Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ekrem İmamoğlu Fox Tv'de İsmail Küçükkaya'nın Çalar Saat programında

5.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, Fox Tv'de İsmail Küçükkaya'nın sunduğu Çalar Saat programının konuğu.

Millet İttifakı'nın 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde İstanbul Adayı olarak gösterdiği ve resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu Fox Tv'de İsmail Küçükkaya'nın sunduğu Çalar Saat programında.

Ekrem İmamoğlu'nun konuşması:

(İsmail Küçükkaya ile Ekrem İmamoğlu gazete manşetleri yorumluyor. Ekrem İmamoğlu, bu deneyim. Yarınlarda yanlış yapmamak için deneyim. (Oylar için nöbet tutan CHP'liler için) Herkese teşekkür ederim ama keşke bu süreç bu kadar uzamasaydı. Devam ediyor 17 ilçe sonuçlandı. 17 ilçede sayım bitti. 18 bin 742 oy ile Binali Yıldırım'ın önündeyim. 119 bin 652 geçersiz oy sayıldı, 17 ilçede sayım bitti, 18 bin 742 oy fark var. 39 ilçenin tüm ıslak imzalı tutanakları elimizde. Kimsenin korkusu olmasın. Yapılan sayım üzerine 11 bin oyumuz arttı deniyor ya. Öyle bir şey yok. 11 bin oyları arttı ama bizim de 4 bin arttı. Maddi hata yaşandı.

Geçersiz oylar çuvallarda ayrı bir paket halinde tutuluyor. Şimdi siz sandıkta görevliyseniz tutanağa şerk koyarsınız. Sonra da o sandığa itiraz edersiniz. Somut olgular karşısında itiraz edilir. Bunlar soyut.

Bir o sandıktaki maddi hatanız. 177 oyum vardı benim ama 1 oy yazılmış o maddi hata. Hala düzeltme yapılmadı.

İki somut sandık şerkleri üzerinden yeniden sayım yapılır, tüm geçersiz oyların sayıldığı çok görülmüş bir şey değil.

Şu anda fark 18 bin 742, 17 ilçede yeniden sayım bitti. YSK'dan da bu farkı görebilirsiniz. Burada bir süreci daha söyleyeyim. Bize 785 oy eklendi, 2184 de rakibimize eklendi.

İsmail Küçükkaya: Bu böyle giderse ne zaman sonuçlanır?

Bazı ilçelerde çok yavaş sürüyor dendi. Sonra hızlandırdılar denildi. Yavaş giderse haftalarca sürer ama bu hafta sonu bitmesini bekliyorum.

Neden nöbet tutuyoruz? Kaygılarımız var. Bugün konuşulması gereken ne biliyor musunuz? 21. yüzyılda 2019 yılındayız. Seçim sandıkta kazanılır. 

İsmail Küçükkaya: Ak Parti de siz de, siz o gün dediniz ya ben şoktayım. Tüm ıslak imzalı tutanaklar elimde iki sandık yok. Ben bunu istiyorum.

İtiraza göre bu sayımlar yapılır. Şu an yapılan soyut. Maddi hatalar düzeltilecek zaten tamam. Tüm oyları sayalım ee sonra? Tüm seçimi sıkıntıya sokuyorsunuz. Ortamları siz hazırladınız, tüm imkanları kullandınız. Dünyanın en güvenilir seçimleri bizde diye açıklama yaptınız. 1 milyon kişinin görevli olduğunu söylediler. Şimdi de şaibe var diyorlar.

İsmail Küçükkaya: Bir önceki seçimde 400 bin geçersiz oy varmış.

Bu makul seviyelerde bir geçersiz oy miktarı. Bir önceki seçime göre daha az geçersiz oy var. 

Şaibe dedikleri seçimde 25 ilçede seçimi siz kazanıyorsunuz. Şaibe dediğiniz yerde bütün süreci Anadolu Ajansı yönetiyor, 11 saat veri vermiyor. Tek cümleniz yok. YSK diyor AA bizim müşterimiz değil. AA kimden bilgi aldı? Biz sorduk cevap vermediler. Ak Parti'den bilgi alınır mı? O zaman bizden de alsaydınız.

Ben seçimi kazanmadığımı düşünseydim kesinlikle çıkmazdım seçimi kazandım diye. Tüm oylar sayılsa nereye gideceğiz? O zaman tüm seçimlerdeki oyları tekrar sayalım. 

Yeniden seçim, biz kaybettik o zaman bir daha mı seçim? Kazanana kadar seçim mi mesela? Seçimden kurtulamıyoruz İsmail Bey. Ben İstanbullu hemşerilerime müthiş şeyler anlattım. Ve çok özel bir bağ kurdum. Kimsenin bu itirazlara da inanmadığını hissediyorum. 

Eyüp Sultan'a gittim açılmadı cami. Herkese açılır biliyorum. Bu memleket bizim, türbesi bizim, camisi bizim, yaşam bizim, hayat bizim. Tamam anlıyorum alışkanlıklar var. 25 yıldır yönetiyorsunuz. Teslim etmek zor gelebilir ama bu demokrasi. Bunun adı demokrasi. Sizin döneminiz bitecek yarın bu dönem bitecek bir başkası gelecek. İnsanların değişime olan inancı mutluluğu pekiştirir. Hiç değişmeyecek kaygısı daha büyük riskler taşır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da Devlet Bahçeli'yi de süreci takip etmeye davet etti. Hepimizin Cumhurbaşkanı yani kimin kapısını çalacağım? Benim kapısını çalmayacağım kimse yok. Ülkenin Cumhurbaşkanı. Benim çalışmam gerekir. 

İstişare diye çok değerli bir tanım var toplumda. Bu çok çağdaş bir tavır. Konuşmamak aslında kötü olan şey. Her koşulu zorlamanın toplumun ferahlaması için gereklidir bu.

İstanbul'a talipseniz yabancı basının gelip sizle diyalog kurmasında hiçbir gariplik yok. 20'ye yakın yabancı basın kuruluşuyla konuştum. Mazbatayı dışarıda aradığım filan yok. Ülkeye müdaha edilmesini aynı şekilde kınarım. Milli duygularımı kimsenin eleştirmeye hakkı yok.

Binali Yıldırım'ın açıklamalarına üzülüyorum. Sultanahmet'te bağır diyor, Anıtkabir'e gittiğimde, sağa sola diyor. Anıtkabir sağ sol değil. İmkanım olsa hergün gidip orada dua ederim. İlk gün de yaptığım gibi seçimi kazandığımda da gideceğim demiştim. Çok güzel espri yapmış diye yanındakilerin gülmesi de çok garip. Kendileri çıkıp kazandık diye açıklama yapan insanlar. Devlet adamlığını çok iyi biliyorum. Çünkü çok devlet adamı hayatı okudum. En başta Atatürk. Malını, mülkünü, çoluğunu çocuğunu düşünmeden vatanı düşünmek. Kişisel hayatı olmadan vatanı düşünen bir devlet adamlığı. Bakanlarla görüşmesini doğal karşılıyor ama öyle değil. Bitti o görevler. 

Yaptığımız tüm simülasyonlarda biz seçimi kazandık. Yüzde 10-15 yanılabiliriz ama bundan ötesi yok. 119 bin geçersiz oyda elde ettiğiniz yanılma payı sıfıra yakındır.

Mesela Ankara'da yapılmadı. 2014 yılında. Seçim sonucunun da değişmesi çok büyük ihtimaldi. Şimdi Ankara'da sayılıyor, İstanbul'da sayılıyor ama Balıkesir'de sayılmıyor. İYİ Parti'nin itiraz var orada da. En geç hafta sonu pazar günü bu tartışmaların bitmesini bekliyorum.

Fatih Mehmet Maçoğlu'nu da takip ediyorum, toprağa, tarıma yönelik uygulamalarını beğenerek takip ediyorum. Beylikdüzü'nde de konuk etmiştik kendisini.

İsmail Bey oylar zaten sayılıyor, biz de takip ediyoruz. Eleştirdiğimiz şey çifte standar. Muş, Balıkesir dedik. Bu duyguyu yaratmasalar bu kadar konuşulmaz. Sadece iktidar partisinin kaybettiği yerler mi sayılacak? Kazanana kadar mı sayılacak? Ömür bitiyor, hayat bitiyor. Bu iktidar saplantısı nedir yani bunu anlamak mümkün değil.

İsmail Küçükkaya tweet okuyor; "Erdoğan büyük bir hata yaptı ve İmamoğlu kazandı."

İYİ Parti'ye de çok teşekkür ederim. Kendi il başkanım ve İYİ Parti il başkanı çok senkronize çalıştı. Ak Parti'den de oy geldi. Her kesimden oy aldık. Sokakta da duydum bunu birebir duydum.

İsmail Küçükkaya: Bir Ak Partili size neden oy verdi?

Neden vermesin ki? Çocuğunu, çoluğunu düşünüyorum. İstemeyerek hatamız olabilir ama Beylikdüzü'ne gelip bakın. Kimseyi ayırt etmeden herkesin dertlerine koştum. 

İsmail Küçükkaya: Ben sizin oyunuzu istiyorum ama bana oy vermezseniz pişman olacaksınız. Niye oy vermedik diyeceksiniz. Demiştiniz. 

Bana oy vermeseler de iyi olacak demiştim. Biraz esprili konuşmuştuk zaten. Onun partisinden benim partimden diye bakmıyorum. Ben bu memleketin insanını seviyorum. Kürtü, lazı, çerkesi, bunu sayarken utanıyorum yani.

İsmail Küçükkaya: Atatürk Havalimanı'nı ne yapacaksınız?

İstanbul'un en ihtiyacı olan şey yeşil alan. Mevcut yapılar da 21. Yüzyıl'a hizmet edecek. Uzay, bilim çağına entegre edeceğiz. Bu alana hizmet edilecek bir süreç başlatacağız.

Bir ders aldık, saydırdık. Haydi bütün geçersiz oyları sayalım. Diyelim harika sadece aleyhinde olanlar değil lehine olanlar da sayılıyor. Demokrasiyi dert edinen STK'lar dahil, seçim sistemi sağlam kazığa bağlayalım. Seçim sandıkta kazanılır? Hangi çağda yaşıyoruz?

İsmail Küçükkaya: Ekonomi ekonomi ekonomi.

Dünyaya "Kendi ulusal menfaatinize" bakacaksınız. Dünya çıkar dünyası. Kimse sizi düşünmez. 150 yıl önce yapılan bir eksiklikten dolayı yüreğimiz burkuluyor mesela değil mi? Ben yurtta dost sözüne katılmıyorum. Yurtta herkes benim dostum. 82 milyon dostum.

Azınlık lafı hiç hoşuma gitmez. Neyin azınlığı? Ben kucaklıyorum 16 milyon!

İsmail Küçükkaya: Binali Yıldırım diyor ki Türk halkının sinirini bozmayın. Ak Parti 17 yıldır itiraz etmiyordu seçimlere. Şimdi FETÖ deyince duruyor her şey. İktidardan gelen suçlamaları nasıl karşılıyorsunuz?

Devletin adaleti, istihbaratı, yargısı neden duruyor? Bugünkü sistemi dünyanın en güvenilir sistemi olduğunu duyduk şimdiye kadar herkesten. Gerçekten böyle bir tehdit varsa buyursunlar gereğini yapsınlar. Terör örgütü ile kimsenin bağlantısının kalmamasını isteyen birinci kişi benim.

İsmail Küçükkaya: Dün en büyük mazbata çocuklar dediniz.

Çocuklar inanılmaz. Beylikdüzü'nde yaşadım kaç kere ama şimdi aynısını İstanbul'da yaşamak harika bir şey. Okuldan tenefüsten çıkıp gelmiş Ekrem amca benimle fotoğraf çektir diyor. Ben bu sokağı mutlu ederim kimse kuşku duymasın. 

İsmail Küçükkaya: Sabırsızlanıyor musunuz İstanbul'u yönetmek için?

Sabırsızlanmaz mı insan? Ben her anımı şeffaflaştıracağım. 

İsmail Küçükkaya: Takip edeceğiz. Ak Parti'nin aleyhine bir şey yapılabilir mi sandıkta?

Hiçkimsenin aleyhinde yapılmamalı. Ben hak yemem, hakkımı da yedirtmem. 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde daha çok geçersiz oy vardı ama... Sanki geçersiz oy Türkiye seçim tarihinde ilk kez oluyor.

Benim sosyal medya hesasplarımdan güncel oy sayısını görebilirler.

Ben sandalyeme oturup kalamam. Hareketli bir insanım. Bir yandan süreci takip ediyorum bir yandan da insanımızla ilgilenmek zorundayım.

İsmail Küçükkaya: Cumhurbaşkanı size "Topal Ördek" dedi.

Sanırım Meclis'teki yeterli sayının lehimize olmaması dolayısıyla o yorum yapıldı sanırım. Bu da bir deneyim olacak. Bir şehir şeffaflıkla yöneltildiğinde nasıl olacak herkes görecek. Benim odamın ne özeli olacak ki? Tüm İstanbul görecek benim görüşmelerimi.

Ben bu ülkede 40 haneli bir köyde doğdum. Alın teri görerek büyüdüm. Daima bu ülkenin kutsallarına sahip çıkmayı ruhuna yerleştirmiş bir insanım. Hiçkimse bizim yol haritamızdan şüphe etmesin. Sağda solda kötü cümlelere kimse itibar etmesin. 1 oy bile mesele olsa kimsenin hakkını yemem. Ama tek bir oyumu bile yedirtmeyeceğim.

İsmail Küçükaya: Vatana millete hayırlı olsun.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 2 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Hülya

05.04.2019 - 09:14
İsmail bey teşekkür ederiz sayn İmamoglunu kutluyoruz mazbatasını aldıktan sonra İzmir'den toplanıp bütün arkadaşlar ziyaretine geleceğiz .İzmir'den sevgiler

Yilmaz öztürk

05.04.2019 - 08:37
Ekrem ımamoğlu teprik ediyorum alnının akile kazandi gorevinde başarılar diliyorum sevgilerimle slm çankırı esentepe ismail bey sizinde kutluyorum
Diğer Haberler

İYİ Parti lideri Meral Akşener partisinin 25 Haziran 2019 tarihli Meclis grup toplantısında konuşması. Canlı, video haber.

Ekrem İmamoğlu Rock Star oldu. Bir sosyal medya kullanıcısı Ekrem İmamoğlu’nun Beylikdüzü konuşmasının video görüntülerini Queen konserinin ses kaydıyla birleştirdi.

24 Haziran 2018 seçimlerinde CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce'nin 24 Haziran 2019 paylaşımı

İstanbul Büyükşehir Blediye Başkanı Ekrem İmamoğlu: ''Evet ben bir projeyim. Ben, Türkiye Cumhuriyeti’nin, Atatürk Cumhuriyeti’nin projesiyim. Siyaseti ahlakla yapacağ...

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: ''31 Mart'ta 13.700 oy farkını beğenmeyenler, hak yemenin, milletin aklıyla alay etmenin, boş tencereyi görmemenin bedelini 800 bin oy farkını...

CHP Sözcüsü Faik Öztrak'ın 24 Haziran 2019 tarihli basın toplantısı

24 Haziran 2019 İşkur genel müdürü Cafer Uzunkaya'nın attığı tweet

Yazarlar
Website Security Test