Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

2020'li Yıllara Doğru... Dünya'da Yeni Siyasal Gelişmeler ve Türkiye

9.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bu yazı dizisi değerli yayın kurulu üyemiz ve yazarımız Mehmet Şakir ÖRS'ün Gözlem için yazdığı dünyadaki siyasal gelişmeler ve bunlara paralel olarak Türkiye'ye olası etkileri üzerine bir değerlendirmedir.

MEHMET ŞAKİR ÖRS

Gözlem, basın dünyasında, ciddi bir analiz - referans gazetesi olarak biliniyor ve tanınıyor. Bu nedenle de, her daim, ekonomi/politik açısından, ekonomi ve siyaset alanlarında yaşanan gelişmelere ışık tutmaya çalışıyor. Bugünlerde dünyanın birçok yerinde önemli toplumsal hareketlenmeler var. Bütün bu gelişmeler, 2020’li yılların, ekonomiye, siyasete, uluslararası sisteme ve insan hayatına önemli değişiklikler getireceğinin de işaretlerini veriyor. İşte bu bağlamda, biz de, dört hafta sürecek yazı dizimizle, siyasal açıdan bu önemli gelişmeleri irdelemeye çalışacağız. Gelişmeleri birlikte gözlemleyip, birlikte analiz edeceğiz. Dünyada yaşanan ve yaşanacak olası siyasal gelişmelerden yeni ipuçları yakalayıp, yeni sonuçlar çıkarmaya çalışacağız. Önümüzdeki sürece ilişkin ortaklaşa düşünce egzersizleri yapacağız. Kısacası, Gözlem’in o çok anlamlı ve güzel sloganında yazıldığı gibi; ‘Ekonomiye ve Politikaya Yön Verenlerin Gazetesi’nde, 2020’li yılları gözlemleyeceğiz...

Birinci Bölüm

Post truth-gerçek ötesi, 2010’lu yıllara damga vurdu

Kavga sesleri geliyor dünyanın dört bir yanından!..

Adına ‘zaman’ denilen tarihin o durdurulamaz akışı, yeni bir on yılın keskin dönemecine doğru hızla yol alıyor. İnsanlık, 2020’li yılları yaşamaya hazırlanıyor. Bu arada, bir bakıma, sanki hayatın olağan akışının debisi de yükseliyor. Tarih saatinin ‘tik tak’larının sesi, artık daha çok duyuluyor, daha etkin hissediliyor.

Bilimde, teknolojide olağanüstü gelişmeler yaşanırken, aynı zamanda hayatın, mutluluğun ve insan beklentilerinin çıtası da yükseliyor. Bir yandan ekonomide üretim biçimleri değişirken ve robot teknolojisinden söz edilirken, diğer yandan dünyanın birçok bölgesinde de sosyal dengesizlikler ve toplumsal huzursuzluklar artıyor. Genel olarak toplumlar, böylesine ilginç bir paradoksu, aynı zaman diliminde birlikte iç içe yaşıyor.

Dünya siyasetinde yeni gelişmeler

Son dönemlerde dünya siyasetinde ilginç gelişmeler yaşanıyor. Her geçen gün daha da büyüyen ekonomik ve sosyal sorunlardan bunalan kitleler, yeni arayışlara yöneliyorlar. Günümüzde dünyaya egemen küresel sistemin ve düzenin dertlerine derman olmadığını, tam aksine var olan adaletsizliği, haksızlığı ve hukuksuzluğu daha da büyüttüğünü gören insanlar, yeni düşlerin peşine düşüyorlar.

Dünyada otoriterlik, ırkçı milliyetçilik, dinsel temelli etnik ve kimlik siyaseti yükseliyor. Emekçi, yoksul ve mağdur kitlelerin haklı tepkilerini kendi çıkarları doğrultusunda kullanan demokrasi dışı akımlar ve otoriter liderler güç kazanıyor.

Yaşananlardan olumsuz biçimde etkilenen geniş kitleler ve özellikle de gençler, işsizler, meydanlara çıkarak tepkilerini ortaya koyuyorlar. Dünyanın dört bir yanından kavga sesleri geliyor, protestolar yükseliyor.

Ticaret savaşları, ekonomik daralma, göç ve ekolojik sorunlar

Bütün bu olumsuz siyasal gelişmelerin temelinde, elbette üretimde yaşanan daralmanın ve ekonomide görülen resosyonun büyük payı var. Birçok ülke ekonomik sorunlarla birlikte iklim ve çevre sorunlarını da birlikte yaşıyor. Geniş kitleler için gerçekten hayat zorlaşıyor.

Son dönemde öne çıkan ve özellikle iki süper güç ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları, uluslararası ekonomiyi derinden etkiliyor. Ekonomide var olan daralma, durgunluk ve üretim düşüklüğü sorunları, giderek daha da ağırlaşıyor.

Bütün bunlara bir de emperyal ülkelerin, başta Ortadoğu coğrafyasında olmak üzere, yarattıkları çıkar savaşları ve sıcak çatışmalar eklenince, milyonlarca insan yerini yurdunu terk etmek zorunda kalıyor. Dolayısıyla dünyada önemli göç hareketleri meydana geliyor. Bu durum, ülkeleri ve halkları derinden etkiliyor. Önemli toplumsal sorunlara ve sosyal bunalımlara yol açıyor.

2010’lu yılların simgesi, Post truth - gerçek ötesi

Çok yoğun, hızlı ve derin yaşanan 2010’lu yılların temel karakteristiği, adına post truth denilen gerçek ötesi anlamına gelen kavram oldu. Gerçekten de, yaşanan süreçte, pek çok siyasal ve toplumsal gelişme algılarla yaratıldı ve yönlendirildi.

Bu bağlamda, 2010’lu yılların toplumsal ve siyasal gelişmeleri, bir ölçüde algıların etkisi ve gölgesi altında kaldı. Gerçeklerden çok, bize algılarla dayatılan hayatı anlamaya ve yorumlamaya çalıştık. Bu da pek çok yanılsamayı beraberinde getirdi. Toplumlar, kitleler, genel olarak, egemen olan yönetici sınıfların ve katmanların yönlendirmesiyle hareket eder hale geldiler. Başta ABD ve Rusya’da olmak üzere, otoriter yönetim anlayışı güç kazandı.

İşte bugünlerde, 2010’lu yıllardan 2020’li yıllara evrilirken, bir durum değerlendirmesi yaparak, ekonomide ve siyasette yaşananları irdelemeye çalışıyoruz. Bunu yaparken, bir yandan da, 2020’li yılların temel karakteristiğini ve simgesini doğrusu merak ediyoruz.

ABD’de başkanlık seçimi ve Trump’un durumu

2020’li yılların dünya siyasetine damga vuracak olayların başında ABD’de yaşanacak siyasal gelişmeler önemli bir yer tutuyor. Sıkça attığı tweetlerle ve yaptığı şovlarla dünya siyasetine yön vermeye çalışan Başkan Trump’ın başı dertte. Azil süreci ile ilgili gelişmeler devam ediyor. Bakalım, önümüzdeki süreçte bu konuda ne gibi gelişmeler yaşanacak.

Siyasal gözlemcilerin asıl dikkati ise 3 Kasım 2020’de yapılacak başkanlık seçimine şimdiden odaklanmış görünüyor. Muhalefetteki Demokrat Parti oldukça hareketli. Obama döneminin başkan yardımcısı Joe Bayden ve sol yaklaşımlarıyla dikkati çeken Bernie Sanders’in ardından, eski New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg de aday adayı oldu. Demokrat Parti’de adaylık mücadelesi oldukça çetin geçeceğe benziyor.

İngiltere’de seçimler ve İspanya’da koalisyon

İspanya’da son dört yılda yapılan dört seçimin ardından, sosyal demokrat PSOE ile Podemos partileri, nihayet koalisyon kurmakta anlaştılar. Böylece 40 yıldır iki büyük parti arasında gidip gelen iktidar oyunu, 40 yıl sonra ilk kez farklılaşıyor.

Brexit krizi ile uzun süre çalkalanan İngiltere ise, 12 Aralık’ta seçime gidiyor. Başbakan Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakârlar, seçimi Brexit meselesi ile bütünleştirmek ve onunla sınırlamak isterken, muhalefetteki İşçi Partisi sosyal sorunlar üzerinden bir seçim kampanyası yürütüyor.

İngiltere seçiminin sonuçları, yalnızca İngilizler için değil, başta Avrupa Birliği(AB) olmak üzere tüm uluslararası siyasal çevreler için büyük önem taşıyor.

Boris Johnson ile ilgili ilginç bir anı ve gözlem

Londra belediye başkanlığından dışişleri bakanlığına, oradan da Muhafazakâr Parti liderliğine ve başbakanlığa tırmanan İngiltere’nin muhafazakâr lideri Boris Johnson, oldukça ilginç bir kişilik. Bir yandan otoriter siyaset anlayışının İngiliz yansıması olarak görülen Johnson, diğer yandan ilginç çıkışlarıyla da dikkati çekiyor.

Boris Johnson’un belediye başkanı olduğu dönemde, İngiltere’nin yerel yönetimleri ve sosyal politikaları üzerine akademik çalışmalar yapmak üzere bir süre Londra’da kalan eşim Prof.Dr.Ferlal Örs’ün, Johnson’la ilgili ilginç gözlemleri var. O’nun çok rahat, insanlarla kolay iletişim kuran, renkli bir kişilik olduğunu söylüyor. 2011 yılında Londra Belediyesi’nde katıldığı bir toplantıda, sahnede yere oturmuş bir durumda toplantıyı yönetirken, eşimin çektiği özel bir fotoğrafı bu sütunlarda paylaşıyoruz.

Gelecek Hafta: Dijitalleşme siyasal gelişmeleri tetikliyor

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Partisinin genel merkezinde medya temsilcileriyle bir araya gelen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağı konusunda açıklama yaptı.

TBMM Genel Kurulunda, AK Parti ve MHP milletvekillerinin imzasını taşıyan ''Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'' kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz yıl Ayasofya için söylediği sözler tekrar gündemde. Erdoğan'ın Ayasofya için kullandığı ''Bu oyunlara gelmeyelim'' sözleri sosyal m...

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun, 84 BTS’li işçinin tazminatsız sürgün edilişini itiraf ettiğini söyledi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Konaklı beldesinde hazineye ait tarım arazilerinin kiralanmasıyla ilgili ihaleye, yıllardır ekip biçen çiftçilerin yerine il d...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’de komisyodan geçip genel kurulda görüşülmesi beklenen ''orman alanlarında yapılacak düzenlemelerin'' yer aldığı tasarı...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Adalet Komisyonunda kabul edilip Perşembe günü Meclis genel kurulunda görüşülmesi beklenen ‘Çoklu Baro Sistemiyle’ ilgili...

Yazarlar
Website Security Test