Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İstanbul Seçimlerinin yenilenmesi halinde boykot olasılığı var mı?

5.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İstanbul Seçimlerinin yenilenmesi halinde, 1955 yılındaki seçimlerde olduğu gibi boykot olasılığı var mı?

İstanbul Seçimlerinin yenilenmesi halinde, 1955 yılındaki seçimlerde olduğu gibi boykot olasılığı var mı? 

"13 Kasım 1955’te yapılan yerel seçimlere muhalefet partileri katılmadı ve seçime yüzde 37. 1 gibi son derece düşük bir katılım söz konusu oldu.

O tarihten itibaren Demokrat Parti despotizminin de CHP muhalefetinin de şiddeti arttı, DP’nin meşruiyeti giderek zayıflarken muhalefet giderek güçlenmeye başladı.

64 yıl sonra bugün 64 yıl öncesine nazaran çok daha sancılı bir süreçle karşı karşıyayız.

1950 seçimlerinden sonra ilk kez, bir iktidar partisi, 7 Haziran seçim sonuçlarını fiilen tanımamasının ardından, bu sefer de hile ve usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle İstanbul seçimlerini tanıyıp tanımamayı ve seçimi tekrar edip etmemeyi tartışıyor."

Birgün Gazetesinden Fatih Yaşlı İstanbul Seçimlerinin iptal edilmesi halinde CHP'nin 1955 yılındaki seçimlerde yaptığı gibi seçimlerin iptal edilmesi halinde tekrar boykot seçeneğinin gündeme getirilmesi gerektiğini ifade eden bir yazı kaleme aldı.  

İşte o yazı: 

Boykot

Demokrat Parti 1954 yılında basın yasasında bir değişiklik yaptı ve “Matbuat vasıtasıyla her ne surette olursa olsun, itibar kıracak veya şöhret veya servete zarar verebilecek bir hususun isnad edilmesi”ni yasakladı. Bu, elinizde iddianızı ispatlayacak belgeler olsa dahi, yöneticiler hakkında haber yapmanın, yani “ispat hakkı”nın yasaklanması anlamına geliyordu.

Yine basın yasasında yapılan değişiklikle “basın yoluyla işlenen suçlar”ın ağır ceza mahkemelerinde görülmesi uygulamasına gidildi ve Adnan Menderes bu değişiklikleri “Bütün vatandaşlarımızın namus, şeref ve haysiyetlerinden emin olarak korkusuz yaşama hakkına sahip olmalarını temin etmek icap eder. Bu medenî cemiyetin şiârıdır. Hürriyet nizamı içinde yaşayan vatandaşların korkusuz yaşamasını istemek, hakların esasıdır” diye savundu.

1954 seçimlerinin ardından DP, dönemin ünlü muhaliflerinden Osman Bölükbaşı’nı vekil olarak seçtiği için Kırşehir ilinin ilçe yapılmasına, yeterince oy alınamadığı için de Malatya’dan Adıyaman ilçesinin alınıp il yapılmasına karar verdi.

Yine aynı dönemde muhalefet partilerinin seçim işbirliği yapmasını engelleyen ve muhalefetin radyodan yararlanmasını yasaklayan kanunlar çıkartıldı, yüksek yargı ve üniversite öğretim üyelerinden 60 yaşını ve 25 çalışma yılını dolduranların hükümet tarafından re’sen emekli edilmesine olanak veren bir düzenlemeye gidildi.

1955 yılının Ağustos ayında CHP bir açıklama yaparak, “Basın hürriyetini, hâkim teminatını, üniversite muhtariyetini zedeleyen ve vatandaşın iradesini serbestçe belirtmesine meydan vermeyecek şekilde seçim usullerinde değişiklik yapan, Kırşehir Vilâyeti’ni iktidara oy vermediği için lağveden kanunlardan sonra, artık serbest ve cezasız bir seçime” inanmanın mümkün olmadığını söyleyerek yerel seçimleri boykot edeceğini açıkladı.

Bu boykotla ilgili olarak dönemin yandaş yayın organlarından birinde yayınlanan bir yazıda, ”Buna muhalefet değil, sadece hıyanet denir. Muhalefetin tuttuğu yol komünist propagandasının uygulamasıdır” deniyordu.

13 Kasım 1955’te yapılan yerel seçimlere muhalefet partileri katılmadı ve seçime yüzde 37. 1 gibi son derece düşük bir katılım söz konusu oldu. O tarihten itibaren Demokrat Parti despotizminin de CHP muhalefetinin de şiddeti arttı, DP’nin meşruiyeti giderek zayıflarken muhalefet giderek güçlenmeye başladı.

64 yıl sonra bugün 64 yıl öncesine nazaran çok daha sancılı bir süreçle karşı karşıyayız. 1950 seçimlerinden sonra ilk kez, bir iktidar partisi, 7 Haziran seçim sonuçlarını fiilen tanımamasının ardından, bu sefer de hile ve usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle İstanbul seçimlerini tanıyıp tanımamayı ve seçimi tekrar edip etmemeyi tartışıyor.

Öte yandan başta CHP olmak üzere muhalefetten ise henüz böyle bir durumun söz konusu halinde ne yapılacağına dair yüksek sesli, güçlü, toplumu harekete geçirici bir açıklama yapılmış değil.

Oysa eğer İstanbul seçimlerinin tanınmaması gibi korkunç bir hukuksuzluğa imza atılırsa ve bunun ardından muhalefet hiçbir şey olmamış gibi yeniden seçime gitmeyi kabul ederse, bu Türkiye’de serbest seçimlerin sonu anlamına gelecek, iktidara sonuçlarını beğenmediği bir seçimi tanımama yetkisi fiilen verilmiş olacak.

Dolayısıyla, YSK’den seçimlerin iptal edilmesi gibi bir karar çıkması durumunda muhalefetin aktif bir boykotu hayata geçirmesi, güçlü bir boykot kampanyasına girişmesi, sadece bugünü değil, geleceği de kurtarmak açısından bir zorunluluk teşkil ediyor, bu yapılmazsa ülkenin sadece bugünü değil geleceği de rehin verilmiş olunacak çünkü.

Makalenin tamamına ulaşmak için tıklayınız

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dün (22 Eylül 2019 Pazar) Amerika'da New York eyaletinde bulunan Central Park'ta eşiyle görüntülendi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizin ticaret hacmini artırmak amacıyla Türkiye Ticaret Merkezlerinin son durumunu TBMM gündemine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kişisel araçlarda sigara içilmesiyle ilgili konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi)'den para aktarılan vakıflar için bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Vladimir Putin Ankara'da görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan Rus liderle tokalaştığı sırada 'Nice to meet you' dedi.

AKP'den istifa eden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu AKP'den istifa etti. Davutoğlu basın toplantısı düzenledi. 13 Eylül 2019 Cuma Ahmet Davutoğlu açıklamaları.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, son günlerde ülke gündeminde büyük sükse yapan Şanışer'in şarkısı Susamam'ı hedef aldı. Devlet Bahçeli ayrıca Bülent Arınç ve Ekrem İ...

Yazarlar
Website Security Test