Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ahmet Davutoğlu: Ak Parti bir kişinin partisi değildir

30.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu: ''Tabanda büyük kitleler kopmaya başladıysa insanları neyle tehdit ederseniz edin o çözülüşü durduramazsınız.'' 30 Haziran 2019

Ak Parti hükümetinin eski başbakanlarından Ahmet Davutoğlu partisinin 23 Haziran seçimlerinin kaybetmesinin nedenlerini sert açıklamalarla değerlendirdi.

''Kimse bizi kitlelerin ruhundan ahlakından soyutlayamaz ve ayıramaz. Ak parti 800 bin oyla tekrar kaybetmişse, bunun sorumlusu eylemde söylemde ahlakta siyasi hayatta ciddi savrulmalara sebep olanlardır"

Davutoğlu'nun 30 Haziran 2019 tarihli konuşmasından satır başları şu şekilde:

“Gönül dostlarına, birbirini gönülden seven, birbirini gönülden selamlayan, şanın, şöhretin, malın, mülkün değil de gönülü esas alan, gönülden selamlaşanlara büyük ihtiyaç var. Elazığ ziyaretimizin iki vesilesi var.”

“Türkiye’deki iç siyasetinde çok kritik eşiklerden geçtiğimiz bir dönemde bulunuyoruz. Çok daha fazla konuşmamız, birleşmemiz, halleşmemiz lazım. Bir muhasebe etmeliyiz. Krizler muhasebeyi bitirir. Muhasebeler, yüzleşmeler krizlerin nihai ilacıdır. Korkmadan, çekinmeden kimin ne diyeceğini düşünmeksizin birbirimizle konuşmak durumundayız. Bu çerçevede son dönemde Anadolu’nun değişik yerlerinde vatandaşlarımızla bir araya geliyorum. Bu bir muhasebe. Ama tek taraflı bir konuşma değil. Bu sizlerle, dostlarımızla halleşerek onlardan da Anadolu’nun, izzetin aziz vatandaşlarımızın kanaatlerini öğrenerek, mümkün olduğu kadar gelecek vizyonumuzu Anadolu’nun bağrından çıkan işaretlerle desteklemek, beslemek. Siyasi, sosyal hareketler sadece Ankara’nın ya da İstanbul’un kapalı kapılarında ortaya konamaz, onlarla şekillenmez, onlarla gelecek gelemez. Son dönemde karşı karşıya kaldığımız yeni meydan okumaların ilki olarak; hem Ankara’da İstanbul’da değişik vilayetlerimizde konunun uzmanı akademisyenlerle, siyasette beraber olduğumuz arkadaşlarımızla, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle yoğum bir çalışma içinde olduğumuz; hem de Anadolu’yu adım adım karış karış dolaşarak Anadolu’nun nabzını tutmaya çalışıyoruz.

Buna neden ihtiyaç hissediyoruz? Her şeyden önce bunu anlamamız lazım değerli arkadaşlar. Son üç yıl içinde gerek Türkiye’deki siyasi hareketler anlamında değişiklikler ve savrulmalar yaşadık. Rabbimiz bir sorunu çözme kuvveti vermiştir. Şimdi bizim yapmamız gereken biraz önce de söylediğimiz gibi cesaretle, ferasetle önümüzdeki meseleleri tartışmaktır. Ciddi savrulmalar dedim, evet, maalesef son üç yıl içinde hem siyasetin temeline oturan değerler anlamında, hem iç siyaset, siyasetin arkasındaki değerler anlamında, hem Ak Parti’nin kuruluş ilkeleri bağlamında bu kadroları iktidar yapan o ilkeler ve temelindeki savrulmalar anlamında çok ciddi değişimler ve bir anlamda odak kaymalarıyla karşı karşıyayız.

Onun için sizlerle istişare yapacağız. Sizleri dinlemek istiyorum. Ekonomimizde, hukuk yapımızda, siyasi devlet yapımızdaki her şeyi masaya yatırmak durumunda olduğumuz bir dönemden geçiriyoruz. Bir hükümet yönetim sistemi değişikliği yaşadık, son üç yıl içinde iki seçim, bir referandum yaşadık, tabii bir de genel seçim yaşadık. Bu seçimlerde kullanılan dil, üslup, söylem ve Türkiye’nin geleceği ile ilgili ortaya konamayan vizyonsuzluk hepimizi tedirgin etti."

"“Kimse bizi o kitlelerin ruhundan ahlakından soyutlayamaz ve ayıramaz."

"Hiçbir mevki beklentimiz olamaz."

"İstanbul seçimlerinde 800 bin oyla tekrar kaybetmişse, bunun sorumlusu eylemde söylemde ahlakta siyasi hayatta ciddi savrulmalara sebep olanlardır."

"Hiçbir niyetimi ve düşüncemi saklamadım."

"Bakınız partiler ve siyasi hareketler tavanda bölünmez. Tavanda bölünmüşse ciddi bir sıkıntı değildir. Bizim hareketimizde de 2 kez bölünme oldu ama eğer tabanda bir kayma varsa işte tehlikeli olan odur. Yüzde 15'lik kitle bir başka yere doğru gitmişse kimse bunu engelleyemez. 1 Kasım 2015'te biz Türkiye'de yüzde 49,5 oy aldık. Şimdi cumhur ittifakı olarak yüzde 44 oy aldılar. Yüzde 8 ile 10 oy oranında MHP'ninse AKP'nin oy oranı yüzde 34'lere çekilmiştir. Sorulması gereken soru ne yanlışlar yaptık ki parti bu banda geriledi ve bir kopuş yaşandı?"

"Bugün susma vakti değildir. Kapalı kapılar ardında konuştuğumuz kapı önlerinde gerçekleri susma vakti değildir. Ne yanlışlar yaptık ki bugün bu noktadayız? Yoksa şu veya bu kişinin bir partiden ayrılmasıyla o parti bölünmez. Tabanda büyük kitleler kopmaya başladıysa insanları neyle tehdit ederseniz edin o çözülüşü durduramazsınız."

"Gelin muhasebe yapalım. Bizim meselemiz parti isminden bağımsız olarak, çağdaş bir ülkede yaşamak."

"Yalvarıyorum gelin konuşalım."

"Vicdan açığı varsa bunu kapatmak mümkün değildir. Eğer 13 bin oyla kaybedilmiş bir seçimden sonra ülkede büyük ölçüde siyasi ve ekonomik tablo değişmemişse bunun sebebi milletin vicdanından kopuştur. Bizi eleştirenler düşünmek zorunda."

"Bir seçimde beka kaygısından bahsedip bu şekilde düşünmeyen herkesi terörist olarak itham ettikten sonra diğer seçimde İmralı'ya başvurmak milletin vicdanından kopuştur."

"Bu kopuşu çözmedikçe herhangi bir toparlanma olamaz."

"Yeni bir siyaset anlayışına ihtiyaç var."

"Adalet öylesine örselendi ki insanların hukuk sistemine güvenini sarsıyorlar."

"Adalet terazisi ölçer, ölçülmez."

"Adalet duygumuzu sarsacak her şey için ortak tavır alma vakti geldi."

"Ülkemiz çok yoğun bir ekonomik krizin içinde ciddi bir mücadele veriyor."

"Ekonomik sıkıntılarla karşılaşıyoruz 2008'de olduğu gibi."

"Ekonominin başında ekonomiden anlayan insanlar vardı; vizyon vardı."

"Fark şu; bugün koyduğunuz kuralın yarın değişmeyeceğini göstereceksiniz; israfa yol açmayacaksınız, şeffaf olacaksınız; ekonomiyi üstlenen kişilerin herkesle konuşan, açık bir anlayışla davranması lazım. yukarıdan bakan bir ekonomi anlayışıyla bu ekonominin içinden çıkamayız."

"Bizim AK partiye zarar vermeye çalıştığımızı söyleyenler, Siz bu hareketin içinde yokken biz bu davayı omuzlanmıştık."

"Devlet mimarisi kişilere siyasi parti görüşlerine göre inşa edilmez. Çarpık parlamenter sistemden çarpık bir sisteme Cumhurbaşkanlığı sistemi adı altında geçildi."

"Kardeşi kardeşe düşüren; Ecevit'le Erbakan'ı karşı karşıya getiren; Bazı çıkar çevreleri üzerinden bizleri karşı karşıya getiren bir anayasa yanlış."

"Cumhurbaşkanına düşüncelerimi 5 kez ilettim; bizim hesabımız doğru olanı söylemek. Neyi yanlış görüyorsam söyleyeceğim."

"Bizim hesabımız bir şekilde kendimizi ortaya koymak değil, doğru olanı söylemek."

"Sade bir vatandaş olarak size söz veriyorum neyi yanlış görüyorsam söyleyeceğim."

"Cumhurbaşkanı makamıyla genel başkanlık makamının birleştirilmesi hem cumhurbaşkanlığına hem de AK Parti'nin kurumsallaşmasına zarar vermiştir."

"Devlet işleriyle aile yapısı kesinlikle ayrılmalıdır. Birinci dereceden akraba olmamalıdır."

"Şeffaflık, siyaset yasası derhal çıkarılmalıdır."

"Görev değişikliği değil bir hal değişimi lazım."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türk siyasetindeki liderler son günlerde büyük popülariteye ulaşan FaceApp uygulaması ile yaşlandırıldı. Liderlerin FaceApp ile yaşlandırılmış fotoğrafları sosyal medy...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in, kentin geleceğini İzmirliler ile birlikte planlama hedefi doğrultusunda yaşama geçirdiği İzmir Buluşmaları'nın ikincis...

Gözaltı süresiyle beraber 639 gündür tutuklu olan iş insanı Osman Kavala ile beraber 15 sanığın ağırlaştırılmış müebbetle yargılandığı Gezi davasının ikinci duruşması ...

Yeni parti kuracağı konuşulan Ak Partili Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu: 'Aile siyasetin dışında olmalı, Berat Albayrak eleştirileri göğüslemeli'

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu: ''Cumhurbaşkanlığı, benim verdiğim emrin tam aksine 'Rus Uçağını düşürdük' açıklamasını yaptı''

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında önemli itiraflar geliyor. Davutoğlu Erdoğan'ın kendisine, ''Başbakan gibi görün ama Başb...

Ak Partili Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu: ''Ak Partideki Trol Çetesi Pelikancıların kimler olduğunu biliyorum''

Yazarlar
Website Security Test