Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İYİ Parti Kurucu Başkanları açıklama yaptı, Kırkpınar'dan cevap geldi

25.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İYİ Parti İzmir İl Teşkilatı'nın kurucu 20 ilçe başkanı tarafından İYİ Parti 2. Olağan Kurultayı sonrası Genel Başkan Meral Akşener'e yönelik bir açıklama geldi. Açıklamanın ardından İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar'dan ilçe başkanlarına cevap geldi.

İYİ Parti Kurultayı'nın ardından yaşanan "çizik" tartışması tam gaz devam ediyor. Partinin merkez sağa yakın bazı isimlerinin 50 kişilik Genel İdare Kurulu'na seçilmemesi için yapılan çalışma ve önemli isimlerin çizik yemesi sonrası karşılıklı söz düellosu yaşanmıştı.

Son olarak İzmir'de İYİ Parti İl Teşkilatı'nın kurucu 20 ilçe başkanı tarafından yapılan yazılı açıklamada Genel Başkan Meral Akşener'e çağrıda bulunuldu.

Açıklamada şunlara yer verildi:

Türk siyasetinin ufkunu açmak, sözde değil özde bir demokratik sistem tesis etmek, Atatürk ilkeleri ışığında, milli ve manevi değerlerimizin vazgeçilmez hassasiyetiyle kurulan ve kuruluşuyla kısa sürede, yapılamaz, başarılamaz denilen birçok olguyu gerçekleştirerek, Türk milletinin umudu haline gelen İYİ Partimizin, İzmir kurucuları olarak 25 Nisan 2019 tarihinde yaptığımız açıklamada, Partimiz içerisinde yaşanan, teşkilatlarımızı ve parti tabanımızı rahatsız eden gelişmeleri, alınan kararları, bu kararların gelecekte, partimiz ve ülkemiz için yaratacağı olumsuz etkileri kamuoyuyla paylamış, Türk Milletinin sıkışmış bir siyaset mantığına mahkum edilemeyeceğini, partimizin ilk kurulduğu felsefeye, birlik ve beraberliğe tekrardan konumlandırılması gerektiğini ifade etmiştik.

Her türlü baskı, tehdit ve zorlamaya rağmen yılmayarak, son derece kısıtlı imkanlarla, çocuklarının rızkından keserek, Türk milletine verdiği sözün gereğini yerine getiren, İYİ Partiyi kuran kurucu unsurların tasfiye edilmeye çalışıldığını, Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in iradesine karşı bir kurgunun hazırlığının yapıldığını, ülkemizi kısır siyasi çekişmelerden kurtararak, kuruluşu ile Türkiye siyasetinde bir umut olarak doğan İYİ Parti’mizin büyümesine, günden güne güçlenmesine engel oluşturulmaya çalışıldığını, bu günleri görerek uyarıda bulunmuş ve Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’e bir çağrı yapmıştık.

Bilindiği üzere, 20 Eylül 2020 tarihinde Ankara’da İYİ Partimizin 2.Olağan Kurultayı yapılmış, Genel Başkanımız 100 kişilik bir Genel İdare Kurulu aday listesi hazırlayarak üst kurul delegelerimizin onayına sunmuştur. Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in iradesine rağmen, listede bulunan ve partimizin kuruluş aşamasından bugüne kadar emeği katkısı ve çabaları inkar edilemeyecek, birbirinden değerli, önemli isimlerin, genel başkanımıza rağmen çizilmesi ya da oy verilmemesinin istendiği bir liste hazırlanmış, il başkanlıkları kanalıyla, üst kurul delegelerimize intikal ettirilmiştir.

Ne yazık ki, İYİ Parti İzmir kurucuları olarak,25 Nisan 2019 tarihinde, bu günleri görerek, yaptığımız uyarılarda ki haklılığımız ortaya çıkmıştır. Genel başkanımızın iradesine set çekilmiş, İYİ Partimiz de ki birlik ve bütünlük dinamitlenmeye çalışılmıştır. Türk milletinin beklediği umudu bayraklaştıran, milletimize yeni ufuklar vaat eden İYİ Partimizin yükselmesi, milletimiz nezdinde, duyulan teveccühün artması birtakım çevrelere rahatsızlık vermiş, maksadı açıkça belli olan bu uygulama hayata geçirilmiştir. Her kim tarafından yapılırsa yapılsın bu eylemin kabul edilebilmesi mümkün değildir.

İYİ Parti Genel Merkez Divan Kurulunun belirlenmesi öncesinde, Türk milletine verdiğimiz söz ve sorumlulukların bilinciyle, Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’e; üst kurul delegelerimizin iradesine yön vererek, partimizin geleceğinin ipotek altına alınmaya çalışılması, birlik ve bütünlük ortamını bozarak, tüzüğümüze göre de kabul edilemeyecek, bu uygulamanın sorumlularının ivedilikle açığa çıkarılması ve gereğinin yapılması çağrısında bulunuyoruz. Genel başkanımızın vereceği karar sadece İYİ Partimizin geleceği için değil, Türkiye’mizin geleceği içinde hayati bir önem arz etmektedir. Kurucu irade, parti tabanı ve İYİ Partiye gönül vermiş milyonlarca vatandaşımızın da beklentisi, inancı, Genel Başkanımızın kendi iradesine karşı da yapılan bu müdahalenin sorumlularına, hak ettikleri tavrı ve kararı alacağı yönündedir. İYİ Partimizin, İzmir’deki 20 kurucu ilçe başkanı olarak, bu konuda ki uyarı ve çağrımızı bir kez daha yineliyoruz.

İL BAŞKANI KIRKPINAR'DAN CEVAP

Akşener'in iradesinin kurultayda yok sayıldığının belirtildiği metine İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar'da sessiz kalmadı. Yayınlanan metne dikkatli bakılması gerektiğini vurgulayan Kırkpınar, metinde hiçbir ismin yer almamasına dikkat çekti. Kırkpınar ayrıca çoğunun partiden istifa etmiş olduğunu ve algı yaratma çabasında olduklarını belirtti.

Kırkpınar'ın açıklamaları şu şeklide:

"Metinde isimleri mevcut bile değil. Herhangi bir ilçe başkanını arayıp sorabilirsiniz de böyle bir şey var mı diye? Kurucularımızın bir kısmı halen faal olarak partilimiz. Şu an hali hazırda yönetim kurulu üyesi olan da var ilçe başkanı olan da... Peki kim bu kurucu ilçe başkanları? Çoğu partiden istifa etmiş gitmiş, partilimiz değil. Ben 20 kişinin ismi nedir diye bilemem, farazi bir iştir bu. Oraya 30 da yazabilirlerdi. 20 kişiden 1 tane isim versinler size. Bunlar algı yaratıyorlar sadece”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

AK Parti Gençlik Kolları eski Başkan vekili Ziya Köse'nin de aralarında bulunduğu dört yönetici genç, Buca İlçe Başkanlığı'nda Cumhuriyet Halk Partisine üye oldular.

İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin TBMM Plan ve Plan Bütçe komisyonundaki görüşmelerinde konuşan CHP İzmir M...

İYİ Parti’deki kriz yapılan açıklamalarla devam ediyor. Kurultay’dan sonra başlayan liste tartışması, Ümit Özdağ’ın açıklamalarıyla zirve noktasına taşındı. Son olarak...

İzmir Milletvekili Bedri Serter, bu hafta TBMM’ye sunulacak olan 2021 bütçe görüşmeleri öncesi yaptığı değerlendirmede halk için halkçı ve adil bütçe isterken, İzmir’i...

Alsancak Garı önündeki Beyaz Vagon’un kaldırılmasına tepki gösteren ve konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko’nun soru önergesine cevap geldi.

CHP’nin son kurultayında yüksek oyla tekrar Parti Meclisi üyesi seçilen Rıfat Nalbantoğlu CHP Manisa İl Başkanlığını ziyaret etti.

DEVA Partisi Sektörel Politikalar Başkanı Birol Aydemir, süt üreticileri için hükumete çağrıda bulundu.

Yazarlar
Website Security Test