Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş'ın bilinci kapandığı bildirildi

2.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tutuklu bulunan eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın kalp rahatsızlığına dayalı bilincinin kapandığı bildirildi.

Kız kardeşi ve avukatı Aygül Demirtaş tarafından rahatsızlandığı ve bir süre bilincini yitirdiği açıklanan Selahattin Demirtaş için hastaneye sevk kararı verildi. Adalet Bakanlığı’nın konuyla ilgili açıklama yapması bekleniyor

Tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın avukatı ve kardeşi Aygül Demirtaş, Twitter'daki kişisel hesabından müvekkili ve ağabeyi Selahattin Demirtaş'ın rahatsızlandığını ve hastaneye sevk edilmediğini iddia etmişti.

Aygül Demirtaş kişisel Twitter hesabından şu tweetleri atmıştı;

1. 26 Kasım Salı günü 05.30 sıralarında müvekkilimiz ve ağabeyim Selahattin Demirtaş’ın, göğüs sıkışması ve nefes alamaması nedeniyle bilinci kapanmıştır. Uzun süre bilinci kapalı şekilde hücresindeyken kendisine ilk müdahaleyi, hücre arkadaşı Sn Abdullah Zeydan yapmıştır.

2. Sonrasında ambulans çağrılmış, kendisine sadece EKG yapılmıştır. Müvekkilimiz acil servis yerine, kapsamlı bir müdahale ve tedavi için kliniğe sevkini talep etmiştir.

3. Cezaevi doktoru da Demirtaş’ın kardiyoloji, nöroloji ve gastroenteroloji olmak üzere üç ayrı bölüme sevk edilmesini istemiştir. Biz de avukatları olarak cezaevi idaresiyle yaptığımız görüşmede derhal hastaneye sevkini talep ettik.

4. Ancak Demirtaş, aradan 7 gün geçmesine rağmen hastaneye sevk edilmemiştir. Böylesi hayati önemdeki bir sağlık sorununa rağmen hastaneye sevk edilmemesi, açıkça hayati risk altında tutulduğu anlamına gelmektedir.

5. Selahattin Demirtaş’ın siyasi rehineliği, neredeyse yaşam hakkına yönelik bir müdahaleye dönüştürülmek istenmektedir. Demirtaş’ın sağlığıyla ilgili en küçük bir olumsuzluğu düşünmek dahi istemiyoruz. Bunun sorumluları, bu vebalin altından kalkamazlar.

6. Durumu yakından izliyoruz. Avukat arkadaşlarımız Edirne’de, 24 saat süreyle gelişmeleri takip ediyorlar.

HDP'DEN AÇIKLAMA

Öte yandan HDP'den bir açıklama geldi. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli adına yapılan yazılı açıklamada HDP Meclis Başkan Vekili’nin ve Grup Başkanvekillerinin Edirne’ye gideceği belirtildi ve hükümet acilen açıklama yapmaya çağrıldı.

Buldan ve Temelli'nin açıklamalarında şu ifadeler kullanıldı;

Önceki dönem Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş’ın sağlık durumuna ilişkin avukatları tarafından verilen bilgilere ilişkin hükümeti ve Adalet Bakanlığı’nı acilen açıklama yapmaya çağırıyoruz.

Sayın Demirtaş’ın sağlığına ilişkin son durumu nedir? Neden hastaneye sevki yapılmamıştır?

Demirtaş’ın tam teşekküllü bir hastaneye sevki için gerekli işlemler derhal yapılmalıdır. Şu ana kadar bunun gerçekleştirilmemiş olması kesinlikle kabul edilemez ve tüm sorumluluk yetkililerdedir.

Meclis Başkan Vekilimiz ve Grup Başkanvekillerimiz Edirne Cezaevine hareket edeceklerdir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Mahir Polat, Menderes ilçesinde yapılması planlanan mermer ocağını Meclis gündemine taşıdı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Şehir Üniversitesi ile eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'na yönelik sözleri AKP'li milletvekillerini ik...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ve Libya arasında imzalanan muhtırayı değerlendirerek ABD'ye İncirlik ve Kürecik hava üsleri konusunda mesajlar verdi.

MHP Kocaeli İl Başkanı Aydın Ünlü'nün Sekreteri olduğu iddia edilen İzzet Erdem ve bir vatandaş arasındaki konuşmanın görüntüleri sosyal medyada.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, patates ürününün bu yıl hasat döneminde maliyeti altında bile satılamadığı için çiftçinin ürününü depolamak zorunda kaldığını,...

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Nobel' ödülüyle ilgili sözleri siyasetin gündemine oturdu.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Her İnsan Bir Dünya'' temalı programda konuştu.

Yazarlar
Website Security Test