Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tacettin Bayır'dan CHP kongresi öncesi İzmir için uyarılar

23.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, CHP'de kongre sürecinin başlamasının ardından İzmir için önemli uyarılarda bulundu.

CHP İzmir Milletvekili Tacattin Bayır, CHP'de kongre sürecinin başladığını ve İzmir'de çok dikkatli davranılması gerektiğini söyledi.

Düzgün Haber'e konuşan Bayır, "Tüzüğümüze göre parti organlarına seçimlerde aslolan çarşaf listedir. Kaldı ki, çarşaf birleştirir, blok liste ayrıştırır. Örgütün önüne sandık konularak çarşaf listeyle seçimler yapılırsa, kırgınlık, küskünlük, dargınlıkların önüne geçilir. Hele hele kendisine 2023’de iktidar olayı hedef koyan bir parti, kendi iç tartışmalarıyla basına malzeme olmamalı" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'uzlaşın' sözünün yanlış yorumlandığına dikkat çeken Tacettin Bayır, "Birileri, Genel Başkanımızın sözlerini çarpıtarak, yanlış yorumlayarak ‘tek aday’ dayatmasında bulunuyorlar. Bu doğru değildir. Genel Başkanımız, 2010 yılından beri bütün kongrelerde demokratik mekanizmaları çalıştırmış ve hepsinde seçimleri çarşaf listeyle yapmıştır. Bugün de farklı düşündüğünü sanmıyorum. Genel Başkanımızın, ‘uzlaşın’ talimatının sandıktan gerçekleşeceği en uygun yöntem ‘çarşaf listedir.’ Örgütümüz, kaç aday olursa olsun sandıkta iktidar uzlaşmasını sağlayarak en uygun adayı tercih edecektir" ifadelerini kullandı.

AKP'nin İzmir yönetiminde bulunan 2 eski vekil, 3 eski belediye başkanı, 2 eski il başkanına dikkat çeken Bayır, "Biz de aynı felsefe ile hareket etmek durumundayız. Gün ayrışma değil, iktidar olmak için birlik olma günüdür. Bunun için İzmir İl Başkanlığı yönetimini ‘Milli Takım’ gibi düşünmeliyiz. Güçlerimizi birleştirmeliyiz. Eski belediye başkanları, milletvekilleri, il başkanlarının içinde yer aldığı Milli Takım gibi çok güçlü bir il yönetimi yapmalıyız. Milli Takım, ruhunu çarşaf liste ile sağlayabiliriz. Örgütümüz, gerekli elemeyi çarşaf listede yapar. Böyle bir ruhla hareket edersek iktidarın kapıları sonuna kadar CHP’ye açılır" dedi.

"2 gün sürsün"

İzmir ve diğer büyükşehir kongrelerinin gerekirse iki gün sürmesini dile getiren Tacettin Bayır, "İlk gün herkese söz verilir ve herkes eteğindeki taşları döker. İkinci gün sadece seçim yapılır. Seçimlerde tek aday veya blok liste dayatması kesinlikle olmamalı. Bu iktidara yürüyen bir partiye yakışmaz. Blok veya tek aday, kırgınlık ve küskünlük demektir. İstediği kadar aday çıksın, çarşaf liste ile seçimleri yaparsınız. Sonuçta herkes sandıktan çıkana razı olur. Kazanmayan arkadaşlar da küsmez, ‘örgütüm bana görev vermedi’ der. Çarşaf liste, örgütü tutkal gibi birbirine kenetler ve iktidar yürüyüşünü başlatır. Bu anlayışla hareket edilmesi gerektiğini düşünüyorum"

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, yeni parti çalışmaları hakkında ittifak yorumu yaptı.

Prof. Dr. Emre Kongar, Tele1'de yayınlanan 18 Dakika programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerine cevap verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin haftalık olağan Meclis grup toplantısında konuştu.

AKP Milas Belediye Başkan Adayı Barış Saylak, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne atandı. Barış Saylak kimdir, neden gündem olmuştu?

Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, Twitter'dan AKP'lileri üzecek açıklamalar yaptı. Özkiraz, AKP'nin bölüneceğini DSP gibi bir anda çakılacağını söyledi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ali Babacan'la tekrar görüşeceği iddia edildi.

İzmir Milletvekili Mahir Polat, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya 'Ege Üniversitesi Kampüsü ne kadar güvenli?' sorusunu yöneltti.

Yazarlar
Website Security Test