Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sağlık Bakanı'na İran ve Koronavirüs sorusu

22.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP İzmir Milletvekili ve YDK Üyesi Mahir Polat, Çin’de ortaya çıkan ve 24 ülkeye yayınlan corona virüsünün, İran’da görüldüğünü haberlerinin ardından İran’la olan sınır kapılarımızın durumunu Meclis gündemine taşıyarak, sınır kapılarında hangi önlemlerin alındığını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu.

İlk olarak Çin’de görülen corona virüsü 76 bin 727 kişiye bulaşırken 2 bin 247 kişi hayatını kaybetti. Türkiye ile sınır komşusu olan İran'da corona virüsüne bağlı ölüm sayısı 4'e yükselirken, 13 kişide daha vaka tespit edildi. Sınıra yakın bölgede yaşayan yurttaşların, yeterli denetimin olmadığı için tedirgin oldukları öğrenilirken Türkiye’nin hangi önlemleri aldığı merak konusu oldu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) Üyesi Mahir Polat, corona virüsünün İran’da görüldüğünü belirterek, sınır kapılarında alınan önlemlerin yeterli olup olmadığını Meclis gündemine taşıdı.

“FELAKET OLUR!”
Virüsün ülkemize girmesi ile felaketin yaşanabileceğini belirten Polat, “Sınırda çalışan ve bölgede yaşayan yurttaşlarımız yeterli denetimin olmadığını, bireysel önlemlerin alındığını belirtiyor. Ekonomisi ve teknolojisi güçlü Çin’in bu sorunla mücadele edemediği ortadayken, ülkemizde hangi önlemlerin alındığını öğrenmek istiyoruz. Bakanlığın yaptığı ‘hazırlıklıyız’ açıklaması yeterli değildir. Türkiye ve İran arasında 3 sınır kapısı bulunmakta. Sınır kapısından her gün ülkemize gelip gidenler var. Günübirlik çalışan inşaat işçilerinin de olduğunu biliyoruz. İthal edilen ürünlerin kontrol edilmemesi ve ülkeye giriş çıkışlarda yeterli denetimin olmaması bizim için felaket olabilir. En kötü senaryoya hazırlıklı olmak zorundayız.” dedi.

FAHRETTİN KOCA’YA SORULAR:
1) Türkiye – İran arasında bulunan sınır kapılarından geçen insanlar için ne gibi denetimler yapılmaktadır? Yapılan denetimler yeterli midir?
2) Gümrük kapılarında çalışan memurlar maske, eldiven ve ateş ölçer gibi araçlar kullanmakta mıdır?
3) Dünyanın çeşitli ülkelerine gidip gelen şoförler, gümrük kapılarından geçerken yeterli denetime tabii tutulmakta mıdır?
4) Türkiye’den İran’a giden günlük inşaat işçileri için alınan herhangi bir önlem var mıdır?
5) İthal edilen ürünlere sınır kapılarından geçerken hangi denetimler uygulanmaktadır?
6) Türkiye’de olası bir corona virüsü salgınına karşı önlemler alınmış mıdır? Alınmış ise bu önlemler nelerdir?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

CHP YDK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, tarımsal üretimin yeni tip koronavirüs (kovid-19) salgınından etkilenmemesi için Bakanlıkça alınan önlemleri Meclis gü...

AKP Kabine Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni Koronavirüs tedbirlerini açıkladı.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, İçişleri Bakanlığı tarafından çıkarılan genelgeyle CHP'li belediyelerin yardım toplamasının yasaklanmasıyla ilgili konuştu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine Ticaret Bakanlığı’nca verilen yanıt, Türk firmalarının yurtdışında markalaşmasını sağlamak için ödenen devle...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, iktidarın yerel basınla ilgili hiçbir önlem almadığını söyledi.

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, umreden döndükten sonra karantina altına alınmayarak evlerine gönderilen 15 bine yakın vatandaşın durumunu Meclis gündemine ...

İlk vakanın tespit edildiği 10 Mart tarihinden bu yana ülkemizi etkisi altına alan corona virüs salgınından bugüne dek toplam vaka sayısı 27 bini geçmesine rağmen her ...

Yazarlar
Website Security Test