Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İtiraz edilen sandıklarda son durum ne?

4.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye 31 Mart 2019 Pazar günü yapılan yerel seçimleri bir türlü bitiremedi. İşte Ak Parti tarafından itiraz edilen sandıklardaki son durum. Parti temsilcileri sayımı yapılan sandıklarla ilgili son bilgileri paylaşıyor.

Türkiye'de 31 Mart 2019 Pazar günü yapılan Mahalli İdareler seçimi sonrası tartışmalar bitmiyor.

Son olarak Küçükçekmece, Pendik, Bahçelievler, Üsküdar, Sultangazi, Kağıthane, Avcılar, Sancaktepe, Güngören, Şişli, Arnavutköy, Beylikdüzü, Beşiktaş, Kadıköy ve Beyoğlu ilçelerinde oyların yeniden sayılmasına karar verildi.

CHP'nin açıklaması:

Ekrem İmamoğlu tarafından yapılan son açıklamada, "11 ilçede geçersiz oyların sayımı bitmiş durumda. Aradaki fark 19 bin 552. Yani 20 binin üzerindeki rakamlardan buraya indi. Bu farklar dengeli bir şekilde devam ediyor. Arkadaşlarımın yaptığı simülasyonlara göre gün sonunda bütün geçersiz oylar sayılsa dahi artı eksi 18-20 bin arasındaki bir farkla bu süreç sona erer" denildi. CHP Manisa Milletvekili ve Grup Başkanvekili Özgür Özel ise, "Her 5 sandıkta AKP lehine en fazla 1 oy çıkıyor, sonucun değişmesi mümkün değil" dedi.

Ak Parti'nin açıklaması:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, "Öncelikle maddi hataların düzeltilmesi için çalışmamızı yönlendirdik. İtirazlarımız sonuçlarında bir kısım ilçelerde geçersiz oyların sayımına bazı ilçelerde tamamının sayımına bazı ilçelerde de reddine karar verildi. Süreci devam ettiriyoruz. 1 Nisan'dan itibaren 530 sandıktaki güncelleme sonucu AK Parti lehine düzeltilen oy sayısı 11 bin 109. 5 bin 857 sandıkta geçersiz oylar sayıldı, bunun bin 641 adetinin AK Parti lehine olduğu anlaşıldı. Geçersiz oylardan 121 sandıkta 64 oy AK Parti hanesine kaydedildi. Tüm sandıklar sayılsa bile Ekrem İmamoğlu kazanacak diyorlar. Bu kadar oy düzeltildi daha düzelteceklerim var. Özgür Özel Bey endişeye kapılabilir" ifadelerini kullandı.

Ayrıca Ak Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak da, "seçim sonucunu etkileyecek 319 bin 578 geçersiz oy" tespit ettiklerini söylemişti. CHP ise geçersiz oyların yeniden sayılmasının hukuki bir dayanağının olmadığını ileri sürmüştü.

İstanbul'da durum böyleydi. Peki Ankara ne durumda?

Ankara'da 11 ilçede Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için kullanılan oyların yeniden sayılmasına karar verildi. Ak Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, "Seçime Cumhur İttifakı'nın AK Parti'li adayı olarak giren Sayın Mehmet Özhaseki'nin oyları bin 805 arttı. Bu, bizim beklentilerimizi karşılamaktan uzak bir sonuç. Bu nedenle hukuki süresi içinde bugün ve yarın Ankara İl Seçim Kurulu Başkanlığına yeniden müracaatlarımızı gerçekleştireceğiz" diye konuştu. 

İstanbul ve Ankara'nın dışında Kars'ta ve Muş'ta da seçim sonuçlarına itirazlar var. Kars'ta MHP seçim sonuçlarının iptal edilmesini istedi, Muş'ta ise HDP 1 ve 2 Nisan tarihlerinde İlçe Seçim Kuruluna itiraz etmişti.

Muş'taki duruma ilişkin Sırrı Sakık, "Yaşanan bu durum atanan kayyumlardan farklı değildir. Halkın iradesi gasp edildi. Bu tutumdan vazgeçilsin. Hakkımızı kimseye vermeyiz. Sonuna kadar direneceğiz. Bu hataların düzeltilmesi için İl Seçim Kurulu'na itiraz edeceğiz. Toplamda 2 bin 500 oy geçersiz sayılmış. Geçersiz sayılan oyların çoğu bizlerin oyudur. Arkadaşlarımızın tespitiyle bizlerin oylarının bir kısmı bağımsızlara ve başka partilere kaydırıldığını tespit edilmiş. Bizler tüm bunlara itiraz ederek, tekrar sayım yapılmasını isteyeceğiz" diye konuştu.

Muş'ta 400 oy fark olan Muş Merkez'de ve 3 oy farkının olduğu Malazgirt'te HDP'nin itirazlar reddedildi. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 25 Haziran 2019 Salı haftalık olağan Ak Parti TBMM Grup Toplantısı'nda konuşuyor. Canlı izle video haber...

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener haftalık TBMM Grup toplantısında gündem yaratacak birbirinden çarpıcı başlıklara imza attı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için Game of Thrones dizisinden alıntı yaparak 'Winter is Comin...

İYİ Parti lideri Meral Akşener partisinin 25 Haziran 2019 tarihli Meclis grup toplantısında konuşması. Canlı, video haber.

Ekrem İmamoğlu Rock Star oldu. Bir sosyal medya kullanıcısı Ekrem İmamoğlu’nun Beylikdüzü konuşmasının video görüntülerini Queen konserinin ses kaydıyla birleştirdi.

24 Haziran 2018 seçimlerinde CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce'nin 24 Haziran 2019 paylaşımı

İstanbul Büyükşehir Blediye Başkanı Ekrem İmamoğlu: ''Evet ben bir projeyim. Ben, Türkiye Cumhuriyeti’nin, Atatürk Cumhuriyeti’nin projesiyim. Siyaseti ahlakla yapacağ...

Yazarlar
Website Security Test