Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kemal Kılıçdaroğlu İzmir'de

16.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir'de. Kırsal ilçeleri gezecek Kılıçdaroğlu Edremit'ten Bergama'ya hava yoluyla geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir'de kırsal ilçeleri gezerek 1 gün geçirecek. Kılıçdaroğlu'nun ilk durağı Bergama ilçesi oldu.

Kılıçdaroğlu'na Bergama'da, Millet İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Bergama Belediye Başkanı Mustafa Gönenç eşlik etti. 

Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşması: 

“Güzel bir tesis… Bergama Belediye Başkanımız ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destek koyduğu bir eser. Çocuklarımız burada spor yapacaklar. Sporun değerini en çok anneler babalar bilir. Kültür, sanat ve sporla çocuklarımız tanışacak. Aziz Bey’in ifade ettiği gibi, buradan yetişecek çocuklar hem ulusal hem uluslararası anlamda başarılara imza atacaklar. Onlar şampiyon olduğunda o Türkiye’nin ortak başarısı olacak. Genç ve yetenekli belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Kendisinin verdiği hizmetler dolayısıyla yürekten teşekkür ediyorum. İzmir büyükşehir belediye başkanımızı tanıtmaya gerek yok. O kendisini İzmir’e adayan bir belediye başkanı. Geniş alanda iş birliğini güçlendiren, kent ve kırsal arasındaki gelir dağılımını dengelemeye çalışan ve Türkiye’deki tüm büyükşehir belediyelerine örnek olan projeler imza attığı için kendisine teşekkür ediyorum ve şükran sunuyorum. İşsiz diye kendisini yakanlar var. Ne yapacak? Neye karar vereceğiz? Özellikle AK Parti’ye oy veren kardeşlerimize seslenmek istiyorum. Bu sorunu aşmak hepimizin ortak derdi. Demokratik yollarla mücadele edeceğiz. İşsizlik nasıl önlenir? Dünyada bilinen bir yol var. Üreteceksiniz! Tarlada, fabrikada, lokantada, hayatın her alanında üreteceksiniz. Üretirseniz hayatın her alanında istihdam yaratırsınız. Babalarımız, buğday, saman sattılar. Şeker fabrikaları kurdular, kağıt fabrikalarını kurdular. Şimdi bu fabrikaları satarak domates, tütün, patates alıyoruz. Allah aşkına, dünyayı tersine döndürdük. 149 milyar dolar Londra’da bir avuç tefeciye faiz ödedik. Kim ödedi? Siz ödediniz! 

Türkiye’yi bu çıkmazdan kurtarmamız lazım. Birlikte mücadele etmeliyiz. Bayrağımızın altında onurumuzla, şerefimizle yaşamak istemeyiz. Birilerine el avuç açmak istemeyiz. Üretim yok! Üreteceksiniz. Üretir, fabrika kurarsanız insanlar iş bulur. Patatesi, domatesi, eti sıfır vergiyle getiriyorlar. Sonra neden zam yaptın? Zammı yapan sensin! Doğalgaza, ilaca her şeye zammı yapan sensin. Esnafı da suçluyorlar. Esnaf devlete yük olmaz üstüne vergi verir. Birisi yanlışlık yapıyorsa yargılarsın. Esnafı, köylüyü terörist ilan edemezsin. Hepimizin düşünmesi lazım. Bu söylediklerim geçmişte AK Parti’ye oy veren kardeşlerim içindi. Şimdi ülkücü kardeşlerime sesleniyorum. Bizim altı okumuzdan biri milliyetçiliktir. Biz vatanımızı, bayrağımızı, insanımızı severiz. Türkiye’ye faydası olmayan bir şeyi asla kabul etmeyiz. Yeri gelirse hepimiz ülkemiz için canımızı feda ederiz. Her türlü iftirayı atıyorlar bize. Allah aşkına PKK terör örgütünün saldırısına uğrayan kimdi? Milliyetçilik demek vatanseverlik, ülkesinin çıkarlarını düşünmek, el aleme avuç açmamak demektir, güzel, görkemli bir Türkiye demektir. Milliyetçilik demek silah fabrikasını Katar ordusuna satmamak demektir. Neresi olursa olsun, bana dünyadan bir örnek gösterin, kendi silah fabrikasını başka ülkeye satsın! 

Çimento fabrikasını, Sümerbank’ı sattın anladık. Her şeyi anladık. Silah fabrikasını, bir ülkenin geleceği, mücadele ederken elinde tutacağı bir şey olması lazım. Götürüp satıyorsun. Sonra milliyetçi geçiniyorlar! Külahıma anlatsınlar. İnsanımı, bayrağımı severim, vatandaşım arasında kimlik, inanç, yaşam tarzı ayrımı yapmam. Bu bayrağın altında onurumla yaşarım 82 milyonu kucaklarım.

Başarılı hizmetler yaptı. Hepinizin huzurunda kendisine teşekkür ediyorum. Size elinden geldiği kadar katkı vermeye çalıştı. Harcadığı her kuruşun hesabını verdi. Kul hakkı yemeyeceksin dedik tüm belediye başkanlarımıza, herkese eşit davranacaksınız dedik. Seçimi kazandıktan sonra AK Partili demeyeceksiniz, herkesi kucaklayacaksınız. Kavgadan, gerilimden bıktık artık. Her evde huzur olmasını istiyoruz

Aziz Kocaoğlu sadece İzmir için değil. Türkiye’deki tüm büyükşehir belediyelerine örnek olacak çok sayıda projeye imza attı. Kırsalda yaşayanlardan fidan, çiçek, süt alınması yolunu Aziz Başkan açtı. Şimdi Aziz Başkan’ın projelerini hem bizim büyükşehir belediye başkanlarımız ve diğer partilerin başkanları örnek alacak. Kentsel dönüşümde başarılı çalışmalara imza attı. Rantı bölge halkına verdi. Yerel yönetimler tarihimizde Aziz başkan’ın çalışmaları mihenk taşı olarak yerini alacaktır

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun konuşması:

Bir seçimin daha arifesindeyiz. İzmir’deyiz. İzmir ve İzmirliler tarih boyunca ne yapacaklarını, nasıl duracaklarını çok iyi bilirler. Ondan dolayıdır ki İzmir Türkiye’nin en aydınlık, en ileri, Atatürk ilkelerine en bağlı kenttir. İzmirli olmak ayrıcalıktır. Biz hepimiz İzmirliler İzmirli olmakla ne kadar övünsek hakkımız vardır. Yine bir açılıştayız. 15 gün sonra seçim var. Seçimi alacağız. Bu bizim görevimiz. Biz CHP’liyiz. Belediye başkanlığı yaparken ayrım yapmayız. Ama seçimde partimizin ilkelerinden, seçim çalışmalarında da belediye başkanlığımızı yaparken de sosyal demokrat, insan odaklı belediyecilikten hiçbir zaman ayrılmayız. Her türlü olumsuz koşulda bile şerefimizle ayakta kalmayı beceririz. İzmir Büyükşehir Belediyesi 15 yılda tarımı ön plana çıkardık. Buğdayın, samanın, mercimeğin, etin son dönemde patates ve soğanın ithal edildiği tarım ülkesi olduk. Dünyada kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olan Türkiye Cumhuriyeti patates ve soğanı bile ithal eder hale geldiyse, bizim 15 yıl önce kırsal kalkınma, yerelden kalkınma, tarım ve hayvancılığın kooperatifler eliyle kalkınmasının ne anlama geldiğini vatandaşlarımız ve özellikle siyasiler umuyorum anlamışlardır. Kentsel dönüşüm konusunda Türkiye’de model üreten belediyeyiz. Binalar yenilenecek, depreme dayanıklı olacak, bulvarlar açılacak ama komşular değişmeyecek. Orada yaratılan rantın tamamını dönüşüme tabi tutulan konut sahipleri alacak. Kentsel dönüşüm felsefemiz budur. Çığ gibi büyüyecektir. Gelecek arkadaşımız Tunç Soyer de bu bayrağı ileri götürecektir, götürmek zorundadır, götüreceğine canı gönülden inanıyorum. İdris Yavuzyılmaz parti emekçisi kardeşimizdir. Çok büyük emeği vardır. Ben Bergamalı hemşerilerimizin İdris Yavuzyılmaz kardeşimi 31 Mart akşamı belediye başkanı ilan edeceğine canı gönülden inanıyorum. 15 yıllık Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmış ağabeyiniz, kardeşiniz olarak hem İdris Yavuzyılmaz’a, hem de Tunç Soyer’e gece gündüz çalışarak, adam adama siyaset yaparak, görüşmedik insan bırakmadan görevimizi vicdan huzuru içinde tamamlamanızı istiyorum. Yiğidin kuru soğana muhtaç olduğu bugünlerde mutlaka bu yerel seçimde merkezi iktidara ‘bir dur, bir kendine gel, burası Türkiye Cumhuriyeti’ demek zorundayız. Her yurttaş olarak bunu yapmak zorundayız. AK Parti’ye oy veren yurttaşlarımızın ‘kendine çekidüzen ver’ demesi vatandaşlık görevidir. Ben böyle düşünüyor ve çalışıyorum. Mitingler yapılır. Seçim sandığa attırdığınız oy kadardır. Sandığa bir oy fazla attırmak için hepimizin seferber olması gerekmektedir. Başaracağımıza inanıyorum.

Bergama Belediye Başkanı Mustafa Gönenç'in konuşması:

Bugün en duygusal konuşmalardan biri olacak. 10 yıldan beri onurla yürüttüğüm belediye başkanlığını 15 gün sonra yine partili bir arkadaşıma devredeceğim. Görev sürem boyunca birçok belediye başkanı arkadaşımız gibi gençlerimiz, çocuklarımız için örnek projeler hayata geçirmek için çalıştık. Umarım güzel bir yer edinmişizdir. Bugünkü projemiz için Büyükşehir Belediyemizin desteği oldu. Bu projede birçok kişinin emeği var. Büyükşehir Belediye Başkanımıza sadece verdiği destekler için, Bergama’ya kazandırdıkları için değil, biz belediye başkanlarına nasıl adaletli bir belediye başkanı olunur onu gösterdiği için teşekkür ediyorum. Bütün Türkiye’ye şunu gösterdi; başınıza bela açmak için tezgahlanan 397 yıllık bir kumpası nasıl dik durarak bir şeref madalyasına dönüştürürüz bunu gösterdi. Bize bir ilke sundu. Doğrunun kalesi sallanır ama yıkılmaz dedi. Sizinle çalışmak büyük bir onurdu. Biz partiliyiz. Partimizin ve ülkemiz için çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. Aday arkadaşlarımıza da başarılar diliyorum.

Tunç Soyer de söz alarak, “Sevgili Bergamalılar baharı erken getirmişsiniz. Size aşkla hizmet etmek istiyorum. Sizi saygıyla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

Toplantıda ayrıca Millet İttifakı Bergama Belediye Başkan Adayı CHP'li İdris Yavuz Yılmaz da kısa bir konuşma yaparak, “Seçilirsem sizlere hizmet edeceğim. Herkese eşit davranacağım, adil olacağım. Yapacağım her hizmet kamu yararına olacaktır. Hesap verilebilir, şeffaf bir anlayışla hizmet edeceğim. Bergama’yı hep birlikte geleceğe taşıyacağım” dedi.

CHP Lideri Bergama’nın sonrasında Aliağa’ya geçti. Demokrasi Meydanı’nda konuşma yapan Kılıçdaroğlu önemli açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu, “İzmir’in en güzel ilçelerinden birinde yaşıyorsunuz. Bu güzel yerde yaşamak dünyanın en güzel işlerinden birisi. Sizin milletvekiliniz olarak sizlere hitap etme onurunu bana verdiğiniz için yürekten teşekkür ediyorum. Baharı, birliği, beraberliği, kardeşliği getireceğiz. Hiç kimseyi kimliğinden, yaşam tarzından ötürü ötekileştirmeyeceğiz. 82 milyonu kucaklayacağız. Başkanlarımızdan 2 şey istiyorum; seçildiğin günden itibaren şu mahalle bana oy vermedi diye bir ayrım yapmayacaksın. Özcan Başkan’a da söyledim; tüm Aliağa’yı kucaklayacaksınız. Bir yerde bir ayrımcılık yapabilirsin; bir mahalle fakir ise oraya daha fazla hizmet götüreceksin. Herkesin yaşam standardı yüksek ve eşit olmalı. İkinci isteğim; seçildiğin andan itibaren halkın parasını harcarken yaptığın her yatırımın hesabını millete vereceksin. Kim gibi? Aziz Kocaoğlu gibi. Yaptığı her harcamanın hesabını millete veriyor” dedi.

Partisinin yönettiği belediyelerden örnekler veren Kılıçdaroğlu, “Asgari ücret 2 bin 200 TL olmalı. Biz bunu söylediğimizde mutfakta böyle bir yangın yoktu. Şimdi var. Bizim belediyelerimizde her yerde asgari ücret net 2 bin 200 TL. Özcan Başkan’dan bir talebim daha, 1 Nisan’dan başlayarak Aliağa Belediyesi’nde asgari ücret 2 bin 20 TL değil, 2 bin 200 TL olacak. Bir başka söz daha istiyorum. Biz kimsenin aşıyla, işiyle uğraşmayız, falan inançtanmış A partisiymiş, B partisiymiş, işimiz yok. İnsana hizmet asli görevimiz. Koltuğa oturduğun zaman şunun işine son vereyim bu işçi yanımda değildi demeyeceksin. Hiçbir ayrım yapmayacaksın. Tasada ve kıvançta beraber olmayı hepimiz özledik” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, “Siyasette zaman zaman kızmalar olur, bunu anlarım. Ama siyaset halka hizmet etmenin yoludur. Parti temsilcileri, ‘ben halka daha iyi hizmet götürürüm’ derler. Siyasetçi devleti yönetirken devlette liyakat esastır. Bir devlet geleceğini planlamak zorundadır. O planlama içinde herkes görevini yapar. Önümüzdeki 50-100 yıl sonra ne olacak? Türkiye nasıl kalkınacak? Yıl 2019… Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kalkınma planı yok! 82 milyon vergi ödüyor? Yeni doğan çocuk da vergi ödüyor. Altına bez alırsınız vergi vardır. Musluğu açtığınız andan itibaren 5 çeşit vergi ödersiniz. 17 yıldır vergi ödüyoruz. Bir tek havaya vergi ödemiyoruz. 500 milyar borçlandırdılar. Kuyruklar oluştu. Varlık kuyruğu diyorlar. Varlık kuyruğu olsa ilk başta sen olursun, vatandaşı kovarsın” açıklamasında bulundu.

“Hepimizin düşünmesi lazım” sözleriyle konuşmasını sürdüren Kılıçdaroğlu, “Bu seçimlerde demokrasinin kazanması lazım. CHP’nin ve İYİ Parti’nin sağlayacağı her başarı dünyada şöyle yansıyacak, ‘bütün baskılara rağmen halk demokrasiye sarıldı’. Biz çocuklarımız için mücadele ediyoruz. Bir de kendisini milliyetçi, ülkücü olarak tanımlayan kardeşlerime seslenmek istiyorum. Milliyetçilik sıradan bir olay değildir. Vatanını, bayrağını sevmek 82 milyonda hiçbir ayrım yapmadan herkesi kucaklamaktır. Çocukların yatağa aç girmediği bir ideal demektir. Tasada ve kıvançta birlikte olmak demektir. Milliyetçilik bir kum tanesi için canını rahatlıkla feda etmektir. Benim anladığım milliyetçilik budur. Atatürk’ün de anladığı budur. Bize böyle öğrettiler. Kendi topraklarında, kendi vatanında, Süleyman Şah türbesini kaçıranlara hangi yüzle kim destek verecek? O türbenin bulunduğu alan bize aitti. Ölümse ölüm, kavgaysa kavga. Ben kendi toprağımdan nasıl kaçarım? Terk ettiler. Bu benim ağırıma gidiyor. Bütün ülkücü kardeşlerimin düşünmesi lazım” diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, “Ben bunları söylediğimde ‘Bay Kemal konuştu’ diyorlar. Ne yapayım? Bay Kemal olmak için namuslu, dürüst adam olmak lazım. Herkesin inancına saygı duymak, inancı siyasete alet etmemek lazım. Bay Kemal olmak budur. Bay Kemal olmak için sabahın köründe oğluna ‘paraları sıfırladın mı?’ diye sormamak gerekir. Ben konuşmamayım da kim konuşsun? Çiftçinin, esnafın derdi var. Mutfakta yangın var. Son 1 yılda 1 milyon kişi işsiz kaldı” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Özcan Başkan’a seçimi kazandıracaksınız. Başkana oy verirken bir başka başkana da oy vereceksiniz. Tunç Bey… O da çalışacak. O da mücadele edecek. Devraldığı bir bayrağı daha ileriye taşıyacak. Sizler için mücadele edecek. Hiçbir baskı önünde diz çökmeyecek. Yaşasın İzmir yaşasın İzmirliler diyecek. İzmir’i İzmir yapan, başkanlık döneminde İzmir’i markalaştıran, yaptığı tüm projeleri örnek olarak alınan başkan arkadaşımız var. Sayın Aziz Kocaoğlu… Gerçekten de gittiğim her yerde anlatırım. İstanbul Büyükşehir Belediyesi metro yapar kilometresi 150 milyon, Ankara Büyükşehir Belediyesi kilometresini 100 milyon TL’ye yapıyor. İzmir Büyükşehir kilometresini 50 milyona yapıyor. Biri halka hesap veriyor, diğeri veremiyor. Biri kırsal ile kent arasında ilişki kuruyor, diğeri kuramıyor. Sandığa gidiyoruz değil mi? Altı okun altına oyumuzu basıyoruz. Bizim aday çıkarmadığımız yerde İYİ Parti’ye destek vereceğiz. Kardeş partimiz. Demokrasiden yana” açıklamasında bulundu.

Millet İttifakı’nın Aliağa Belediye Başkan Adayı CHP’li Özcan Durmaz, “Aliağa’ya baharı getirdiniz, hoş geldiniz. Doğduğum ve doyduğum bu topraklara hizmet etmek için ekibimizle birlikte yola çıktık. Desteğinizle inşallah 1 Nisan’dan sonra Aliağa’mızı sizinle birlikte yöneteceğiz. Bizim belediyeciliğimizi hukuka bağlı ve sosyal demokrat bir belediyecilik olacak. Demokratik ve katılımcı bir anlayışla Aliağa halkının emanet ettiği bir belediyecilik sergileyeceğiz. Kullandığı tüm mali kaynakları hemşerilerimizle paylaşacağız. Şeffaf bir anlayış süreceğiz. Kapısı herkese açık bir belediyecilik anlayışı uygulayacağız. Temiz, dürüst ve adil bir belediyecilik anlayışı sergileyeceğiz. Ağacını, çevresini koruyan bir belediyecilik anlayışıyla Aliağa’yı yöneteceğiz. Aliağa halkının aynası olan meclis üyeleriyle hizmet edeceğiz. Kendimi ve ekibimi sizlere emanet ediyorum. Söz veriyorum; Aliağa Belediyesi rantın değil halkın belediyesi olacak” ifadelerini kullandı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

AKP 18. kuruluş yıl dönümünü AKP Genel Merkezi'nde kutladı. Kutlamada Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan AKP'nin kuruluşundan bu yana olan süreci ...

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, İzmir’deki orman yangınında iyi bir sınav veremeyen ve THK uçakları ile ilgili gerçek dışı açıklamalar yapan Tarım ve Orman Bakanı...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sabah Gazetesi'nde ''İmamoğlu'nun Kaz Dağları'nda villası var'' şeklinde yer alan haberle ilgili açıklama yaptı.

Sabah Gazetesi'nde yapılan bir haberde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Kaz Dağları'nda villası olduğu iddia edildi.

İYİ Parti, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine kayyım atanması hakkında ne dedi? İYİ Parti'den Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine atan...

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran'ın iki polis arasındaki fotoğrafı sosyal medyada gündem oldu.

İzmir’deki orman yangını üç gündür devam ediyor. Yangın söndürme çalışmalarını yerinde takip eden CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, çalışmalarla ilgili detayları ve ...

Yazarlar
Website Security Test