arsalarıyla birlikte satılır. Savurganlık var. Şimdi askeri fabrikaya geldi sıra. Sağlıklı işleyen bir demokraside devleti yönetenler hesabı millete verir. Vatandaş iktidara der ki: sen benden vergi alıyorsun. Bunu nereye harcadın? Bunun hesabını ver. Hortumcu Piyasa Ekonomisi'nde hesap verilmez. Sık sık CHP'ye iki koyun verseler güdemezler diyorlar. Biz vatandaşı koyun olarak görmüyoruz ki. Ama ben vatandaşı koyun olarak görüyorum, herkesi güdüyorum. Hortumcu piyasa ekonomisini oluşturanlar demokrasiyi askıya alırlar. Bugün Türkiye'nin yaşadığı gerçeklerden birisi de budur. Ben ne dersem herkes ona uymak zorundadır. 81 milyon mu? Onlar koyundur zaten. Devlet mi? Devlet de benim. Hortumcu Piyasa Ekonomisi'nin olduğu ülkelerde vergiler toplanır ama bir süre sonra yetmez. Özelleştirme yapılır ancak bir süre sonra yetmez. Nereden para bulacağız? Egemen güçlerden. Egemen güçlerin tamamı pusudadır. Herkesin ekonomisini bilirler. Borç alan emir alır noktasına gelirsiniz. Bugün Türkiye ekonomik bağımsızlığını yitirmişse Hortum Piyasa Ekonomisi yüzündendir. Faizi de onlar belirliyorlar, doları da onlar belirliyorlar. Çünkü size talimat veriyorlar talimatın altında kalıyorsun. Papazı istiyorlar, erkeksen verme. Gazeteci hapisteydi bir gecede iddianame yazıldı ertesi gün hakim kararı verdi salındı. O güçler Türkiye'yi şimdi Suriye'de daha derine sokmak istiyorlar. IŞİD'le mücadele vazifesi önümüzdeki günlerde yerine getirilecek. Cümleye bak IŞİD'le mücade 'vazifesi' Vazifeyi kim sana verdi? Benim askerim, PYD niye ölsün? Türk askeri var. Onlar ölsün. Trump böyle diyor. 

81 milyon vatandaş bir avuç tefeciye hizmet eder hale geldi. Ve vatandaşım hala uyanmayacak. Hortumcu Piyasa Ekonomisinden bir örnek daha: İktidara çok yakın bir iş adamı var. Her hayvan ithalatında bu kişi et ve süt kurumuna kilosunu 30-32 liraya satıyor. Sonra 20 liradan geri alıyor. Belli marketlere daha düşükten satmak için. Allah aşkına böyle bir hesabı böyle bir kitabı dünyada hangi namuslu adam vardır? 30'dan vereceğim 20'den alacağım. Nedir bu? Hortumlu Piyasa Ekonomisi.

Bu piyasanın baş aktörü saraydaki kibir abidesi. Sonra etrafındaki beslemeler var. Talimat dinleyen bir de damada ihtiyaç var. O da başka bir kibir abidesi. Vatandaşla konuşunca bile gülüyor. İtibar bu kadar yerlerde.

Şimdi dışarıya gidip aman bir şey demeyin bizi fazla sıkıştırmayın seçimden sonra IMF'ye gideceğiz diyorlar. Şimdi saraydaki zata soruyorum. Seçimden sonra sen IMF'ye gidecek misin? Gitmeyecek misin? Çok net bir cevap istiyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

24 Haziran 2018 seçimlerinde CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce'nin 24 Haziran 2019 paylaşımı

İstanbul Büyükşehir Blediye Başkanı Ekrem İmamoğlu: ''Evet ben bir projeyim. Ben, Türkiye Cumhuriyeti’nin, Atatürk Cumhuriyeti’nin projesiyim. Siyaseti ahlakla yapacağ...

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: ''31 Mart'ta 13.700 oy farkını beğenmeyenler, hak yemenin, milletin aklıyla alay etmenin, boş tencereyi görmemenin bedelini 800 bin oy farkını...

CHP Sözcüsü Faik Öztrak'ın 24 Haziran 2019 tarihli basın toplantısı

24 Haziran 2019 İşkur genel müdürü Cafer Uzunkaya'nın attığı tweet

Gazeteci Ömer Turan'dan Twitter'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a büyük tepki. Ömer Turan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve AKP'ye ne dedi?

AKP'nin İstanbul'daki Kalesi Fatih seçmeni İmamoğlu'nun zaferi için ne diyor? BBC Türkçe'nin videosunda röportaja katılan Ak Parti Seçmeni Fatih Halkına göre Ak Partin...

Yazarlar
Website Security Test