Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Doğalgazdan KDV ve ÖTV alınmasın teklifi

5.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, doğalgazın zaruri bir ihtiyaç olduğunu ve doğalgazdan KDV ile ÖTV alınmaması gerektiğini söyleyerek bir kanun teklifi sundu.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'dan doğalgazda alınan KDV ve ÖTV'ye ilişkin bir kanun teklifi sundu. Tanal’ın hazırladığı 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile 4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin gerekçesinde, doğal gazın bir lüks ya da özel tüketim olmayıp vatandaşın zaruri bir ihtiyacı olduğu belirtilerek, "Nitekim doğal gazın yaygınlaşması ile artık diğer ısınma ve ısıtma şekilleri kullanılmamaya başlanmış ve tüm gerekliliklerini yitirmişlerdir. Bu noktada doğal gaz hayatın sürdürülebilmesi için adeta bir gereklilik noktasına gelmiştir” denildi.

Pırlanta hatırlatması
Tekliflerin gerekçesinde, sosyal devlet ilkesinin bir gereği olarak devletin, vatandaşların doğal gaz gibi zaruri ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlü olduğu vurgulandı. İlgili kanunlar kapsamında pırlanta, elmas, yakut gibi değerli taşların ÖTV ve KDV kapsamında olmadığının hatırlatıldığı gerekçede, vatandaşın zaruri ihtiyacı olan ve çoğu bölgede ısınma, mutfak ve banyo ihtiyaçları için herhangi bir alternatifi bulunmayan doğal gazın ÖTV ve KDV kapsamında olmasının, gerek hakkaniyete, gerekse de Anayasanın 2. maddesi ile güvence altına alınan sosyal devlet ilkesine tamamen aykırı olduğu vurgulandı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizin ticaret hacmini artırmak amacıyla Türkiye Ticaret Merkezlerinin son durumunu TBMM gündemine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kişisel araçlarda sigara içilmesiyle ilgili konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi)'den para aktarılan vakıflar için bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Vladimir Putin Ankara'da görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan Rus liderle tokalaştığı sırada 'Nice to meet you' dedi.

AKP'den istifa eden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu AKP'den istifa etti. Davutoğlu basın toplantısı düzenledi. 13 Eylül 2019 Cuma Ahmet Davutoğlu açıklamaları.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, son günlerde ülke gündeminde büyük sükse yapan Şanışer'in şarkısı Susamam'ı hedef aldı. Devlet Bahçeli ayrıca Bülent Arınç ve Ekrem İ...

Cumhurbaşkanılığı Külliyesi'ndeki toplantı sırasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun oturduğu sandalyenin ayağı kırıldı, Ekrem İmamoğlu sendele...

Yazarlar
Website Security Test