Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP'den Libya Tezkeresi açıklaması: BM Barış Gücü bölgeye gelmeli

2.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Libya Tezkeresi için önemli açıklamalar yaptı. Kılıçdaroğlu, BM Barış Gücü'nün bölgeye gelmesi gerektiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Libya Tezkeresi için açıklamalar yaptı. Kılıçdaroğlu, "BM Barış Gücü’nün bölgeye gönderilmesi sağlanmalıdır" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Libya'ya asker gönderilmesine ilişkin tezkerenin TBMM Genel Kurulu’nda tartışıldığı sıralarda Twitter hesabından hükümete bir çağrı yaptı. Kılıçdaroğlu, Libya’da iç savaşın sona erdirilmesi amacıyla "Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün vakit geçirmeksizin bölgeye gönderilmesi sağlanmalıdır" ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu, “Türkiye, bölgede istikrarın sağlanmasına önayak olmalı, tüm diplomatik çabasını bu yönde ortaya koymalıdır” dedi.

ÖZGÜR ÖZEL'DEN 'OLAĞANÜSTÜ ÇAĞRI'YA İTİRAZ

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un olağanüstü toplantıya çağırdığı Genel Kurulu’nda Libya tezkeresinin görüşmelerine başlandı. Tezkere görüşmelerinde Genel Kurul’daki birleşimi TBMM Başkanı Mustafa Şentop yönetiyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli genel kurula gelen ilk lider oldu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, tezkere görüşmelerine geçmeden önce, TBMM Başkanı’nın “olağanüstü toplantı” çağrısına itiraz etti. Özel, TBMM Başkanı’nın ancak tatil ve ara verme halinde olağanüstü toplantı çağrısı yetkisi olduğunu, ancak şu anda Meclis’in sadece “çalışmama” kararı aldığını, bu koşullarda olağanüstü toplanmasının anayasa ve yasalara aykırı olduğunu savundu.

TBMM Başkanı Şentop ise Anayasa ve içtüzük hükümlerini anımsatarak, “21 Aralık’ta alınan karar tatil veya ara verme değildi. Sadece genel kurul toplanmama karar aldı. Ben TBMM’yi değil, TBMM Genel Kurulu’nu toplantıya çağırdım” dedi. Şentop, “çalışmama” kararının sadece Genel Kurul çalışmalarını kapsadığını, bunun için olağanüstü toplantı çağrısı yaptığını belirterek, tutumunun anayasa ve içtüzüğe uygun olduğunu söyledi. Şentop, “toplanmama” kararı aldığı dönemde toplantıya çağrılması konusunda içtüzükte hüküm bulunmadığını belirterek başkan olarak anayasa ve içtüzük hükümleri doğrultusunda“yorumlayarak” olağanüstü toplantı çağrısı yaptığını ifade etti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) ile görüştü. İzmir Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal ve Yardımlaşma Derneği’nin düzenledi...

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Fatih Altaylı'nın da ortaya attığı iddialarla ilgili Ersin Düzen'in TRT'den aldığı iddia edilen maaş hakkında belgeler paylaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile telefonda görüştü. İki lider hangi konuları konuştular?

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, İnciraltı Planı ile ilgili AK Parti'ye çağrıda bulundu. İnciraltı üzerinden siyaset yapmayın çağrısını yineleyen CHP’li Bakan, İnci...

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Fox TV'de İsmail Küçükkaya'nın konuğu oldu. Çalar Saat programında konuşan Babacan, Merkez Bankası ile ilgili çarpıcı iddialar ...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, domates üreticisinin zararına bile ürünlerini satamadığını ve ürününün tarlada kaldığını, üreticilerin ise perişan olduğunu s...

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, düğün sektörüyle ilgili birçok yasak açıklandı ancak hiç destek açıklanmadı dedi. Beko, sektörde büyük bir ekonomik kayıp yaşandığını...

Yazarlar
Website Security Test