Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın rakibi artık Muharrem İnce yerine Ekrem İmamoğlu

2.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Habertürk'ten Nagehan Alçı, yerel seçimlerde Ekrem İmamoğlu'nun doğduğunu ve CHP'nin yeni doğal başkanı olduğunu, Muharrem İnce'nin ise çöktüğünü yazdı.

Habertürk'ten Nagehan Alçı, CHP'nin yeni doğal liderinin Muharrem İnce değil Ekrem İmamoğlu'nu söyleyen bir yazı kaleme aldı. 

Nagehan Alçı, Habertürk'teki yazısında"Ama resmi seçim sonuçları ne olursa olsun Ekrem İmamoğlu, 2020'li yılların Türk siyasal hayatında önemli bir aktör olarak dün itibarıyla doğdu. Hem CHP'lilerin, hem İYİ Partililerin, hem de HDP'lilerin oyunu neredeyse firesiz kendinde toplayabildi İmamoğlu. Üstüne de kısmen Saadet cephesinden oy alabilmiş gözüküyor. Bu dört benzemez hatta birbirine zıt eğilimi yekvücut haline getirebilmesi azımsanmayacak bir siyasal başarıdır. Mesela Muharrem İnce hiçbir şekilde bunu başaramazdı. Aday olsaydı 4-5 puan farkla Binali Yıldırım kesin bir galibiyet elde ederdi diye düşünüyorum. Çünkü Ekrem İmamoğlu dört eğilimi kendinde toplayabilmesinde de görüldüğü gibi temelde Özalist bir portre. CHP'de siyaset yapan, Özal tarzı bir politikacı İmamoğlu." diye yazdı.

İşte Nagehan Alçı'nın yazısından diğer bölümler:

"Muharrem İnce ise 24 Haziran seçim sürecinde bu kimliğinin üstünü örtmek için aşırı gayret etmesine rağmen son tahlilde Kemalist bir siyasi kişilik. Tipik bir CHP'li İnce. Beraber yaptığımız meşhur 30 Mayıs 2018 Habertürk yayınında da bir yandan Özal gibi kucaklayıcı görünmek istiyordu ama arada dayanamayıp ulusalcı ve rövanşist tarafını ortaya çıkarıyordu. İnce'nin bu tavrı dindarları ve Kürtleri ürküttü." 

"Ekrem İmamoğlu'nun bu seçimlerdeki büyük çıkışı aynı ölçüde Muharrem İnce'nin çöküşü anlamına geliyor. Bu dakikadan sonra 25 Haziran 2023 seçimlerinde Erdoğan'ın karşısına İnce'nin aday olması imkansız gibi. CHP'nin muhalefet cephesi adına doğal başkan adayı artık Ekrem İmamoğlu'dur." 

"Bu bağlamda size İmamoğlu-İnce farkını anlatacak somut bir örnek vereyim. İmamoğlu dün 25 bin oy farkıyla önde olduğunu açıkladığı konuşmasının bir yerinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü de saygıyla anarken bir anda salondaki CHP kitlesi duygusal bir patlama yaşayıp 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' diye yüksek sesle tempo tutmaya başladı.

İmamoğlu ise sert bir refleksle anında bu sloganları kesip tüm toplumsal kesimleri kucaklayıcı mesajlar vermeye devam etti. 'Kimseyi incitmeyelim' mesajını o konuşmada defalarca verdi. İmamoğlu bu ideolojik sloganın dindarları ve Kürtleri çok tedirgin eden militarist geçmişi hatırlattığını gayet iyi biliyor."

"İşte bu tam anlamıyla Özalcı ve pragmatik bir siyaset adamı davranışı. Yani bir yandan Atatürk'e saygı ve bağlılık ifade ediyor, diğer yandan ideolojik Kemalist sloganlardan uzak duruyor. İmamoğlu yerine o konuşmayı eğer Muharrem İnce yapsaydı bu sloganları aniden durdurmak bir yana kendisi de önderlik ederek 10 dakika kesintisiz sürdürürdü diye düşünüyorum. Duygusal olarak kendini kaptırırdı o ortama İnce."

"Nitekim Haziran 2018'de yaptığı muazzam coşkulu İstanbul ve İzmir mitingleri en çok Başkan Erdoğan'a yaradı ve yüzde 52.5 oyu ilk turda bulmasını sağladı.
Çünkü o mitinglerde İnce'nin liderliğinde öyle bir Kemalist ve ulusalcı duygu atmosferi oluştu ki sandığa gitmeyi düşünmeyen kimi küskün muhafazakarlar ve dindar Kürtler de sandığa gidip Erdoğan'a oy vermeyi tercih ettiler.

Zaten o yüzden hem Kemal Kılıçdaroğlu hem de Ekrem İmamoğlu bu sefer büyük miting yapmadı. Soyer'in de İzmir'de büyük miting yapmasının önüne geçildi. Son derece doğru bir stratejiydi."

"31 Mart 2019'dan galip çıkanlardan biri de şüphesiz Kılıçdaroğlu. İstanbul'da İmamoğlu'nun başarısının yanında Ankara, Antalya ve Adana'yı almış bir siyasi lider olarak 2023 yılına kadar CHP genel başkanlığı kimliğini garanti altına aldı. Öte yandan kimilerinin söylediği gibi AK Parti ve MHP cephesinden İmamoğlu'nun oy koparabildiği de doğru analiz değil. Ekrem Bey ne AK Parti ne MHP tabanından oy alamamış gözüküyor. O konuda ekstra bir başarısı yok. Binali Yıldırım Cumhur İttifakı'nın oylarını genel olarak konsolide etmiş ama Binali Bey de başka bir siyasi parti tabanından oy alamamış gözüküyor. O sebeple sonuç kafa kafaya."

"Saadet Partisi'nin İstanbul oyu olan 1.4'lük oranın ufak bir kısmı bile Binali Yıldırım'a kaysa bu seçimin tartışmasız galibi Binali Bey olurdu. Ya da eğer belediye başkanlığı seçimleri de Cumhurbaşkanlığı seçimleri gibi iki tur olsaydı ikinci turda bence salt çoğunluğu Sayın Yıldırım kazanırdı."

"Ama şunu da eklemeliyim ki İstanbul için AK Parti'den tartışmasız en doğru aday Binali Bey'di. Eğer başka bir isim İmamoğlu'nun karşısında aday olsa şu tabloda görünüyor ki kesinlikle kaybederdi.
Binali Yıldırım'ın dünkü sağduyu dolu açıklamaları da çok isabetliydi. Hem İmamoğlu hem Yıldırım 1 Nisan'daki konuşmalarında çok olgun davrandılar. YSK'nın kararı ne olursa olsun ikisi de kazandı bence."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Fatih Portakal, sosyal medya hesabından Binali Yıldırım'a yüklendi

İstanbul'un seçilmiş belediye başkanı Ekrem İmamoğlu TRT Haber'de canlı yayınında "Adil olduğunuza inanıyor musunuz TRT olarak? Beni neden göstermediniz. Burası benim ...

Ekrem İmamoğlu ve İsmail Küçükkaya canlı yayından iki gün önce bir otelde grüştüler mi? İşte o video...

Ak Partinin önde gelen isimlerinden Bülent Arınç, Mustafa Şentop gibi isimler, çıkarıldığı mahkemede kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Muhammed Mursi kılınan gıya...

İstanbul'un mazbatası elinden alından seçilmiş Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun İbrahim Layık (Laik) paylaşımı

Binali Yıldırım, Ekrem İmamoğlu ile İsmail Küçükkaya'nın canlı yayından önce görüştükleri iddialarına cevap verdi. Canlı yayın öncesinde Ekrem İmamoğlu ile İsmail Küçü...

Sayıştay, Ekrem İmamoğlu'nun Binali Yıldırım ile ortak canlı yayında dile getirdiği rapora ilişkin cevap verdi.

Yazarlar
Website Security Test