Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İyi Partili Sezgin JES Tehlikesine dikkat çekti

22.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin TBMM Genel Kurulu’nda 21 Şubat Perşembe günü yaptığı konuşmada, Büyük Menderes Nehri’nin jeotermal kaynaklı kirlilik başta olmak üzere çeşitli faktörler nedeniyle çevreye ve insanlara zehir kusmakta olduğunu ve iktidarın bu konuda adım atmak yerine jeotermal santrallerin propagandasına devam ettiğini belirtti.

 


İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin TBMM Genel Kurulu’nda 21 Şubat Perşembe günü yaptığı konuşmada, Büyük Menderes Nehri’nin jeotermal kaynaklı kirlilik başta olmak üzere çeşitli faktörler nedeniyle çevreye ve insanlara zehir kusmakta olduğunu ve iktidarın bu konuda adım atmak yerine jeotermal santrallerin propagandasına devam ettiğini belirtti.

Sosyal Hizmetler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin Genel Kurul’daki görüşmeleri sırasında İYİ Parti Grubu adına söz alan Aydın Sezgin, geçtiğimiz haftalarda Aydın’da yaşanan aşırı yağışlar sonucunda Büyük Menderes Nehri’nin taştığını hatırlatarak, binlerce dekar ekili tarım arazisinin sular altında kaldığını ve Aydınlı çiftçilerin büyük zarara uğradığını vurguladı.

“Birkaç ay önce Büyük Menderes Havzası’ndaki kirliliğin araştırılmasına yönelik bir komisyon kurulması önergesi, iktidar bloğu tarafından reddedilmişti” şeklinde konuşan Sezgin, Aydın’da jeotermal santral atıklarının, sanayi kuruluşlarının ve maden ocaklarının atıklarının, kentsel atıkların ve tarım ilaçlarının Büyük Menderes nehrine bırakılması nedeniyle, nehir sularının dördüncü sınıf su kirlilik seviyesine ulaştığının altını çizdi.

Sezgin, Aydın’da jeotermal kaynaklı kirlilik konusun hem İYİ Parti hem de Cumhuriyet Halk Partisi tarafından defalarca gündeme getirildiğini, ancak iktidar vekillerinin jeotermal enerji santrallerine bakışının propagandadan ibaret olduğunu vurgulayarak, AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim’in aynı gün TBMM’de yaptığı konuşmanın yeni ve ümitvar bilgiler vermekten ziyade, inandırıcı olmaktan ve gerçeklerden uzak bir konuşma olduğunu belirtti.

“Sayın Erim konuşmasında ifade ettiği hususları Aydın’da meydanlarda söyleyebilir mi” şeklinde konuşan Sezgin, Aydın’da her yerde insanların JES’lere direndiğini belirtti ve Kızılcaköylüler’in JES karşıtı direnişlerinin, Aydın’da JES karşıtı tutuma en güzel örnek olduğunu ifade etti.

JES yatırımları ile ilgili bugüne kadar verdiği soru önergeleri hususunda herhangi bir işlem yapılmadığını ve geçiştirme maksatlı cevaplar verildiğini hatırlatan Sezgin, Aydın Efeler Ziraat Odası’nın değerlendirmelerine göre Menderes Nehri’nin JES kaynaklı başta olmak üzere çeşitli kirlilik faktörleri nedeniyle bugün çevreye ve insanlara zehir kusmakta olduğunu vurguladı.

Aydın Milletvekili Sezgin, iktidarın Aydın gibi potansiyel yelpazesi çok geniş bir vilayete, Türkiye tarihine damgasını vurmuş bir bölgeye gereken önemi atfetmediğini belirterek, “Aydın’a daha dikkatli yaklaşılması icap ettiğini vurgulamak istiyorum. Aksi taktirde, tarımı, turizmi ve sanayiiyle ülkemiz için önemli katma değer imkanlarına sahip olan Aydın ilimizin kapasitesi tahrip edilecek, hem bölge halkı hem de ülkemiz ekonomik, sıhhi, sosyal ve kültürel çok çeşitli zararlara uğrayacaktır” şeklinde konuştu.

Aydın Sezgin, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Kuşadası ve Didim’in geçmişte Türkiye’nin en gözde turizm merkezlerinden biri olduğu ancak bugün istedikleri seviyede olmadığı yönündeki ifadelerini de hatırlatarak, 17 yılda Aydın, Kuşadası ve Didim’in, iktidarın özensizliği nedeniyle geriye gittiğinin altını çizdi.

AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim, 21 Şubat 2019’da Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, jeotermal enerjinin temiz ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı olduğunu vurgulamış ve bugüne kadar JES’lerin kansere ve ölümlere neden olduğuna dair herhangi bir akademik çalışma bulunmadığını vurgulamıştı.

Erim, “JES’lere olumsuz bakan bazı değerli milletvekili arkadaşlarım, sizler her türlü enerji kaynağına ‘hayır’ diyerek evinizin, işyerinizin elektriği nereden sağlamayı düşünüyorsunuz?” şeklinde konuşarak, her türlü enerji kaynağına karşı çıkılırsa enerji sağlayacak kaynak bulunamayacağını belirtmişti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Eşi Dilek İmamoğlu'nun 25 Haziran 2019 tarihli Mal Beyanı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun hamile olarak tasvir edildiği ''kendini doğuran adam heykeli''

İETT Otobüsü 'Zafer Bayramımız Kutlu Olsun' yazısı ile 'Her Şey Çok Güzel Olacak' şarkısını çaldı. Bir vatandaş otobüse sarıldı.

Kemal Kılıçdaroğlu CHP grup toplantısı 25 Haziran 2019 Salı canlı anlatım. CHP haftalık olağan Meclis grup toplantısı 25 Haziran 2019 Salı video haber.

Erkan Tan'ın Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonraki videosu sosyal medyada tepki topladı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 25 Haziran 2019 Salı haftalık olağan Ak Parti TBMM Grup Toplantısı'nda konuşuyor. Canlı izle video haber...

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener haftalık TBMM Grup toplantısında gündem yaratacak birbirinden çarpıcı başlıklara imza attı.

Yazarlar
Website Security Test