Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Avukatlar Harmandalı'nda kilitlendi, CHP'li Murat Bakan konuyu Meclis'e taşıdı

22.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Mültecilerin yaşadıkları hak ihlalleri ile anılan İzmir Harmandalı Geri Gönderme Merkezi, bir kez daha hukuk dışı bir uygulamayla gündeme geldi.

İzmir Barosu tarafından kamuoyuyla paylaşılan olaya göre; 14 Mayıs 2019 günü adli yardım görevini yerine getirmek için Harmandalı Geri Gönderme Merkezine giden 8 avukat ve 1 tercüman, saat 14.00 ile 17.30 arasında alı konuldu.

Avukatların ve tercümanın görevlerini yapmaları engellenerek, müvekkilleri ile dosyalarına erişimleri imkânsız kılındı. Yaşanan olayda; tercüman ve avukatların olduğu görüşme odalarının bulunduğu koridorun her iki kapısı kapatıldı ve yardım çağrıları yanıtsız bırakıldı.

Öte yandan, bir süredir Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde; avukatların ve yabancıların dilekçelerinin kayda alınmadığı, yazılı başvurulara cevap verilmediği, dilekçelerin yırtıldığı, avukatların özel güvenlik görevlileri ile muhatap bırakılarak bina içerisinde kamu personeline ulaşmakta güçlük çektikleri ifade ediliyor.

Konuyu TBMM gündemine taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Avukat Murat Bakan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

CHP’Lİ BAKAN SÜLEYMAN SOYLU’YA SORDU:

1– Adli yardım görevini yerine getirmek için Harmandalı Geri Gönderme Merkezine giden 8 avukat ve 1 tercümanın saat 14.00 ile 17.30 arasında özgürlüklerinden yoksun bırakıldığı, avukatların ve tercümanın görevlerini yapmalarının engellendiği ve müvekkilleri ile dosyalarına erişimlerinin imkânsız kılındığı olay ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır?

2– Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde; avukatların ve yabancıların dilekçeleri kayda alınmadığı, dilekçelerin yırtıldığı, yazılı başvurulara cevap verilmediği, avukatların özel güvenlik görevlileri ile muhatap bırakılarak bina içerisinde kamu personeline ulaşmakta güçlük çektikleri konuların araştırılıp sorumlu görevlilerin tespit edilerek bu yasa dışı uygulamaların sonlanması amacıyla soruşturma başlatılacak mıdır?

3– Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nin denetimleri ne sıklıkla yapılmaktadır?

4– Son 5 yıl içinde Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde hak ihlali tespit edilmiş midir? Edildiyse konunun detayları nedir ve konuyla ilgili hangi adli ve idari işlemler yapılmıştır?

 

BİNALİ YILDIRIM HAK İHLALLERİ SORULARINA YANIT VERMEMİŞTİ

Öte yandan daha önce de Harmandalı Geri Gönderme Merkezi ile ilgili yaşanan hak ihlallerini TBMM gündemine taşıyan CHP’li Bakan, dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’a merkez ile ilgili iddiaları ve basına da yansıyan görüntüler kapsamında bir soruşturma başlatılıp başlatılmadığını sormuştu. Ancak 9 Mayıs 2017 tarihli ve 7/13508 esas numaralı yazılı soru önergesi Binali Yıldırım tarafından yanıtsız bırakılmıştı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

24 Haziran 2018 seçimlerinde CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce'nin 24 Haziran 2019 paylaşımı

İstanbul Büyükşehir Blediye Başkanı Ekrem İmamoğlu: ''Evet ben bir projeyim. Ben, Türkiye Cumhuriyeti’nin, Atatürk Cumhuriyeti’nin projesiyim. Siyaseti ahlakla yapacağ...

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: ''31 Mart'ta 13.700 oy farkını beğenmeyenler, hak yemenin, milletin aklıyla alay etmenin, boş tencereyi görmemenin bedelini 800 bin oy farkını...

CHP Sözcüsü Faik Öztrak'ın 24 Haziran 2019 tarihli basın toplantısı

24 Haziran 2019 İşkur genel müdürü Cafer Uzunkaya'nın attığı tweet

Gazeteci Ömer Turan'dan Twitter'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a büyük tepki. Ömer Turan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve AKP'ye ne dedi?

AKP'nin İstanbul'daki Kalesi Fatih seçmeni İmamoğlu'nun zaferi için ne diyor? BBC Türkçe'nin videosunda röportaja katılan Ak Parti Seçmeni Fatih Halkına göre Ak Partin...

Yazarlar
Website Security Test