Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Nasıl oy kullanılır? Oy kullanma saatleri

27.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Nasıl oy kullanılır? 31 Mart 2019 Pazar günü kaç seçmen oy kullanmaya gidecek? Kaç kişi oy kullanacak? Oy kullanacak vatandaş sayısı. Oy kullanırken dikkat edilmesi gerekenler neler? Seçime hangi partiler katılacak? Oy kullanma saatleri nedir? Oy kullanmayanlar ne kadar para cezası alacak?

Türkiye genelinde cezaevleri hariç olmak üzere toplam 194.390 sandıkta oy kullanılacak ve 57.058.636 kişi oy kullanacak. Seçmenlerin çoğunluğunu yüzde 50.7 ile kadınlar, 49.3 ile erkekler oluşturacak.

31 Mart Yerel Seçimleri’ne Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararı uyarınca, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Halkların Demokratik Partisi, İYİ Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi, Türkiye Komünist Partisi ve Vatan Partisi seçime katılacak.

Oy verme işlemi Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde 07:00’da başlayıp 16:00’da sona erecek. Bu iller dışındaki tüm yerlerde oy verme işlemleri 08:00 – 17:00 saatleri arasında gerçekleşecek.

Büyükşehir Belediyesi unvanına sahip olan şehirlerdeki seçmenler, "büyükşehir belediye başkanı", "belediye başkanı", "belediye meclis üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy kullanacak. Büyükşehir olmayan illerde ise "il genel meclisi üyeliği", "belediye başkanı", "belediye meclis üyeliği" ve "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy verilecek. Köylerde ise "il genel meclisi üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar meclisi" için oy atılacak.

Oy kullanmak isteyen seçmenlerin kimliklerinde mutlaka kimlik numarası bulunmak zorunda ve kimliklerdeki fotoğrafın net olması gerekiyor. Seçmen bilgi kağıdını getirmek ise şart değil. Seçmenler cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlar ile oy kullanma kabinine giremeyecek. Seçmenler sarı, mavi, beyaz ve turuncu oy pusulalarına mührü basacak. Büyükşehir belediye başkanlığı için beyaz, büyükşehir olmayan illerde turuncu, ilçe belediyesi için mavi, belediye meclis üyeliği için kullanılacak oy pusulası sarı renkte olacak. Bağımsız adaylar ise pusulanın en sonunda yer alacak. İttifak kapsamında hangi parti aday çıkarmışsa o partinin logosu pusulada yer alacak. Belediye başkan adayının ismi ise logonun hemen altında görülebilecek. Seçmenler 'evet' veya 'tercih' yazılı mühürlerle oylarını kullanacak.

 

 

Liderlerin oy kullanacakları sandıklar belli oldu

Mahalli İdareler Seçimi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oyunu İstanbul'da kullanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Üsküdar'daki Saffet Çebi İlkokulu'nda oyunu kullandıktan sonra akşam saatlerinde Ankara'ya gelmesi bekleniyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, daha önceki seçimlerde olduğu gibi oyunu yine Ankara Çukurambar'daki Arjantin İlkokulu'nda verecek. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise Ankara Anıttepe Ortaokulu'nda sandığa gidecek.  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise İstanbul Beylerbeyi Sabancı İlkokulu'nda oy verecek. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu Ankara Çankaya Lisesi'nde oyunu kullanacak.

İzmir'de, Millet İttifakı'nın Büyükşehir belediye başkan adayı Tunç Soyer oyunu Seferihisar'ın Sığacık Mahallesi'nde bulunan 80. Yıl İlkokulu'nda kullanacak.

Millet İttifakı’nın İzmir Büyükşehir belediye başkan adayı Nihat Zeybekci ise, Bornova'da oy kullanacak. Zeybekci, Yeşilova'daki Şehit Polis Mehmet Çelik Ortaokulu'nda, 2327 numaralı sandıkta oy kullanacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da Urla 80. Yıl Gazi Ortaokulu'nda oy verecek.


Oy kullanmama cezası ne kadar?

Oy kullanmayan vatandaşlara kesilecek ceza henüz açıklanmadı. YSK tarafından oy kullanmayan vatandaşlara kesilecek ceza Maliye Bakanlığı'na ödenecek.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Bir günlüğüne Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koltuğuna oturan Çocuk Cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu hakkında konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a şehit cenazesi sözleriyle ilgili cevap verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HDP Eş Başkanı Pervin Buldan'ın konuşması sırasında Meclis'i terk etti. Çıkışta gazetecilere önemli açıklamalar yaptı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na saldırı kapsamında gözaltına alınan 9 kişiden 8'i serbest bırakıldı.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek katıldığı televizyon programında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili çok konuşulacak açıklamalar yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na Ankara Çubuk'ta şehit cenazesinde yapılan saldırı sonrası gözaltına alınan 9 kişisen 3'ü serbest bırakıldı.

Faik Öztrak Son dakika açıklaması

Yazarlar
Website Security Test