Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ege Üniversitesi Hastanesi’ndeki organ nakil işlemleri aydınlatılsın çağrısı

10.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP İzmir Milletvekili ve YDK Üyesi Mahir Polat, Ege Üniversitesi Hastanesi’nde yapılan organ nakil işlemlerinin ardından üç kişinin hayatını kaybetmesini Meclis gündemine taşıdı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi veren Polat “Her organ nakli yeni bir hayat yeni bir umuttur. Organ nakillerinde yapılan sağlık taramalarının ne kadar önemli olduğunu yaşanan bu acı olay bir kere daha gözler önüne sermiştir. Organ nakli neticesinde üç kişinin hayatını kaybetmesi, akıllarda hiçbir soru işareti kalmayacak şekilde tüm yönleriyle incelenerek aydınlatılmalı ve kamuoyu bilgilendirilmelidir.” dedi

“ORGAN NAKLİ BEKLEYEN ONBİNLER İÇİN OLAY AYDINLATILMALIDIR”
Polat, “İzmir’de eşi tarafından darp edilerek öldürülen Filiz Tekin organlarını bağışladı. Ege Üniversitesi’nde gerçekleşen nakil operasyonunda Tekin’in iki böbreğinden biri Münire İnanç’a, diğeri Ali Uslu’ya, karaciğeri ise Arife Aykut’a nakledildi. Yapılan nakil işlemleri sonrası her üç hasta da hayatını kaybetti. Hastalar yürüyerek girdiği hastaneden tabutla çıktılar. Hastane ‘nakil öncesi, nakil aşaması ve nakil sonrasında izlenen tüm yolların prosedürlere uygun olduğunu’ belirtiyor, ancak yaşanan üzücü olay sonuç itibari ile akıllara ihmal olabileceği olasılığını getiriyor. Bir an önce gerekli soruşturma yapılarak kamuoyunun bilgilendirilmesi gerekiyor. Türkiye’de organ nakli bekleyen on binlerce hasta varken, organ nakilleri konusunda hastaların aklında herhangi bir tereddüt kalmamalıdır. Organ bağışı konusunda kamuoyu bilinçlendirilerek teşvik edilmelidir. Ege Üniversitesi Hastanesi’nde yaşanan bu olayın aydınlatılması, aylardır hatta belki yıllardır organ nakli bekleyen, hastalığı süresince umutsuzluğa kapılan ve çıkan haberlerden olumsuz etkilenen hastaların içlerini bir nebze olsun ferahlatacaktır.” dedi.

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA’YA SORULAR:
1)İzmir’de son beş yılda doku ve organ nakli yapılan kişi sayısı kaçtır?
2)İzmir’de son beş yılda doku ve organ nakli operasyonlarının kaçı başarılı olmuştur?
3)İzmir’de doku ve organ bağışı bekleyen hasta sayısı kaçtır?
4)Organ ve doku nakli operasyonundan önce bağışçı ya da doku ve organ ile nakil yapılacak hastaya ne gibi test ve tetkikler uygulanmaktadır?
5)Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yaşamını yitiren ve organları bağışlanan şiddet mağduru Filiz Tekin’den nakledilen organları alan beş hastadan üçünün vefat etme sebebi nedir? Bakanlığınızca herhangi bir inceleme ya da soruşturma başlatılmış mıdır?
6)Bakanlığınızca organ ve doku nakli yapılan hastaneler ne şekilde ve ne sıklıkla denetlenmektedir?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun kendisine verdiği mektupla ilgili konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 31 Mart 2019 yerel seçimler öncesinde söz verdiği CHP'li belediyelerdeki asgari ücretle ilgili açıklamalar yaptı.

CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Türkiye’deki süs bitkileri sektörünün ve süs bitkileri üreticilerinin yaşadığı sıkıntıları Meclis gündemine taşıdı.

CHP Manisa Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Özgür Özel, Tunceli'de 2020 Ocak ayı başında Tunceli'de kaybolan Gülistan Doku ile ilgili Meclis'te konuştu.

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Kanal İstanbul projesine karşı çıkan CHP'lilerin, Kanal İstanbul güzergahında arsa kapattıklarını iddia etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde ‘2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan, Kanal İstanbul Projesi'ne çok...

CHP Manisa Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Özgür Özel, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a, Ekrem İmamoğlu üzerin...

Yazarlar
Website Security Test