Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Cumhurbaşkanlığı, verdiğim emrin tam aksine 'Rus Uçağını düşürdük' açıklamasını yaptı''

18.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu: ''Cumhurbaşkanlığı, benim verdiğim emrin tam aksine 'Rus Uçağını düşürdük' açıklamasını yaptı''

Yeni parti kuracağı konuşulan Ak Partili eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, gazetecilerle soru cevap şeklinde gerçekleştirdiği 18 Temmuz 2019 tarihli canlı basın açıklamasında Türkiye Dış İlişkileri ve Rus Uçağının düşürülmesinde sonraki süreçte yapılan açıklamaları eleştirdi.  

'Ben televizyonda gördüğüm anda beynimden kaynar sular döküldü'

İşte Davutoğlu'nun Rus Uçağının düşürülmesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamalar: 

 

"2012 Haziran’ı Suriye uçağı bizim uçağı düşürdü. Başbakanımız o dönem angajman kuralları ilan eti. Türk sınırına 5 km yaklaşan uçaklar vurulur şeklinde. Bu andan itibaren yerine getirilen talimatlar Başbakan’dan alınmış sayılır. Ben başbakan olunca bu angajman kuralları yenilendi. G-20 zirvesi nedeniyle Putin geldiğinde bu konulara dikkat edilmesi gerektiği söylendi. Bizim hava sahasına girip Bayırbucak Türkmenleri vuruluyordu. Bunlar Rusya’ya iletildi.

Genelkurmay Başkanı bana Rus Uçağı'nın düşürüldüğü bilgisini verdi. Bunun üzerine ben de Rus uçağı düşürüldüğünde kesinlikle açıklama yapmayacaksınız, ‘Sınırlarımızda kimliği belirsiz bir uçak düşürülmüştür’ diyeceksiniz dedim. 'Rusya bu haberi bizden duymalı yoksa ulusal onurları zedelenir' dedi. Rusya ile de bu durumu paylaşmamız lazım dedim. O arada da Rusya tarafından aynı şeyi düşünmüşüz gibi "uçağımız düşürülmüştür"diye açıklama yapıldı.

Hangi işgüzar bilmiyorum ama 10 veya 15 dakika sonra Cumhurbaşkanlığı’ndan "Rus uçağını düşürdük"diye bir açıklama yapıldı.

Genelkurmay Başkanını tekrar aradım,  bir iletişim hatası olduğunu söyledi ve o açıklama 2 dakika içinde geri çekildi. Ancak bütün dünya bu haberi duymuş oldu. Komşu ülkelere izah edin kimse bu olaydan sonra kaygı duymasın dedim.

Putin’in hemen aranmasını arz ettim Cumhurbaşkanı’ndan.

Ben Öğleden sonra ben hükümete açıklamak üzere ayrıldım.

Akşam 5’te görüştüğümüzde Putin’den sert bir açıklama geldi.

Kimseyi suçlamak için söylemiyorum. Olayın seyri budur. Sonra Ruslar ile iletişime geçtiğimizde bu yanlış açıklamanın neye sebebiyet verdiği ortada.

Bir gün sonra grup konuşmam var. Diyorum ki Rusya bizim dostumuz bir iletişim hayasından dolayı bu ilişkiye zarar verilmemelidir. 'Bunun Rus uçağı olduğu bilinseydi bu netice olmazdı'dedik.

'Ben televizyonda gördüğüm anda beynimden kaynar sular döküldü'

Perde gerisi diplomasiye izin vermek gerekir. Ben ne denmemesi gerektiğini söyledim. Kim yaptırdı o açıklamayı? Reuters o açıklama üzerinden verdi ve o arka kapı diplomasinin imkânı kalmadı. Ben hiçbir krizi tansiyon yükselterek yönetmedim. Peki talimatı kim verdi? O güvenlik toplantısında genelkurmay başkanımız haklı olarak dedi ki, pilotla ilgili çok söylemler var.

FETÖ’ydü bilmemneydi. Bunu araştırın dedim, bu pilotun bir yanlışı varsa derhal tedbir alın yok değilse bana bilgi verin. Silahlı kuvvetlerimizin vatan görevi yaparken tereddüt etmesine ben izin vermem. Sorumluluk bana aittir. Ertesi gün geldiler, geçmişini kontrol ettik ve herhangi bir FETÖ geçmişi yok dediler.

Bunun üzerine bir açıklama yaparsanız güzel olur dedim. Talimatı ben verdim dediğim cümle, o Rus uçağı ile ilgili talimat değildi. Ben öz eleştiri yaparım. Nitekim Suriye’de hesap hataları olduğunu söyledim.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, CHP'de kongre sürecinin başlamasının ardından İzmir için önemli uyarılarda bulundu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu'nda öğrenci affı ve atanamayan öğretmenlere dikkat çekerek Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'u eleştirdi.

AKP Konya Milletvekili Halil Etyemez, 17 yıldır Türkiye’de işsizlik ve ekonomik krizin yaşanmadığını söyledi, sosyal medya karıştı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya'nın Soçi kentinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2018 yılında yapılan imar affı düzenlemesinden yararlanan kişi sayısını ve yapı kayıt belgesi verilen kaçak yapıları Cumhurbaşkanı Y...

İktidara gelmek için yerel yönetimlerinin önemli olduğunu düşünen CHP, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından göreve gelen belediye başkanlarını ikinci kez kampa alıyor.

AKP İzmir Milletvekili Necip Nasır, Karadeniz illerini temsil eden hemşeri derneklerinin yöneticileriyle buluşarak sorunlarını ve çözüm önerilerini dinledi.

Yazarlar
Website Security Test