Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sırbistan'ın kentlerinde artan Koronavirüs vakaları İzmirlileri endişelendirdi

2.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sırbistan'ın Novi Pazar ve Tutin kentlerinde artan Koronavirüs (Kovid-19) vakaları, İzmirlileri tedirgin etti. CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır İzmir’de yaşayan kişilerin kendisine hassasiyeti iletmesi üzerine Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya durumu bildirdi. Destek isteyen Sındır, bakanlığa mektup yazdı.

Sırbistan'da Boşnakların ağırlıkta olduğu Sancak bölgesinin Novi Pazar Şehri’nde artan koronavirüs vakaları İzmir’i hareketlendirdi. Akrabalarının sağlığından endişe duyan yüzlerce kişi Türkiye’nin yardım etmesini istedi.

Konuyu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya ileten CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Bakan Koca'ya bir mektup yazdı. Sındır'ın mektubu şöyle;

"Ülkemizde ve dünyanın hemen her yerinde Dünya Sağlık Örgütü'nce "pandemi” olarak kabul edilen Covid-19 salgın hastalığına karşı savaş devam etmektedir. Bakanlığımız teşkilatının, Bilim Kurulumuzun, tüm sağlık sektörü çalışanlarımızın ve koordinasyon İçerisinde görev alan tüm kamu ve özel kurum ve kuruluşlarımızın yoğun çabaları ile en kısa zamanda normal yaşama dönebilmek konusunda her alanda gerçekleştirilen mücadele hususunda teşekkürlerimi ve başarı dileklerimi özellikle ve öncelikle belirtmek isterim.

Ancak söz konusu salgına karşı maalesef dünyanın değişik bölgelerinde yaşayan insanların eşit imkân ve fırsatlara sahip olamadığı da bir gerçektir. Bu noktada devletimizin insanlık adına maske, eldiven ve çeşitli sağlık ekipmanları konusunda çeşitli ülkelere yardımlarda bulunmamızı da önemsediğimi ve memnuniyetle karşıladığımı belirtmek isterim.

Benzeri bir sıkıntının Sırbistan'ın özellikle Boşnakların ve Müslüman Türklerin yoğun olarak yaşadığı Sancak bölgesinde ve özellikle de bölgenin en önemli şehri olan Novi Pazar'da yaşandığı hususu gerek bölge halkından gerekse bu bölge ile akrabalık ilişkileri, duygusal ve kültürel bağları olan yurttaşlarımızdan tarafıma iletilmektedir. Kısaca bu bölgede yaşayan kardeşlerimizin yaşamsal durumlarının çok ciddi olduğu ve acilen yardım ulaştırılması gerekmektedir"

BAKAN KOCA'DAN TELEFON

CHP Milletvekili Sındır’ın girişimlerinin ardından Sağlık Bakanı Koca telefonla arayarak bilgi verdi. Sağlık Bakanlığı’nın çalışmaları sürdürdüğünü anlatan Koca, kısa süre içinde kargo uçağıyla bölgeye ihtiyaç malzemeleri ve teknik ekipman sevkiyatının yapılacağını ifade etti. Milletvekili Sındır da Bakan Koca’ya duyarlılığı nedeniyle teşekkür etti.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, parti kurma hazırlığında olduğu iddia edilen CHP'li Muharrem İnce'nin kendisini arayarak söz konusu iddialara ilişkin yaptığı açıklamal...

CHP Parti Meclisi, son kurultayın ardından ilk kez toplandı. Açılış konuşması yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gündemi değerlendirdi.

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yeni parti kuracağı konuşulan Muharrem İnce için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile konuşacağını açıkladı.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir kez daha Cuma namazını Ayasofya'da kıldı. Ayasofya'da kameralar karşısına geçen Erdoğan, ''Türkiye ek...

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a destek amacıyla attığı tweet ile gündem oldu.

Edinilen bilgiye göre CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce ile ilgili konuda tartışmalara girilmemesi ve tepkisiz kalınması talimatı verdi.

Muharrem İnce 12 Ağustos Çarşamba günü, ''ortadan kaybolduğu'' seçim gecesiyle ilgili açıklama yapacak.

Yazarlar
Website Security Test