Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kemal Kılıçdaroğlu CHP grup toplantısı 5 Şubat Salı Canlı

5.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kemal Kılıçdaroğlu CHP grup toplantısı 5 Şubat Salı canlı anlatım. CHP haftalık olağan Meclis grup toplantısı 5 Şubat 2019 Salı.

 

Kemal Kılıçdaroğlu CHP grup toplantısı 5 Şubat 2019 Salı canlı anlatım. CHP TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) haftalık olağan grup toplantısı. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) haftalık olağan grup toplantısında konuştu. 

CHP grup toplantısı öncesinde siyasete MHP'de başlayan ve ANAP'ın kurucuları arasında yer alan deneyimli siyasetçi Yaşar Okuyan bugün CHP'ye katıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis Grup Toplantısı'ndaki konuşması öncesi Yaşar Okuyan'a parti rozetini taktı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşması:

Bekledim belki ekonomiden söz edecekler mi diye? Bir güllük gülistanlık edebiyatıdır gidiyor. Bir gerçeği herkesin bilmesini isterim. En adaletsiz vergi enflasyon vergisidir. Vatadaşın cebini vuran enflasyon vergisidir. Enflasyonun olduğu bir ülkede huzur olmaz, üretim olmaz. Pek çok sorun enflasyondan kaynaklanır. Türkiye bunu yaşadı. Ne diyorlardı? Tek haneli rakama inecek. 2004'ün rakamını yakaladılar. Dünyanın en yüksek enflasyonunu yaşayan ülkeyiz.

Ak Partili kardeşlerime sesleniyorum. Her yetkiyi verdiniz yetmedi. Bana yetki verin tek adam olayım her şey düşecek dedi verdiniz yine yetmedi. Kalkmış şimdi esnafı, çiftçiyi suçluyor. Sanki bunlar uyuşturucu satıyormuş gibi baskın yapıyorlar. Değerli arkadaşlarım ne oldu da bu zamlar geldi? Bakın bir yıllık değişimi veriyorum size. Bir yılda ne oldu? Kuru soğan artış yüzde 231. Biber artış yüzde 155, pırasa yüzde 116, patates yüzde 111. Böyle gidiyor liste. Mutfakta yangın var dediğimizde neyi kastediyoruz? Asgari ücret yüzde 26 artıyor mutfaktaki enflasyon yüzde 100'ün üstünde. Oy vermek için sandığa giden her vatandaş düşünecek. Herkesin sorumluluğu var. 17 yıldır tek başına Türkiye'yi yöneten siyasi iktidarı hep beraber sorgulamamız gerekiyor. Sarayda oturup şikayet etmek ne zamandan beri gelenek haline geldi?

Hal yasasını değiştirdiler, ithalat yaptılar, fiyatlar düşmedi. Sonra vatandaşın ne yediğine karışıyorlar. Zaytung yöneticilerine sesleniyorum; Tarım Bakanını kadronuza alın. Türkiye'yi yönetenler bir avuç tefeci. Onların dedikleriyle tüm kararlar alınıyor. Ak Parti iktidarları döneminde tefecilere ödenen para yani faiz 446 milyar TL. Bu sadece yurt içindeki tefecilere ödenen para. Bu faiz bir avuç insana gidiyor. Bir avuç insan için 81 milyon insan çalışıyor. Türkiye'yi yönetemiyorlar. Yönetme güçlerini kaybettiler.

Elektriğe zam, doğalgaza zam, köprü geçişlerine zam, otoyollara zam, her şeye zam. Sonra dönüp esnafı suçlayacaksınız, sanayiciyi suçlayacaksınız, berberi manavı suçlayacaksınız. Zamları yapan kendileri. Bütün zamları onlar yapıyorlar, fiyat artışlarını da şikayet ediyorlar. Bütün bunlar olurken, en büyük rantı sağlayan inşaat sektörüydü. İstanbul'a 76 gökdelen diktiler. 76 gökdelenin yandaşlarına sağladığı rant 240 milyar lira. Bunun için her şey. Bir avuç insana sağlanan rant yüzünden her şey pahalı. Üreten Türkiye'den, güçlü Türkiye'den bahsettik. Israrla Türkiye üretmelidir dedik ama Türkiye'yi tüketen Türkiye haline getirdiler. 14.5 milyar lira destek verdiler. Ama 5 bitkisel ürünün ithalatına 29 milyar lira. Bütün tarıma verdikleri destek 14.5 milyar lira. Peki bu ülkenin tarımını kim destekliyor? Fırıncıların sorunları... Ekmek... İster fakir ister zengin olalım temel gıda maddesi. Uzun süredir zam yaptırmıyorlar tehdit ediyorlar. Geçen gün bana geldiler bize zam yaptırmıyorlar bunu dile getirin ama bizim ismimizi vermeyin yoksa bizi mahvederler. 

Yaklaşık 170 ilacın piyasada bulunmadığını söylemiştim. Bugün piyasada bulunmayan ilaç sayısı 170'ten 417'ye çıktı.

Biz saraylarda değil vatandaşın gönlünde taht kurmak istiyoruz. 

İşsizlik sorunu... Bir ülkede milyonlarca insan işsizse o ülkede huzur olmaz. 32 kişi alınacak işe binlerce kişi başvuru yapılıyor. 2 bin kişi alınacak işe 8 bin kişi başvuru yapıyor. 300 kişi alınacak 3 bin kişi başvuru yapıyor. 500 kişi alınacak işe 4000 kişi başvuruyor. Stadyumda kura çekimi yapılıyor. Şanlıurfa'da... Ak Parti'ye silme oy veren bir şehirde. 17 yıldır yönetiyorlar. 

Bütün fabrikaları sattılar. Bitlis'in sigara fabrikasından başladılar. Tarlada üretmedik, fabrikada üretmedik. Türkiye bu hale geldi. Şamar gibi tweet atıyorlar sonra. Ekonomiyi mahvedeceğiz diyorlar Trump'a çıkıp hiçbir şey diyemiyorlar. Papazı vereceksin dediler emredersiniz dediler. Trupm konuşur emredersiniz derler bizim vatandaş konuşunca kulaklarını kapatırlar. Bunun nedeni; biz ne yaparsak yapalım gelip yine oy verecekler diyorlar. Bunun hesabını sorun.

Hortumcu Piyasa Ekonomisi diye bir kavramdan söz etmiştim. Vatandaşın cebinden alıp kendi cebine koyan ekonomi. 70 bin kişinin hortumlandığı bir piyasa dengesi. 70 bin kişi 18 yıldır haklarını arıyor. 

Biz sahip çıkacağız mazluma. Biz Kuvayi Milliyeyiz. Biz halkçı partiyiz. Yeter ki vatandaş taş gibi irade sergilesin. 

Bütün bu söylemler demokrasi ortamında olur. Ancak İhlaszedelere izin verilmiyor. Tıpkı Cumartesi Anneleri gibi. İhlaszedeler 18 yıldır hak arayışı içerisindeler. Nerede bizim hakkımız? Bugün geldiğimiz bir noktada parti devletiyle karşı karşıyayız. Sabah Gazetesi'nde bir yazar kardeşimiz yazmıştı. Yazıda Ak Parti'nin il ve ilçe adaylarının değerlendirilmesi için MİT yetkililer MASAK'la birlikte çalışıyorlar. MİT Erdoğan'a çalışıyor yani. Bunu sordum ama tık yok. 

FETÖ terör örgütünün bir numaralı ayağı Recep Tayyip Erdoğan'dır. Dava açıldı ama bize ispat hakkı verilmedi. Bu iddiayı güçlendiren tipik bir örnek; Eren Erdem 222 gündür tek kişilik hücrede kalıyor. Adalet orucu tutuyor. Parti Meclisi olarak çağrıda bulunduk adalet orucunu bırak. 

Fettah Tamince'yi kim koruyor? Protokolde oturtuyorlar. Etkin pişmanlıktan bile yararlanmıyor. Arkamda kapı gibi Erdoğan var diyor. Ama Bank Asya'ya 5 lira yatıranı FETÖ'den alıyorlar. Bu soruyu hapisteki binlerce insan için sormamız gerekiyor. 

Saraya soru soruyoruz bekçisinden cevap geliyor. Biz bekçiden cevap istemiyoruz ki. Bu sana yakışıyor anladım. Ama ülkücülere yakışmıyor. Onların tamamı vatanseverdir. Devletin silah fabrikasını Katarlılara neden sattınız diyorum bekçiden cevap geliyor. Benim milliyetçilik anlayışımda en önemli şey vatanım ve bayrağımdır. Eğer bekçilik yapacaksam vatanın bekçiliğini yaparım. Tank palet fabrikasını satacaksın. Aynı Katar Güney Kıbrıs Rum Yönetimiyle birlikte petrol arayacak. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Yusuf Burçin Sertdemir

05.02.2019 - 16:28
Adalet yürüyüşü yapan birine Kader mahkumları nin yanında yer almak düşer kader mahkumu nedir? Toplumda infaal yaratmayan suçlar sebebi ile cezaevinde bulunanlar için konulan bir isimdir.Turkiye cezaevlerinde kader mahkumları vardır ayrıca suçsuz veya hak ettiğinden fazla cezalarla cezaevlerinde bulunanlar vardır.cezaevlerinde haberlerde reyting amacıyla verilen hunhar ve caniler yatmıyor 300-400 bin mahkumda bahsediliyor sizinde sorumluluğumuz kısmı olan Feto terör örgütü teslim edilen bir yargınin kararları ile yargılandı yuzbinlerce insan bunların adalet sandığı yargıda kumpaslarin adaletsizlikleri alası yapıldı yıllardır sizde sessizce seyrettiniz takı sizin insanlariniza dokununca adalet yürüyüşü yaptınız adaletli insan demek mağdurun ve suçlunun yanında olan değil tarafsız olandır yargıçlar adaletli olabilmesi için en hunharca bir suça karışan caniye bile ceza verirken insan olduğu için vicdani sizlamiyorsa bunun adı adalet değil intikam olur bunu ancak kahve köşelerindeki insanlar düşünebilir yargıç duyguları ile değil kanun ve yasalar ile hareket edebilen insanlardan olur mağduru savunduğu kadar failinde haklarını savunanlardan olur sokaktan sıradan adamları yargıç yaparlarsa sizde nasıl olsa suçlulara eziyet ediyor diye sessiz kalırsanız bir gün gelir ucu sizede dokunur ve o gün adalet yürüyüşü yapıp adaleti kişiler için isterseniz sizin adalet anlayisinizda sorgulanır bu ülkede 2000 yıllarından bu yana durum böyle sizde seyircisiniz itiraz etmeden seyrettiği niz için sorumlusunuz her gün cezaları artırdılar aynı oranda suç arttı ceza ile suç azalmaz adaletli yargılamalar ile makul cezalarla suç engellenebilir bu sizinde sorumlu olduğunuz adaletsizlik ancak suçlular yaratabilir hala anlayamadiniz sanırım önce bir gün dahi önce af ve düzgün kanun ve yasaların çizgisini tanıyan vicdan sahibi yargıçlar ve bu yargıçları denetleyen uzman insanlar gerekir bize yıllardır tarafsız bağımsız yargı diye anlatılan denetsiz yargıdır sorumsuz yargıdır yuzbinlerce insanı mağdur etmiştir kişisel egolar ile yargılama yapmistir
Diğer Haberler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir'de bazı camilerde Çav Bella çalınmasıyla ilgili açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu iktidara, ''Eğer sen bunu yapanları bulmak yer...

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İzmir'de bazı camilerde Çav Bella şarkısının çalınması ve sonrasında yaşananlar hakkında bir açıklama yaptı.

Tutuklanan Eski CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir için CHP'den ilk tepki geldi. Özdemir, İzmir'de camilerde Çav Bella çalınması olayı sonrasında gözaltına al...

CHP YDK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, Menemen’de İçişleri Bakanlığı bünyesinde hukuk müşaviri olarak görev yapan Durmaz Bayraktar’ı görevinin gereklerine uy...

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Ağrı'daki bir camide yerel seçim öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için yapılmış seçim müziğinin çalındığını gündeme getirdi.

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter'in patates üretiminin teşvik edilmeli yönünde ifadelerine değinen AKP İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, Tarım ve Orman Bakanlığı’...

Patates üretimi ile ön plana çıkan İzmir’in ilçelerinden Ödemiş’te büyüyen Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Bedri Serter, Mısır, Suriye ve Irak’tan yapılan p...

Yazarlar
Website Security Test