Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP'li Serter'den Meclis'te 'Varlık Fonu' çıkışı

21.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, Türkiye Varlık Fonu'yla ilgili bir konuşma yaparak iktidarın ekonomi politikalarını eleştirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Bedri Serter, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda Bankacılık Kanunda değişiklik yapılmasına ilişkin konuşma yaparak sert uyarılarda bulundu. İşsizlikten adalete kadar birçok soruna değinen Serter, hükümetin Türkiye’nin topraklarını, arazilerini ve kaynaklarını yabancılara teslim ettiğini söyledi.

İktidarın TBMM’den geçirmek istediği bankacılık kanununa dair sert eleştiride bulunan CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, hükümetin Varlık Fonu yoluyla pek çok kaynağı kuruttuğunu ve kamu bankalarını da bu kaynakların içine dahil etmeye çalıştığını söyledi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ilkelerine dikkat çeken Serter, “Mustafa Kemal Atatürk, 1922 yılında mecliste yaptığı konuşmada ‘Bugünkü uğraşımızın amacı tam bağımsızlıktır. Tam bağımsızlık ise, ancak mali bağımsızlık ile gerçekleşir’ demiş. Biz bugün burada, bırakın mali bağımsızlığı, tek adam düzeninin, Cumhuriyet kurulduğundan bu yana kurulan mali düzeni ortadan kaldırması için meclisin aracı yapıldığını maalesef acı bir gerçek olarak gözlemliyoruz”dedi.

İktisat Kongresi vurgusu
Türkiye’de 21 adet yabancı sermayeli banka varken kamu bankalarının sayısının üç olduğunun altını çizen Serter, “İzmir İktisat Kongresi’nde Atatürk’ün önderliğinde alınan kararı tekrar ediyorum, burasını yabancıların sermayesine mahkûm esir ülkesi yaptırmayız. Ülkenin sermayesini yabancılara teslim ediyorsunuz, yabancı bankaların çiftçilere ipotekli sağladığı kredilerle de topraklarımız, arazilerimiz yabancıların eline geçiyor.Ne BDDK, ne Merkez Bankası ne de Bankalar Birliği bıraktınız memlekette. Her şeyi Varlık Fonu’na teslim ederek tek adam düzenine kamyon kamyon odun taşıdınız” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Adalet Komisyonunda kabul edilip Perşembe günü Meclis genel kurulunda görüşülmesi beklenen ‘Çoklu Baro Sistemiyle’ ilgili...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, zorunlu olarak erken seçime gidebileceğini söyledi.

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur'un Salda Gölü ile ilgili sözleri sosyal medyanın gündemine oturdu.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan İstanbul Valiliği'ne asker uğurlaması etkinlikleri için talimat verildi. Erdoğan, Dr. Lütfü Kırdar Şeh...

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İzmir’in Bayındır ilçesindeki maden ocağını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.

Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda Gıda, Tarım, ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkındaki kanun tasarısında konuşan CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr....

Sırbistan'ın Novi Pazar ve Tutin kentlerinde artan Koronavirüs (Kovid-19) vakaları, İzmirlileri tedirgin etti. CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır İzmi...

Yazarlar
Website Security Test