Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Temelli’den Binali Yıldırım’a: Diyarbakır Diyarbakır olalı böyle Kürtçe duymadı

11.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’den Binali Yıldırım’a: Diyarbakır Diyarbakır olalı böyle Kürtçe duymadı

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, yapılan meclis grup toplantısında, Diyarbakır ziyaretinde ‘Kürdistan’ kelimesini kullanan Binali Yıldırım’ı eleştirdi.

 “Diyarbakır Diyarbakır olalı böyle Kürtçe duymadı” diyen Temelli, "Bu Meclis’te Kürtçe konuşulduğunda bir halka bilinmeyen dil diye hakaret eden bir partinin mebususunuz ama kirli pazarlıklarınız için hiçbir şey olmamış gibi Kürdistan diyorsunuz, Kürtçe de konuşuyorsunuz, Kürtçe konuşanları da saygı içinde dinliyorsunuz. Birkaç kelime Kürtçe konuştunuz diye Kürt halkı nezdinde bir değeriniz olmayacak. Çünkü bunlar samimiyetsiz, çıkar amaçlıdır” dedi ve ekledi “Amacımız AKP-MHP faşist blogunu geriletmektir”

 

Sezai Temelli’nin konuşmasından satır başları şu şekilde:

“Yargı Reformu Strateji Belgesi açıklandı. Aslında bu bir yerde itiraf belgesiydi. Demokrasiden ne kadar uzaklaşıldığının belgesi.

Reformu geçtik, hâlâ strateji belgesi açıklanıyor. 10 yıl sonra yargı konusunda ne denli içler acısı bir durumla karşı karşıya kalındığı görülecek.

Eğer yargıda samimi bir reforma ihtiyacınız varsa bizim bir hazırlığımız var. İsteyin, gönderelim. Başta Terörle Mücadele Kanunu’nun kaldırılması.

Gelin Meclis çatısı altında bütün partiler toplumsal barışı var etmek adına görüşelim, müzakere edelim. Binlerce çocuk cezaevinde. Bu ülkede sendikal haklar yasaklı, grev yasaklı. Bunun ötesinde bu ülkede vicdan yok.

18 insan Halfeti’de gözaltına alındı. İşkence uygulandı. Elektrik verildi, tecavüzle tehdit edildiler.

Bu iktidar işkenceci olma sıfatına da sahip olmuş oldu. Bu işkenceyi gerçekleştirenlerden hesap soracağız.

23 Haziran’da İstanbul seçimleri var. Önemli seçimler. Aslında bu seçimin haklı bir gerekçesi yok.

YSK muhalefetiyle karşımıza çıkmış bir zorunluluk.

Adaylardan biri Binali Bey Diyarbakır’a gitmiş , kampanyasını buradan yapıyor nedense.

Kürdistan mebusu demiş, devam etmiş Kürtçe konuşmuş.

Diyarbakır Diyarbakır olalı böyle Kürtçe duymadı.

AKP başkanı Erdoğan meydan meydan Kürdistan diyoruz diye bağırıyordu, ‘defol git’ diye.

Terörist olduk, hakaretlere maruz kaldık ama yine Allah’ın işine bakın, geçen gün Çavuşoğlu’nu Kürdistan’da gördük.

Hem de demokrasi şehitlerini anmak için saygı duruşundaydı.

Bu Meclis’te Kürtçe konuşulduğunda bir halka bilinmeyen dil diye hakaret eden bir partinin mebususunuz ama kirli pazarlıklarınız için hiçbir şey olmamış gibi Kürdistan diyorsunuz, Kürtçe de konuşuyorsunuz, Kürtçe konuşanları da saygı içinde dinliyorsunuz.

Birkaç kelime Kürtçe konuştunuz diye Kürt halkı nezdinde bir değeriniz olmayacak. Çünkü bunlar samimiyetsiz, çıkar amaçlıdır.

23 Haziran’da bizim amacımız AKP-MHP faşist blogunu geriletmektir."

 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İETT Otobüsü 'Zafer Bayramımız Kutlu Olsun' yazısı ile 'Her Şey Çok Güzel Olacak' şarkısını çaldı. Bir vatandaş otobüse sarıldı.

Kemal Kılıçdaroğlu CHP grup toplantısı 25 Haziran 2019 Salı canlı anlatım. CHP haftalık olağan Meclis grup toplantısı 25 Haziran 2019 Salı video haber.

Erkan Tan'ın Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonraki videosu sosyal medyada tepki topladı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 25 Haziran 2019 Salı haftalık olağan Ak Parti TBMM Grup Toplantısı'nda konuşuyor. Canlı izle video haber...

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener haftalık TBMM Grup toplantısında gündem yaratacak birbirinden çarpıcı başlıklara imza attı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için Game of Thrones dizisinden alıntı yaparak 'Winter is Comin...

İYİ Parti lideri Meral Akşener partisinin 25 Haziran 2019 tarihli Meclis grup toplantısında konuşması. Canlı, video haber.

Yazarlar
Website Security Test