Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP'den Libya Tezkeresi açıklaması: BM Barış Gücü bölgeye gelmeli

2.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Libya Tezkeresi için önemli açıklamalar yaptı. Kılıçdaroğlu, BM Barış Gücü'nün bölgeye gelmesi gerektiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Libya Tezkeresi için açıklamalar yaptı. Kılıçdaroğlu, "BM Barış Gücü’nün bölgeye gönderilmesi sağlanmalıdır" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Libya'ya asker gönderilmesine ilişkin tezkerenin TBMM Genel Kurulu’nda tartışıldığı sıralarda Twitter hesabından hükümete bir çağrı yaptı. Kılıçdaroğlu, Libya’da iç savaşın sona erdirilmesi amacıyla "Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün vakit geçirmeksizin bölgeye gönderilmesi sağlanmalıdır" ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu, “Türkiye, bölgede istikrarın sağlanmasına önayak olmalı, tüm diplomatik çabasını bu yönde ortaya koymalıdır” dedi.

ÖZGÜR ÖZEL'DEN 'OLAĞANÜSTÜ ÇAĞRI'YA İTİRAZ

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un olağanüstü toplantıya çağırdığı Genel Kurulu’nda Libya tezkeresinin görüşmelerine başlandı. Tezkere görüşmelerinde Genel Kurul’daki birleşimi TBMM Başkanı Mustafa Şentop yönetiyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli genel kurula gelen ilk lider oldu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, tezkere görüşmelerine geçmeden önce, TBMM Başkanı’nın “olağanüstü toplantı” çağrısına itiraz etti. Özel, TBMM Başkanı’nın ancak tatil ve ara verme halinde olağanüstü toplantı çağrısı yetkisi olduğunu, ancak şu anda Meclis’in sadece “çalışmama” kararı aldığını, bu koşullarda olağanüstü toplanmasının anayasa ve yasalara aykırı olduğunu savundu.

TBMM Başkanı Şentop ise Anayasa ve içtüzük hükümlerini anımsatarak, “21 Aralık’ta alınan karar tatil veya ara verme değildi. Sadece genel kurul toplanmama karar aldı. Ben TBMM’yi değil, TBMM Genel Kurulu’nu toplantıya çağırdım” dedi. Şentop, “çalışmama” kararının sadece Genel Kurul çalışmalarını kapsadığını, bunun için olağanüstü toplantı çağrısı yaptığını belirterek, tutumunun anayasa ve içtüzüğe uygun olduğunu söyledi. Şentop, “toplanmama” kararı aldığı dönemde toplantıya çağrılması konusunda içtüzükte hüküm bulunmadığını belirterek başkan olarak anayasa ve içtüzük hükümleri doğrultusunda“yorumlayarak” olağanüstü toplantı çağrısı yaptığını ifade etti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel ile ''Türk-Alman Üniversitesi Yeni Binalarının Açılış Töreni''ne katıldı.

MHP eski Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, CTT TV'de Korcan Karar ile 60 Dakika programında Cumhurbaşkanı Adayı olduğunu açıkladı.

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı’nı (EGEV) Ak Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, ziyaret etti. EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam ve Yönetim Kurulu Üyel...

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza DAĞ, FETÖ’nün siyasi ayağı tartışmalarına ilişkin bir değerlendirmede bulundu.

CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, gerçek işsiz sayısının çok daha fazla olduğunu iddia ederek, TÜİK verilerindeki tutarsızlığa dikkat çekti.

Gelecek Partisi İzmir İl Başkanı açıklandı. Gelecek Partisi İzmir İl Başkanı olan Cem Kavur kimdir?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Hürriyet gazetesinden Hande Fırat'la bir söyleşi yaptı. Yavaş, makam odasının arkasında ses yalıtımlı gizli bir oda ya...

Yazarlar
Website Security Test