Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ekrem İmamoğlu Uğur Dündar'a konuştu, YSK'nın kararını değerlendirdi

9.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, YSK'nın İstanbul'da seçimlerin yenilenmesi kararını değerlendirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Sözcü Gazetesi yazarı Uğur Dündar'a konuştu. Uğur Dündar ile YSK kararlarını değerlendiren İmamoğlu, YSK'nın kararı benim için sıfır mahiyetinde dedi.

Uğur Dündar'ın Ekrem İmamoğlu'na 'YSK kul hakkı yedi' sözünü hatırlatması üzerine İmamoğlu, "Kesinlikle AKP'ye oy vermiş seçmenlerin kul hakkı üzerinden, adalet üzerinden, vicdan üzerinden, ahlak üzerinden ciddi anlamda bize destek vereceğini düşünüyorum. Bir cümlem daha var. Anamın ak sütü kadar temiz bir seçim kazandım. Bu konuda son derece netim. Kaldı ki uydurma gerekçeler silsilesi yani 8 parça uydurma gerekçe öne sürülüp hiçbir şey bulunamayarak bir şey yakalar mıyız diye bir bahane üretip sürecin bu şekilde neticelendirilmesi kesinlikle kul hakkı, 16 milyon insanın hakkının yenmesi, zaman kaybıdır. Türkiyemiz demokrasi mücadelesine verilen en büyük zarar ve ihanettir. Bu kavramlar üzerinden demokrasiye inanmış, az önce bahsettiğim tüm bu duyguları hisseden AKP'li hemşerilerim, dostlarım…" dedi.

Uğur Dündar: Kampanya ağırlıklı olarak mübarek Ramazan ayına denk geliyor. Bunu yani kul hakkı yenmesini kampanyanızda kullanacak mısınız?

Ekrem İmamoğlu: Tabii ki Ramazan'ın benim için ayrı önemli bir yeri var. Yani bir kampanya sürecinde biz yine vatandaşlarımızla konuşacağız, elbetteki mağduriyetlerimizi anlatacağız. Çünkü bu mağduriyet şahsi bir mağduriyet değil. Ben seçilmiş bir belediye başkanı olarak gideceğim. Bunun da altını çiziyorum. Yani Ramazan ayında ve sonrasında sokaklarda seçilmiş İBB Başkanı olarak gezeceğim. 7 YSK üyesinin oy kullanarak benim elimden mazbatamı alması benim için benim için hiçbir şey ifade etmiyor. Evet, şu an yetkili kurul orasıdır. O bir karar almıştır. Ancak benim için sıfır mahiyetindedir. Ramazan ayında ve bayramda bütün İstanbul'u gezeceğim. Sonrasında da seçim gününe kadar yine aynı güler yüzle insanlara umut vererek İstanbul'da güzel bir yaşamın mümkün olduğunu hatırlatarak ve aynı zamanda bunun Türkiye'nin demokrasi mücadelesinde önemli bir adım olduğunu anlatarak oy isteyeceğim. Er ya da geç hak yerini bulacak.

Uğur Dündar: Kararın açıklandığı gün yaptığınız konuşmada ve ertesi gün FOX ana haberde YSK üyelerinin kararlarını dayandırdığı sandık kurullarına değindiniz. Aynı kurulların 16 Nisan Anayasa Referandumunda ve 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçiminde de görev yaptığını belirterek 31 Mart dahil olmak üzere üç seçimde görev yapmış olanlar varsa bana başvursunlar dediniz. Böyle başvurular geliyor mu?

Ekrem İmamoğlu: Evet mesaj yazanlar da oldu.

Uğur Dündar: Geldiği takdirde ne yapacaksınız? Zira madem bu seçim iptal ediliyor. Onların da iptal edilmesi gerekir diyenler oluyor.

Ekrem İmamoğlu: Gayet tabi bir şaibe varsa, bir yolsuzluk varsa öyle kabul ediyorsanız o minvalde o sandıklarda bulunan insanlar varsa ki var, bunu biliyoruz. O zaman ikisi de şaibeli. Yani referandum da şaibeli, Cumhurbaşkanlığı seçimi de şaibeli. Bu manada en azından bunun tespitini kamuoyu ve vatandaşla paylaşacağım. Yani bunun sadece bu seçime ait olmadığını, sadece bu seçimde bankalardan sandıklara görevli istenmediğini ki yazılı bir şekilde bankalar bunu beyan ettiler, bunları vatandaşlarıma açık seçik bir şekilde anlatacağım. Bu şekilde onların yüreğine su serpeceğim. Çünkü onları hukuksuzlukla suçluyorlar, yolsuzlukla suçluyorlar, hain diyorlar. Yani bu kadar ileri gidiyorlar. Bu insanlar bizim masum insanlarımız. Bu çok ayıp, hukuk ötesi bir şey ve tarifi yok.

Uğur Dündar: Peki bu tespit gerçekleşti diyelim o zaman YSK'nın size yönelik iptal kararı havada kalmış olmuyor mu?

Ekrem İmamoğlu: Kesinlikle öyle olacak. Zaten havada. Şu anda irtibat kuran insanlar var, mesaj atan vatandaşlarımız var. Bunu şeffaf bir şekilde vatandaşıma duyurmanın mesajını vermeye çalıştım orada. Zaten toplumun vicdanında hiçbir şekilde kabul görmüyor. Sokaklarda, caddelerde uçakta gittiğim her yerde insanların coşkulu bir şekilde bize sarılması, çok üzüldüklerini ama konuştuktan sonra yine sürece umutla sarıldıklarını ifade etmeleri dolayısıyla havada kalıyor. Ben seçimi kazandım ama bir kez daha demokrasi adına cevap vereceğimizin işaretlerini vatandaşlarımızdan alıyorum…

Uğur Dündar: Her şey çok güzel olacak diyerek sosyal medyada paylaşım yapan, sizin çağrınız üzerine destek veren… O geceki konuşmanızda ‘ülkenin işadamları, sanatçıları, sporcuları konuşsun' dediniz ve adeta çığ gibi ‘her şey çok güzel olacak' etiketiyle paylaşımlar yapıldı. Bugüne kadar suskunluk sarmalı içerisinde bulunan sanatçıların pek çoğu sizi destekleyen mesajlar verdiler ve korku duvarı yıktılar. Ancak Sayın Cumhurbaşkanı iş dünyasını daha sonra sert bir şekilde uyardı. Ayrıca bugün öğrendik ki, Cumhurbaşkanlığı Arşiv Dairesi Başkanı ‘Her şey çok güzel olacak' paylaşımı yapan sanatçıları arşivlemiş, fişlemiş. Bu konuda ne diyeceksiniz?

Ekrem İmamoğlu: Her şey çok güzel olacak diyen sanatçılara Cumhurbaşkanlığı'nda görev yapan bir şahsın aşağılayıcı ve tehdit edici bir dil ile bir açıklamasını gördüm. Aynılarını misli misli iade ediyorum. Şunu demek istiyorum; haddini bilsin. Bu ülkede siyasiler seçilirken toplumsal bir mücadele veriyoruz. Ben niye herkes konuşsun diyorum. Niye ‘Her şey çok güzel olacak' diyorum. Koltuk ne ki, önemli olan yaşamımız. Esas olan toplumsal yaşamın kalitesi. İnsanların birbirine olan saygısı, bu şehrin gelişimi, bu şehrin dünyanın en güzel şehri olma mücadelesi. Ben bu mücadeleyi veriyorsam herkesi de bu mücadeleye ortak olmaya davet ediyorum. Bundan daha doğal ne olabilir? Haddini bil tarifi var ya, haddini bilecek olanlar siyasiler. Ben her zaman söylüyorum, ben görevimi iyi yaparsam alnım ak ne güzel ama görevimi kötü yaparsam haddimi bilmem lazım topluma karşı. Ben topluma haddini bil diyen bir siyasetçi asla olmayacağım. O anlayışa sahip siyasetçilerin de miadı dolmuştur.

Uğur Dündar: O nedenle korkmayın, hakkınızı aramaya devam edin. Kimseye hakaret etmedikçe, hiçbir suça dönük ifadede bulunmadıkça korkulacak bir şey yok diyorsunuz.

Ekrem İmamoğlu: Her şey çok güzel olacak bundan daha güzel bir tarif olabilir mi…

Uğur Dündar: AKP, İstanbul'u vermek istemiyor bu çok net bir şekilde anlaşılmış durumda. Ama bu YSK'nın kararıyla birlikte tepkiler artıyor. AKP adayı Sayın Binali Yıldırım'a oy vermiş insanların da sizi destekleyeceği ifade ediliyor. Bu arada ekonomi sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Dolar artmış durumda ve daha seçime 45 gün var. Bu sıkıntılar devam edecek. AKP bunların aleyhine sonuç vereceğini görmüyor mu da ısrarını sürdürüyor? Ya da hesabı planı nedir?

Ekrem İmamoğlu: Yani bu akıl tutulması. Başka bir tarif bulamıyorum. Demokraside sizin görev aldığınız gün, 94 yılında kim size engel olmuş ki? Yani size yapılmış birkaç müdahalenin misli misli fazlasını görevi teslim almış,seçimi kazanmış bir insana yapıyorsunuz. Bu hangi vicdana sığar? Bu her şeye aykırı. Demokrasiye, hukuka aykırı. Bir de kimin malını kime vermiyorsunuz? 16 milyona ait bir varlığın yönetme hakkını vatandaş diyor ki, ‘Ben İmamoğlu'nu çok sevdim, ona vermek istiyorum' Bazılarını kendi malı mülkü gibi görüyor olabilir. Böyle bir alışkanlığa dönüştürmüş olabilirler, oradaki ortamlarını. Ama bu bitti artık. Bu memleketin malının, mülkünün tüm insanlara ait olduğunu eşit bir şekilde topluma dağıtılması gerektiğini, bütün bu şehrin nimetlerini insanlarına sunulması gerektiğini illa ki anlayacak. Ben bütün bu olanlara akıl tutulması diyorum.

Uğur Dündar: Peki, ‘Seçim sonucunu kabul etmeyerek ve sonraki zorlamalarla, baskıcı söylemlerle AKP varlık nedenine harakiri yapıyor' diyenleri haklı görüyor musunuz?

Ekrem İmamoğlu: Ben bunu o şekilde tarif etmem. Bunu daha çok beraber siyaset yaptığı insanlar böyle tarif ediyor. AKP sürecinin ve hatta siyasal anlamda parti kavramıyla bittiğini düşünüyorum. Çünkü o parti içerisinde mücadele etmiş birçok arkadaşım var. Ve yan yana ilçe başkanlığı yaptığım arkadaşlarım var. Milletvekilleri var, bakanlar var. Yani çaba gösterip, alın teri döküp bu yerleri bu makamları elde etmiş insanlar var. Dolayısıyla bütün adalet duygusunu, alın teri duygusunu, emek duygusunu kendi içinde yitirmiş oldu AKP bence. Tabi kendi içlerindeki kanaatleri onlara bırakıyorum.

Uğur Dündar: Halk sizi niçin sevdi?

Ekrem İmamoğlu: Bence çok samimi ve gerçekçi buldu. Kimseyi ötekileştirmedik. Hakkımızı savunduk, yedirmedik ama kimsenin de kalbini kırmadık.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İYİ Parti, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine kayyım atanması hakkında ne dedi? İYİ Parti'den Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine atan...

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran'ın iki polis arasındaki fotoğrafı sosyal medyada gündem oldu.

İzmir’deki orman yangını üç gündür devam ediyor. Yangın söndürme çalışmalarını yerinde takip eden CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, çalışmalarla ilgili detayları ve ...

CHP YDK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, Türk İntikam Tugayı olarak bilinen örgütün, İzmir ilinin Bornova ilçesi Tuna Mahallesi'nde evlerin pencerelerine ''Tür...

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanlarının görevden uzaklaştırılarak yerlerine kayyum atanmasından bir an önce geri adım atılma...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da görevden alınacak iddiası sosyal medyayı karıştırdı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine kayyum atanmasıyla ilgili ne dedi? CHP adına açıklama yapan parti sözcüsü Faik Öztra...

Yazarlar
Website Security Test