Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kemal Kılıçdaroğlu CHP grup toplantısı 12 Şubat Salı Canlı

12.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kemal Kılıçdaroğlu CHP grup toplantısı 12 Şubat Salı canlı anlatım. CHP haftalık olağan Meclis grup toplantısı 12 Şubat Salı.

Kemal Kılıçdaroğlu CHP grup toplantısı 12 Şubat Salı canlı anlatım. CHP haftalık olağan Meclis grup toplantısı 12 Şubat Salı.

CHP liderli Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşması:

Adalet için yürüdüm. Kim için? Kendim için mi? Hayır. Hepimiz için. Adalet karşısında sessiz olursanız dilsiz şeytan olursunuz. Biz asla ve asla dilsiz şeytan olmayacağız. Adaleti savunmak için mücadele etmek bizim görevimiz. Eğer bu görevi yapmıyorsak memleketi nasıl idare edeceğiz? Birileri bir şey söyleyecek. Herkes ona uyacak. Birileri bir şey söyleyecek. O doğruysa herkes ona uyacak. Yoksa çıkıp söyleyecek bu doğru değil, bu adaletsiz bir şeydir.

Efendim hepiniz hoşgeldiniz. Hepiniz şeref verdiniz. Bizleri izleyen, kimliği ne olursa olsun, yeter ki gönülleri adaletten, huzurdan, birlikte yaşamaktan yana olsun. Yeter ki gönülleri hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye'den yana olsun. Onları selamlıyorum.

İsteriz ki bizim memleketimizde hiç acı olmasın. İsteriz ki kimse ölmesin. Herkes eceli neyse o zaman ölsün. Bir de farklı acı tablolar var. Bunlar yanında düşüncelerimizi ifade etmek zorundayız. Kartal'ta bina çöktü 21 vatandaşımız hayatını kaybetti. O binayla ilgili çok şey biliyorum ama enkaz altında insan varken politik bir malzeme yapmadık. Enkaz kaldırdı ve o enkazın sebebini parti sözcümüz dile getirdi. O binaya kaçak kat çıkan şu an Erzurum'da Büyükşehir Belediye Başkanıdır. Bina yapılır tabiki kimse açıkta kalmasın. Ama o binayı öyle tavuk kümesi gibi yapamazsın. Deprem de olmadı. deprem olsa demek ki binlerce bina yıkılacak. 21 yıl geçti 17 Ağustos depreminden. Hangi önlemler alındı? İmar Barışı çıkarıldı. İmar Barışı kaçak binalara çıkarıldı. Kaçak binaları zaten yıkman lazımdı. 99 Depreminde 17480 kişi hayatını kaybetti. Uzmanlar diyor ki yakında yeni bir deprem olacak. 21 yıl geçti. 21 yılda bir ülke baştan sona yeniden inşa edilir. 25 yıldır yönetiyorlar İstanbul'u. Vebali onların üstündedir. Bu arada İstanbul'da bir helikopter düştü. 4 askerimiz şehit oldu. Hepsine Allah'tan rahmet diliyoruz. Kahraman ordumuzun başı sağ olsun. Bu şahadet önemlidir ama bu helikopterle ilgili, bu markayla, bir hayli olan bu eski helikopterin gözden geçirilmesi gerekir.

Değerli arkadaşlarım, adaletten bahsettik. Adalet nedir? Adalet şudur; sizin evinizde yangın çıkar ve siz söndürmeye çalışırsanız bu adalet değildir. Zaten öyle yapmanız gerekir. Önemli olan komşuda yangın olduğunda yardım etmendir. En basit tanımıyla adalet budur. Karar Gazetesi 6 Şubat'ta bir manşet verdi. Efendim Hüseyin diye birisi, Müslüman Kardeşler üyesi, İstanbul'a geliyor, güvenlik güçleri alıp Mısır'a teslim ediyor. İhvan üyesi birisi. Ben her ortamda eleştirdim onları ama insanların hakkını, hukukunu savunmak zorundayım. İhvan üyesi birisi idamla yargılanıyor, İstanbul'a geliyor, yakalanıyor ve Mısır'a teslim ediliyor. Bugün yarın idam edilecek. İdamla yargılanan birisini hangi hak ve hukukla oraya yollarsınız? Anayasada "İdamla yargılanan ülkesine iade edilemez" diye ifade var. Ama siz gönderdiniz. Karar Gazetesi bunları yayınlayana kadar ses yok. Sonra sehven yolladık dediler. 82 milyonun vicdanına sesleniyorum. Bir kişi sehven idama yollanır mı? Karar Gazetesi yazmasaydı hiçbir şey olmayacaktı. Sonra kabak polislerin başına patladı. Sisi'ye selam mı gönderiyor onu bilmiyoruz. Ama bir kişiyi idama göndermek kadar büyük suç ve onursuzluk olamaz.

Hafta sonu güzel bir toplantı yaptık. Belediye başkan adaylarımızı kamuoyuna tanıttık. Bu adaylıkların belirlenme sürecinde önemli bir adım atıldı. İstanbul, Adana ve Bursa'da ilçe belediye başkanları, ilçelerden ayrıldı ve büyükşehir adayı oldular. Bir yerde ilçe belediye başkanı olan arkadaşımız, daha büyük bir göreve gelme geleneğini sürdürmelidir. İstanbul'da Ekrem İmamoğlu, Antalya'da Muhittin Böcek gibi... Bunlar ilçe başkanlığından büyükşehir belediye başkanlığına aday oldular. İzmir'de yine Tunç Soyer... Eskişehir'de Yılmaz Büyükerşen... Bir beton şehir olan Bursa'yı düşünün bir de çölde bir vaha gibi olan Eskişehir'i düşünün... Eskişehir'i bir yıldız haline getiren Yılmaz Büyükerşen'dir. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Osman Gürün. Yaşlıların hayata katılmasını sağladı. Hatay adayımız, Lütfü Savaş, Hatay'da bütün o sorunlara rağmen barış, kardeşlik kenti haline getirdi. Suriye'deki gerilime rağmen. Özlem Çerçioğlu, Aydın'ın topuklu efesi... Yeşil alan mı olsun, bina mı yapalım diye halk oylaması yapan bir belediye başkanıdır kendisi. Efendim Mansur Yavaş Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız. Beypazarı'nda belediye başkanıydı. Beypazarı'nı en önemli ilçe haline getirdi. Şimdi de Ankara'yı bölgenin en önemli kenti haline getirecek. Tarım, üniversite, sanayi kenti haline getirecektir. Barış ve kardeşlik kenti yapacak, Mustafa Kemal'in izinden gelerek Ankara'yı kurtuluşun başkenti yapacak.

Yerel yönetimlerde ne yapacağımızı 12 maddeyle açıkladım. Herkes bu 12 maddeyi ezberleyecek. Ali böyle yaptı, Veli böyle yaptı değil, biz ne yapacağız? Kazandığımız her ilde, her beldede herkesi baş tacı yapacağız. Oy vermeyenlere hizmet götüreceğiz. Buradan söz veriyorum, 82 milyon vatadaşıma söz veriyorum, CHP'nin olduğu illerde, ilçelerde hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Bunun sözünü veriyorum. 17 yıldır ülkeyi yönetiyorlar, çocuklar açlıktan öldü, 17 yıldır... Bizim belediyelerimizin olduğu yerlerde insana sevgi, saygı olacak. Hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Açlık sınırı 2009 lira. Bir ailenin geliri bunun altındaysa, belediye başkanımız o ailenin, elektrik, su parasını belli limitler halinde ödeyecek. Çocuk okula servisle gidecek, aile servise para ödemeyecek. Servis ücretini belediye ödeyecek. CHP'li belediyelerde asgari ücretle çalışan arkadaşlarıma sesleniyorum, bizim belediyelerimizde 2200 lira veriyoruz. Mart'ta seçimler var oyunu gelip CHP'li adaya ver. 2200 lira asgari ücret al kardeşim. Bizde palavra yok. Efendim veremezsiniz diyebilirler. 100'lerce belediyemiz veriyor. Nasıl veremezsiniz? Bir şey daha... İnsanların işiyle, aşıyla oynamayız. Ak Partili, MHP'li kim olursa olsun kimsenin işine son verilmeyecek. Gelecek, çalışıyorsa 2200 lirasını alacak. Devleti yönetiyorlar, bunu beceremiyorlar. Ama biz bunu belediyelerimizle yapacağız. Bütün kentleri ormana döndüreceğiz ormana. Çocuklar araba geçen yolda top mu oynar Allah aşkına? Parklar yok mu? Yeşil alan yok mu? Yapmıyorlar, yeşile düşmanlar, oraya bina gökdelen yapacaklar. Şehirde yaşayıp da ağaç görmeyen insan olur mu? Bizim kuşağımız kırsaldan geldi, ağaç nedir, hayvanlar nedir, bütün bunları biliriz. Bakıyorsun şimdi beton, İstanbul tamamen beton. Çıkmışlar sonra diyorlar biz İstanbul'a ihanet ettik. Devam etmek için oy istiyorlar. Ekrem İmamoğlu tamamını çözecek. Trafik sorununu da, yeşil alan sorununu da. Başta gecekondu olmak üzere tüm belediyelerimiz kreş yaptı. İstanbul'da Ak Parti'ye ait 14 belediye bir kreş bile yok. Bizde ailelerimiz çocukları bırakacak, akşam gelip alacaklar. Güven içinde, içiniz rahat olsun. 

Biz bunları yaparken, adaylık sürecini gerçekleştirirken, İYİ Parti ile bir iş birliği, Saadet Partisi ile de dirsek teması yaptık. İki genel başkana da teşekkür ediyorum. Sözlerime başlarken bizim insan olarak, mazlumun yanında olmamız gerektiğini söyledim. Adaletten yana olmamız gerektiğini söyledim. Fakirden fukaradan yana olmamız gerektiğini söyledim. Babadan, anneden böyle terbiye aldık. Bir insan düştüyse onu kaldıracaksınız. Bir insanı Allah'ın yarattığı varlık deyip ona değer vereceksiniz. Kimseyi ötekileştirme gibi bir düşüncemiz olamaz. 

Ben mazlumların yanında olacağım. Arkası olmayanların arkasında olacağım. Bir beyefendi (Fettah Tamince), yeni ihaleler alır, 17-25'ten sonra ziyaretlerini yapar gelir hiçkimse buna dokunmaz çünkü korumaları vardır. Erdoğan'ın avukatları. Ama Osman Kavala 469 gündür hapiste. Ayşe Düzkan hapiste. Hangi gerekçeyle? Bir anne baba düşünün kendi yemez, çocuğuna yedirir. Üniversiteden mezun olur. Fizik öğretmeni adayı. Deniz Eren Demir, mülakata girer ama atanamaz. Türkiye birincisi olur ama mülakattan geçemez. Sen cevapları verdin de karşındakiler insan değil. Bilgisi, birikimi olanların devlette olması lazım. Döküntü adamların devlette ne işi var? Torpille birileri gelirse devleti çökertirsiniz.

Geleyim başka konuya. Taşeron işçilere geleyim. Türkiye'nin gündeminde yoktu. Gündeme getiren biziz. Sonra baktılar taşeron işçiler CHP'ye oy verecek. Biz kadro vereceğiz dediler. Bir kısmına verdiler bir kısmına vermediler. Erdoğan Sivas'ta konuşuyor. Bize kadro ver diye bağırıyorlar. Erdoğan söylüyor, biz KİT'lere falan herkese kadroyu verdik. Bizden bir şey beklemeyin. Vermediler. 10 binlerce kişi taşeron çalışıyor. Kadro verdiler ama ne yaptılar biliyor musunuz? Kendisine yüzde 26 zam yaparken onlara yüzde 4 zam yaptılar. Enflasyon kaç? Mutfaktaki enflasyon yüzde yüzü geçti. Size kadro verdim sus diyor. Bu kölelik düzenine hep birlikte karşı çıkmak zorundayız. Haksızlığa karşı çıkmak istiyorsanız sandıkta ders verin. 31 Mart geliyor. Bir ders verin kardeşim ya.

Elektrik ve doğalgazda fiyat indirdik. Tam bir aldatmaca, kandırmaca. 1 Ocak elektriğe zam, 1 Nisan 2018, 1 Eylül, 1 Ekim elektriğe zam. Sonra seçim geliyor 1 Ocak 2019'da indirim yapıyorlar. Yüzde 90 zam yüzde 10 indirim yaptı. Aynı oyun doğalgazda da var. İnsanların bütçesinde iyileştirme olur mu bu şekilde? Değerli arkadaşlarım, devleti yöneten insanların halka söylemesi gerekir. Devleti yöneten insanların saygınlığının olması lazım. Sivas'a gitti Erdoğan diyor ki bizden önce Sivas'ta üniversite var mıydı? Oradakiler de gülmüşlerdir. 1974'te yapıldı çünkü Sivas Üniversitesi. Orada binlerce kişiye yalan söylüyor. Erdoğan haklı, Erdoğan'a göre memlekette üniversite yoktu. İlkokul lise yoktu, onla birlikte geldi. Erdoğan yokken uçak da yoktu, gemi yoktu, demiryolu yoktu, otobüs de yoktu. Sağ olsun başbakan oldu, baraj, köprü, yol, hiçbir şey yoktu. Hepsi Erdoğan'dan sonra oldu. Erdoğan'dan önce bu kadar büyük bir yalancı yoktu. 

Tank Palet Fabrikası ile ilgili 9 soru sordum. Gözbebeğimiz bir fabrika. Silahlı kuvvetlere ait. Değeri 20 milyar dolar bugün kurmaya kalksanız. Bunu Katar ordusuna satıyorsunuz. Efendim bu özelleştirme değil dedi. Resmi Gazete'de Erdoğan imzalı çıkan kararda "Özelleştirme" yazıyor. Fabrika arazisindeki her türlü taşınmaz, devlete aittir öyle kalacaktır. Telekom da öyleydi. Ne oldu Telekom'a? Gittiler bankalarda paraları aldılar sonra ödemediler milletin sırtına bindi. Bakır telleri bile sattılar. Bu alımı yapan firma, yüzde 50 Türk, yüzde 50 Katar ortaklığı olan bir firmadır. Yüzde 50'si Katar'a ait. Hala diyor ki Kılıçdaroğlu doğruları söylemiyor. Sen vatansever değilsin kardeşim. Amerika'dan, Almanya'dan, Japonya'dan, Kore'den, Papua Yeni Gine'den göster. Kendi ordusunun fabrikasını yabancıya peşkeş çeken birisini göster. Sahibi kimdi bunun? Eski maocu Ethem Sancak. Ben Türk değilim diye övünen birisi. Burayı 25 yıllığına verdim diyor. Sorduk, ihale yaptın mı? Yapmadı. Peki nasıl veriyorsun sen buna? Bunu Katar ordusuna vermen için hangi kanun sana yetki verdi? Uçan sarayla Tank Palet arasında bir bağ var mı? O fabrikanın değeri 20 milyar dolar. Beyefendiye uçan saraylar ve otobüsler. Aynı firma bir de otobüs verdi seçimlerde kullansın diye. İnsan utanır.

Efendim tarım, son konuya geldik. Tarım tüm dünyada stratejik sektördür. Her canlının bir şekilde beslenmesi lazım. Tarım öteden beri insanların üstünde özenle durduğu bir alandır. Sonuçta 82 milyon beslenmesi lazım. Tarımı yapacak çiftçinin hangi ürünü ekmesi ve kaça satacağını bilmesi lazım ki üretici kazansın. Planlama yaparsanız tarım başarılı olur. "Milli ekonominin temeli ziraattır. Savaşta olan insanları onlar doyurdu." Mustafa Kemal'in lafı. "Türkiye'nin asıl sahibi ve efendisi üretim yapan çiftçilerdir. Eğer milletimizin ekseriyeti, azamisi, çiftçi olmasaydı olmazdı." diye devam ediyor. 94 milyar dolar tarımda ithalata harcandı. Bu paranın yarısı bizim köylüye, çiftçiye verilseydi sadece Türkiye'yi değil, Avrupa'yı ve Orta Doğu'yu bile doyururdu. 68 bin lira alacağı var her çiftçinin. Bu parayı da vermediler. Geçinemiyoruz, AÇIM AÇ diyor bir kadın. Evime ekmek götürmek istiyorum diyor. Biberden, domatesten, soğandan bahsediyorlar diyor Erdoğan. Onlara dönüp diyor ki sen merminin fiyatını biliyor musun? Senin patatesten, biberden söz etmeye hakkın yok. Sen mermiden bahset diyor. Hayatımda bu kadar çarpık, uçuk, temelsiz bir suçlamayla karşılaşmadım. Söz dönüp dolaşıp vatandaşa şikayete geldi. Şimdi soruyorum. Samandan mercimeğe kadar her şeyi ithal ediyorsun. Bunun sebebi atılan mermiler mi? Sen bunları nasıl yanyana getirirsin? İki Trakya büyüklüğünde alan ekilmiyor. İki Trakya büyüklüğünde alanı çiftçiler atılan mermiler yüzünden mi ekilmiyor? Yoksa senin beceriksizliğin yüzünden mi? İhaleleri aldın, yandaşa dolarla verdin. Köprü, tünel geçişi dolarla. Dolarla vermenin nedeni güvenlik güçlerinin attığı mermi mi? Devam ediyor. Kurucumuz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk Osmanlı'nın borcunu son kuruşa kadar ödedi. Kimsenin önünde diz çökmedi. Ben Osmanlı'nın devamıyım, borcu da son kuruşa kadar öderim dedi. 17 yılda Türkiye'yi Londra'daki bir avuç tefeciye teslim ettiler. Şimdi Erdoğan ve ekibi, bir de sosyete damat var, batının egemen güçlerinin oyuncağı konumunda. Hapisten çıkar diyorlar derhal çıkarıyorlar. Trump diyor, hapisten çıkarın dedim Brunson'u hemen çıkardılar. E hani sen dünya lideriydin? Dünyada önemli bir adamdın? Dünya lideri olmak ayrı, dünyanın şamar oğlanı olmak farklı. Bakın bütün bunlar yetmedi. Gittiler Sudan'da 780 bin hektar alan kiraladılar. Çiftçi burada iki Trakya büyüklüğünde alan ekilmiyor. Beceriksizlik bu. Sormak lazım Fransa'da bakanlarına boşuna mı madalya taktılar? Şimdi sıra geldi hal esnafı ve pazarcıları suçlamaya. Hal esnafı ve pazarcılar terörist oldu. Zam teröristlerine ne diyeceğiz? Doğalgaza, köprüye, tünele zam yapan teröristlere? Öbür adam geçinmek istiyor. Onu nasıl terörist olarak suçlarsın? O teröristse en büyük terörist sensin. Bakın değerli arkadaşlarım, şunlar işsizlik kuyruğu, sabaha karşı 4'te çekildi. Kara Elmas'ın diyarında. Kömür de ithal ediyoruz. Bakın bu soğan kuyruğu. Bu memlekette bu insanlar soğan kuyruğuna mı girecekti? Cennet gibi bir ülkede yaşıyoruz. Herkes birbirini sevsin istiyorum. Doğalgaz, petrol dışarıdan gelir anlarım. Ama soğan da dışarıdan gelir mi arkadaş ya? Romanya'dan canlı hayvan getiriyorsun, Bulgaristan'dan saman alıyorsun burada besliyorsun. İkisine de dolar veriyorsun ya yazık günah değil mi? Binlerce fidan gibi çocuğumuz var. Varlık içinde yokluk yaşıyoruz. 21. yüzyılın Türkiye'sinde yaşıyoruz bunu. Binlerce üniversite mezununun işsiz olduğu bir Türkiye'de yaşıyoruz. Borç ödemek için borçlanıyorlar. Geldiğimiz nokta bu. Hortumcu Piyasa Ekonomisi diyoruz biz buna. Yarın bunlar ne diyecek biliyor musunuz? Efendim ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler. Ama Türkiye'yi bu çemberin dışına çıkaracağız. Ne zaman? Baharda. Hep birlikt yapacağız bunu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Ottoman

13.02.2019 - 12:37
Mansur yavaşı bürökratken ziyaret ettim diyor.Yalan Çünkü 11ocak1999 da istifa etmiş.Mansur Yavaş Nisan 1999 da belediye başkanı seçiliyor
Diğer Haberler

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Sen otur işine bak'' sözlerine cevap verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca hazırlanan Kamu İşletmeleri 2018 raporunda yer ala...

Davutoğlu'nun ''Gelecek Partisi''nin en genç Kurucular Kurulu Üyesi İsmail Günaçar'dan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a diploma göndermesi.

CHP YDK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat’ın, yaklaşık 3 yıldır atama bekleyen Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki ziraat mühendisi, gıda mühendisi, su ürünler...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, yazdan yaza yapılan doğalgaz faturalarındaki indirimin, kış aylarında da yapılıp yapılmayacağı yönündeki sorusuna Enerji ve...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bütçe görüşmeleri sırasında TBMM Genel Kurulunda söz alarak, taşeronda yapılan düze...

CHP Karabağlar İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız, 21 Aralık’ta yapılacak ilçe kongresinde yeniden aday olduğunu törenle duyurdu.

Yazarlar
Website Security Test