Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sırbistan'ın kentlerinde artan Koronavirüs vakaları İzmirlileri endişelendirdi

2.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sırbistan'ın Novi Pazar ve Tutin kentlerinde artan Koronavirüs (Kovid-19) vakaları, İzmirlileri tedirgin etti. CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır İzmir’de yaşayan kişilerin kendisine hassasiyeti iletmesi üzerine Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya durumu bildirdi. Destek isteyen Sındır, bakanlığa mektup yazdı.

Sırbistan'da Boşnakların ağırlıkta olduğu Sancak bölgesinin Novi Pazar Şehri’nde artan koronavirüs vakaları İzmir’i hareketlendirdi. Akrabalarının sağlığından endişe duyan yüzlerce kişi Türkiye’nin yardım etmesini istedi.

Konuyu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya ileten CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Bakan Koca'ya bir mektup yazdı. Sındır'ın mektubu şöyle;

"Ülkemizde ve dünyanın hemen her yerinde Dünya Sağlık Örgütü'nce "pandemi” olarak kabul edilen Covid-19 salgın hastalığına karşı savaş devam etmektedir. Bakanlığımız teşkilatının, Bilim Kurulumuzun, tüm sağlık sektörü çalışanlarımızın ve koordinasyon İçerisinde görev alan tüm kamu ve özel kurum ve kuruluşlarımızın yoğun çabaları ile en kısa zamanda normal yaşama dönebilmek konusunda her alanda gerçekleştirilen mücadele hususunda teşekkürlerimi ve başarı dileklerimi özellikle ve öncelikle belirtmek isterim.

Ancak söz konusu salgına karşı maalesef dünyanın değişik bölgelerinde yaşayan insanların eşit imkân ve fırsatlara sahip olamadığı da bir gerçektir. Bu noktada devletimizin insanlık adına maske, eldiven ve çeşitli sağlık ekipmanları konusunda çeşitli ülkelere yardımlarda bulunmamızı da önemsediğimi ve memnuniyetle karşıladığımı belirtmek isterim.

Benzeri bir sıkıntının Sırbistan'ın özellikle Boşnakların ve Müslüman Türklerin yoğun olarak yaşadığı Sancak bölgesinde ve özellikle de bölgenin en önemli şehri olan Novi Pazar'da yaşandığı hususu gerek bölge halkından gerekse bu bölge ile akrabalık ilişkileri, duygusal ve kültürel bağları olan yurttaşlarımızdan tarafıma iletilmektedir. Kısaca bu bölgede yaşayan kardeşlerimizin yaşamsal durumlarının çok ciddi olduğu ve acilen yardım ulaştırılması gerekmektedir"

BAKAN KOCA'DAN TELEFON

CHP Milletvekili Sındır’ın girişimlerinin ardından Sağlık Bakanı Koca telefonla arayarak bilgi verdi. Sağlık Bakanlığı’nın çalışmaları sürdürdüğünü anlatan Koca, kısa süre içinde kargo uçağıyla bölgeye ihtiyaç malzemeleri ve teknik ekipman sevkiyatının yapılacağını ifade etti. Milletvekili Sındır da Bakan Koca’ya duyarlılığı nedeniyle teşekkür etti.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir'de suyun metreküp fiyatına yüzde 11,76 zam yapılması kararına AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, tepki gösterdi.

CHP Kadın Kolları, kadın ve insan haklarını savunan İstanbul Sözleşmesi’ne destek amacıyla 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi.

Güzelbahçe’nin Yelki Mahallesinde tarım arazisine kurulmak istenen ve büyük tepkilere neden olan go-kart pisti eylemine katılan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, ''Ası...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu’yu ziyaret etti.

CHP, bugün basın açıklaması yapan Muharrem İnce'ye bir yazılı açıklama ile cevap verdi. CHP, Muharrem İnce'nin konuşmasını gerçek olmayan iddialar olarak görüp, gerçek...

Muharrem İnce, yol haritasını açıkladı. Muharrem İnce açıklamasında CHP İzmir İl Gençlik Kolları Başkanı Ozan Uyan’ın, kendisine karşı yaptığı açıklama da vardı.

CHP'den ayrılıp parti kuracağı söylenen Muharrem İnce, basın açıklaması yaptı. İnce, yeni bir parti kurmayacağını, muhalefet hareketi de olmayacağını söylediği hareket...

Yazarlar
Website Security Test