Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Foça'da yapılan Biyogaz Enerji Santrali Meclis gündeminde

19.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Mahir Polat, İzmir’in Foça ilçesinde bir şirket tarafından Biyogaz Enerji Santrali yapılmasını Meclis gündemine taşıdı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi veren CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat “Biyogaz tesisinde yakılacak atıkların bırakacağı gazların zararlı olması kardiyovasküler rahatsızlıklardan, nörolojik hastalıklara kadar birçok hastalığa sebep olmaktadır.” dedi.

“İZMİR’İN GÜZEL DOĞASI ENERJİ SANTRALLERİNE TESLİM EDİLİYOR”
Polat “İzmir’i son zamanlarda RES, HES, taş ocakları ve biyogaz enerji santralleri ile gündemde görüyoruz. İzmir güzel doğası ile ülkemizde yaşanabilir şehirlerin başında gelmektedir. Foça’da kurulacak biyogaz enerji santrali; katı ve organik atıklardan enerji üretimi olsa da bu tesislerden doğaya salınan gazların zararlı olması, çevreye ve halk sağlığına olan etkisi halkın tepkilerine neden olmaktadır. Yakılan atıklar ile doğaya 2.5 mikronun altında partikül madde bırakılması ve filtreleme sisteminin bu tesislerde hiçbir işe yaramıyor olması en temel sorundur. İnsan sağlığı açısından zararlı olan partikül maddelerin doğaya salınması ile bölgede yaşayan insanlarda solunum hastalıklarının yanı sıra kardiyovasküler ve nörolojik hastalıklar görülmektedir. Aynı zamanda tesislerin baca gazlarından çıkacak dioksin ve furan gazlarının kanserojen etkileri de vardır.” dedi.

“PROJELERDE ÇED KARARLARI BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR”
Polat, “ÇED gerekli değildir kararı, bir projenin önemli çevresel etkilerinin olmadığı ve ÇED raporu hazırlanmasına gerek bulunmadığını belirten valilik kararıdır. Planlanan projelerin çevreye verebileceği olumsuz etkilerinin belirlenmesinde, olumsuz yöndeki etkilerin önlenmesi ya da çevreye zarar vermeyecek ölçüde en aza indirilmesinde ÇED kararları büyük önem taşımaktadır. Çevre üzerine yapılacak olan bütün projelerde ÇED kararları alınıp uygulanmalıdır. Çevresel etkileri incelemeden başlatılan tüm projeler, doğayı ranta ve talana teslim etmektir.” diye ifade etti.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM’A SORULAR:
1) Türkiye’de bulunan biyogaz enerji santrali sayısı kaçtır? Bakanlığınızın biyogaz enerji santrallerinin çevreye verdiği zararlar hakkında yürüttüğü bir çalışma var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?
2) Ispanak deposu olan Foça’nın tarım arazileri biyogaz tesisi atıkları ile kirleneceği ortadadır. Biyogaz enerji santrali yapılırken bölgenin tarımsal üretimi göz önüne alınmakta mıdır?
3) Kurulacak olan tesisin Foça’da yaşayan insanların sağlığının olumsuz yönde etkileyeceği üzerine Bakanlık tarafından yürütülen bir çalışma var mıdır?
4) Foça İlçesi sanayi bölgesi olarak mı planlanmaktadır? Tesisin yapılacağı bölgede fizibilite çalışması yapılmış mıdır?
5) Biyogaz enerji santrali kurulurken Sivil Toplum Kuruluşları, yerel yönetimler ve bölge halkının görüşleri alınmış mıdır?
6) Ege Bölgesi’nde proje süreçleri sona eren ve devam eden kaç adet biyogaz tesisi bulunmaktadır? Santrallerin yıllık enerji üretim miktarı nedir?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yem fiyatları ve girdi maliyetlerindeki artışlar ve mera alanlarının azalması gibi nedenlerden dolayı hayvancılığın ciddi soru...

The Bloomberg 50 listesine giren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu için önemli iddialar.

CHP Manisa Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Özür Özel'den AKP Grubu'na çarpım tablosu üzerinden sert eleştiriler geldi.

MHP lideri Devlet Bahçeli, af yasası ile ilgili çok önemli açıklamalar yaptı.

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Mahir Polat, Bergama’da Koza Altın İşletmeleri’nin girişimleri ve faaliyetleri sebebiyle “kayyım makamını” Meclis ...

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Karaburun’da Cumhurbaşkanlığı kararıyla ‘Özel Çevre Koruma Bölgesi’ ilan edilen alanlarda kurulan balık çiftliklerini ve su ...

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in yazılı soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Vakıf Üniversitelerinde 44 öğrenciye bir öğretim görevlisi düşt...

Yazarlar
Website Security Test