Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İş Bankası ve CHP hisselerinin Hazine'ye devri tekrar gündemde

13.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye İş Bankası ve CHP'nin bankadaki hisselerinin Hazine'ye devri tekrar Türkiye siyaseti gündeminde. AK Parti’nin son MKYK toplantısında, İş Bankası’ndaki CHP hisselerinin Hazine’ye devri gündeme geldi.

Türkiye İş Bankası'ndaki CHP hisselerinin Hazine'ye devri Türkiye siyasetinin gündemine bir kez daha geldi. Son olarak AK Parti MKYK toplantısında gündeme gelen konuya ilişkin AK Parti’nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli bir sunum yaptı.

Canikli, devire ilişkin hazırladığı taslak konusunda sunum yaptı. Erdoğan, taslak üzerinde biraz daha çalışılmasını isteyerek, "Bir an önce getirin" talimatını verdi.

Canikli’nin sunumu sırasında, Atatürk’ün el yazısıyla kaleme aldığı vasiyeti ile CHP hisseleriyle ilgili Menderes dönemindeki tartışmalara ilişkin Meclis tutanakları ekrana yansıtıldı. Sunumda, Siyasi Partiler Yasası’na göre partilerin bu şekilde malvarlığının olamayacağı savunulurken, CHP’nin bu hisseler üzerinden taşınır ve taşınmazlarının, hatta zeytinliğinin bile bulunduğu bilgisi paylaşıldı. Taslağa göre CHP’nin İş Bankası’ndaki hisseleri Hazine’ye devredilirken, CHP’nin bankadaki yönetim kurulu üyelikleri de sonlandırılıyor.

Canikli’nin iki seçenekli bir çalışma hazırlayıp 17 Şubat Pazartesi günü düzenlenecek Merkez Yönetim Kurulu toplantısında konuyla ilgili bir sunum yapması planlanıyor.

CHP'DEN AÇIKLAMA

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İş Bankası hisselerinin Hazine'ye devri konusunun tekrar gündeme getirildiğini belirterek, "Zamanında FETÖ'cüler de istiyordu. Buna tenezzül ederseniz bizim buna karşı nasıl cevap vereceğimizi kolay kolay öngöremezsiniz. CHP buna direnir, en sonunda başarsanız da hukuktan döner." dedi.

Özel, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AK Parti MKYK toplantısında bir sunum yapıldığını ve buna yönelik yayımlanan haberlere göre İş Bankası'ndaki Atatürk hisselerinin Hazineye devrine çalışıldığını belirten Özel, "Bankacılık Kanunu'nda bir değişiklik gündemde olduğu için bu tip bir operasyona niyetlenilmiş olması son derece manidar." dedi.

AK Parti'nin, Ana Muhalefet Partisi'ne her yolu denemesine rağmen diş geçiremediği için CHP'yi nasıl rahatsız edeceğini düşündüğünü öne süren Özel, "Bunları nasıl üzeriz, nasıl zorlarız, karıştırırız? İş Bankası'nı gündeme getirelim" diye düşünüldüğünü söyledi.

Özel, buna en son eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in tenezzül edip önce başardığını, sonra da hukuk karşısında mahcup olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"Yattığı yerden görüyorsa, 'bizim çocuklar bana rahmet okuturlar' diyordur. Kenan Evren buna tenezzül eden son kişiydi. Hukuk karşısında mahkum olmuştu. Daha önce de buna tenezzül edildi hep ve hukuk, her zaman Cumhuriyet Halk Partisini haklı buldu. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisinin bu meseleye yaklaşımı aslında başta anayasal güvence altında."

Örf, anane, gelenek, görenek ve hukukun emrinin, AK Parti'nin bir mirasa, vasiyetnameye karşı yasa teklifi hazırlamasını zaten olanaksız kıldığını savunan Özel, "Vasiyetnamelere karşı yasa çıkaramazsınız. Vasiyetnameler, yerine getirilir." dedi.

Tartışmalar İş Bankası'na değer kaybettiriyor

Özel, miras hukukunun tartışmaya açılmaya çalışıldığını ileri sürerek, bunun yargıdan döneceğini iddia etti. "Bunların hiçbirisini düşünmeyen bir gözü dönmüşlükle karşı karşıyayız." diyen Özel, bu tartışmalar başladığından beri İş Bankası'nın dünya sıralamasında aşağı sıralara düşmeye başladığını bildirdi.

Tartışmalar başladığında İş Bankası'nın 2018'de Türkiye'nin birinci bankası iken 2019'da ikinci bankası olduğunu, Şubat 2020'de dördüncü sıraya gerilediğini belirten Özel, dünya sıralamasında 2018'de 150. sırada bulunurken, 2019'da 179, bu yıl da 197. sıraya düştüğünü kaydetti. Özel, "Sebep bu tartışmalar, başka hiçbir sebebi yok." değerlendirmesinde bulundu.

CHP'nin "yumuşak karnının arandığını ama böyle bir şey olmadığını" anlatan Özel, şunları söyledi:

"Siz almaya kalkarsınız, CHP öyle bir mücadele verir ki hiç öngöremediğiniz bir mücadeleyi verir, pişman olursunuz. Buralar nelere şahit oldu. CHP buraya kendisini yollayanlardan aldığı güçle Mecliste bu mücadeleyi veriyor. CHP neye güveniyor, milletin verdiği göreve ve ay yıldızlı al bayraktan aldığı güce.

Hadi bakalım. Getirin, Kenan Evren'in yaptığını yapın. Zaman gazetesinin manşetten, İş Bankasıyla ilgili yaptığı çağrılara uyun bakalım. Zamanında FETÖ'cüler de istiyordu. Buna tenezzül ederseniz bizim buna karşı nasıl cevap vereceğimizi kolay kolay öngöremezsiniz. CHP buna direnir, en sonunda başarsanız da hukuktan döner."

Özel, Atatürk'ün kendi el yazısıyla hazırladığı vasiyetnamesine göre hisselerin CHP'ye bırakıldığını ifade ederek, "Bu vasiyeti Allah korumuş" diye konuştu.

"Hazine'ye neden bırakmadı?" şeklindeki sorulara karşı Özel, Atatürk'ün Orman Çiftliği dahil çiftlikleri de hazineye bıraktığını belirtti.

Özel, "bir banka yönetiminde siyasi parti bulunmasın" diyenlere rağmen, hisselerin devredilmesi durumunda yönetimin Varlık Fonu'nun Yönetim Kurulu Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan'a bırakılacağını iddia etti.

Elle tutulur gerekçe bulunmadığını belirten Özel, "İş Bankası demek Türkiye demektir. Yerli ve milli diyorsan İş Bankası yerliliğin ve milliliğin daniskasıdır." diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Mehmet Emin Ekmen, "İktidar kendi kötü yönetiminin faturasını belediyelere kesiyor" dedi.

Başkan Tunç Soyer'in Küçük Menderes Havzası'ndaki ikinci adresi Beydağ oldu

CHP’li Sertel Tire-Belevi yoluna ayrılan bütçeyi eleştirerek, "Ölümlerden iktidar sorumludur" dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'a evinin önünde silahlı ve sopalı saldırı düzenlendi.

Seslerini kimseye duyuramayan anestezi teknikerleri ne istiyor?

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) İzmir İl Başkanı Seda Kaya Ösen, kentin çözülemeyen altyapı sorununun son yağmurla birlikte yine su baskını felaketine neden olduğun...

Serdar Aksoy’un tutuklanmasının ardından yerine seçilecek başkanvekili için son perde kapandı.

Yazarlar
Website Security Test