Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ali Babacan Fox'ta İsmail Küçükkaya'nın konuğu oldu

23.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Fox TV'de İsmail Küçükkaya'nın konuğu oldu. Çalar Saat programında konuşan Babacan, Merkez Bankası ile ilgili çarpıcı iddialar ortaya attı ve hükumetin ekonomi yönetimiyle ilgili eleştirilerini sıraladı.

Koronavirüs (Kovid-19) ile mücadeleyi yenen Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Fox TV'de İsmail Küçükkaya'nın Çalar Saat programına konuk oldu.

Merkez Bankası döviz rezerviyle ilgili çarpıcı iddialar ortaya atan Babacan, hükumetin ekonomi politikasını eleştirdi.

Babacan, "Merkez Bankası’nın döviz rezervi kendi döviz rezervi değil. Eskiden Merkez Bankası’nın döviz rezervi kendisinin idi. Şimdi gösterilen rezerv yabancı yatırımcının.

Doları 7’nin altında tutmak için milyarlarca dolar sattılar. Ellerinde satacak dolar kalmadığında ise kur hemen 7’nin üzerine çıktı." ifadelerini kullandı.

Ali Babacan’ın açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

"İŞSİZLİK UZUN SÜRE ÇÖZÜLEMEYECEK"
Ekonomide moral önemlidir ama sağlam bir gerçeklik lazım. Cumhurbaşkanı 'ekonomimiz pik yapıyor' diyor bunu vatandaşa nasıl anlatacaksınız? TÜİK enflasyonu yüzde 12 olarak açıklıyor. Enflasyon TÜİK’in açıkladığı rakamlardan çok yüksek. Esnafın enflasyonu yüzde 30-50 civarında. ‘Devlet doğruyu söylemiyor’, ‘TÜİK gerçek enflasyon rakamlarını açıklamıyor’ hissiyatı olduktan sonra yatırımcı neden yatırım yapsın?

Türkiye’nin en büyük sorunu işsizlik. Bu kadar işsizliğin olduğu bir ülkede yatırım olmazsa işsizlik sorunu nasıl çözeceksiniz. Hükümet en doğru adımları atsa bile işsizlik uzun süre çözülemeyecek.

"BAKANLARIN İRADELERİ YOK"
Eğitimde en büyük sorun kararların yetkin insanlar tarafından alınmaması. Türkiye’de böyle bir sistem yok. Bakanlarımızın tamamının en büyük sorunu iradelerinin olmaması. En ufak adımı Cumhurbaşkanı’na sormadan atamıyorlar. Ülke böyle yönetilmez. Burası küçük bir ada ülkesi değil öyle olsa Cumhurbaşkanı kontrol edebilir ama burası çok büyük bir ülke, tek adamla, tek karar merciiyle yönetilemez. Türkiye tek bir kişinin kararlarıyla yönetilemeyecek kadar büyük bir ülkedir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçildi geçileli ülke fakirleşiyor. Geçen sene Türkiye’nin büyüme oranı yüzde 0.9, Türkiye yönetilemiyor. Meclisiniz güçlü, yargınız bağımsız olacak. Dürüst, işini bilen kişilere yetki verip iyi sonuçlar bekleyeceksiniz.

"MÜLAKATI KALDIRACAĞIZ"
Biz mülakatı kaldıracağız. Bazı kesimler 90-91 puan alıyor bazı kurumlara yine de alınmıyor.

"MERKEZ BANKASI BAĞIMSIZ DEĞİL"
Şu anki yönetim halktan koptu. Propagandayla uğraşıyorlar. Saraya hapsoldular. Verilerle güveni arttırmak beyhude bir çaba. İnsanımız gerçekleri görüyor. Hangi veriye bakarsanız bakın Haziran 2018’den beri tepe taklak. Para politikası yanlış bir yerde çünkü Merkez Bankası bağımsız değil. Dolar kurunu 7’nin altında tutmak için 120 milyar doları yok ettiler. Bunlar daha iyi günler. Merkez Bankası, hükümetin sözüyle hareket ettiği için durum bu hale geldi. Hükümetin, elin ayağını Merkez Bankası’ndan çekmesi lazım.

İKTİDARA ÇAĞRI
Ocak ayında 40 katrilyon akçeye el koydular. Orta vadeli ekonomi planı zamanı geçmesine rağmen hükümet tarafından açıklanmadı. Dolar kurunun yükselmesinin önüne geçmek için bir adım atılmış olurdu. Hükümeti bir kez daha 8 Ağustos'ta yayınladığımız çözüm önerilerini uygulamaya çağırıyoruz."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli, MHP'nin başlattığı ve sosyal medyada gündem olan ''askıda ekmek'' uygulamasıyla ilgil...

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İYİ Parti haftalık Meclis grup toplantısında konuştu. Ümit Özdağ'ın İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu hakkındaki iddia...

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Alsancak Stadı'nı Meclis gündemine taşıdı. Sertel, 2019'da hizmete gireceği açıklanan Alsancak Stadı'nın hala hizmete girmemesiyle...

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, Koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıktığını açıkladı.

Artan döviz kurları ve pandemi sebebiyle zor günler geçiren esnaflar için CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun talimatı ile 17 maddelik ‘Esnaf Önlemler Paketi’ hazırlama...

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Kemeraltı'nda esnafı ziyaret etmek için AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ'dan haber beklediğini söy...

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kutlama töreni için İzmir'e geliyor. Partisinin kuruluşunun üçüncü yıldönümünü, partililerle birlikte İzmir'de kutlayacak.

Yazarlar
Website Security Test