Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İptal edilen Alsancak Tarihi Elektrik Fabrikası ihalesi Meclis gündeminde

3.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Atila Sertel, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından iki yıl önce 35 milyona alınan ancak daha sonra ihalesi iptal edilen Alsancak’taki Tarihi Elektrik Fabrikası ile ilgili fabrikanın sahibi olan ADÜAŞ yetkililerine sert çıktı.

CHP İzmir Milletvekili Sertel, “35 milyona alınan Tarihi Elektrik Fabrikası ihalesinin iptal edilmesiyle İzmir Büyükşehir Belediyesi cezalandırılmadı. Burada bizzat İzmirliler cezalandırıldı. İktidar zaten İzmir’e yan gözle bakıyor. İzmir’den dört alıyor bir bile vermiyor. Bu yönetim tarafından zaten İzmir üvey evlat muamelesi görüyor. On sekiz yıldır İzmir'e doğru düzgün yatırım yok. İzmir Büyükşehir Belediyesi parasını ödeyerek aldığı yere yatırım yapsın. İzmir kazansın” dedi.

Tarihi Elektrik Fabrikası’nın mülkiyetini elinde bulunduran Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş’nin (ADÜAŞ) KİT Üst Komisyonu toplantısında konuşan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Genel Müdür Mustafa Yılmazer’e ihalenin iptal edilmesinin altında siyasi bir amaç olup olmadığını sordu. Sertel, “İktidar sosyal demokrat bir belediyenin önüne takoz mu koyuyor. Parasıyla alınan yeri neden vermiyorsunuz” diye sordu.   

“YAPMIYORSUNUZ, YAPANA DA ENGEL OLUYORSUNUZ”

İBB’nin bu ihaleye girme yetkisi yoksa bunun ihale sürecinden önce Büyükşehir’e bildirilmesi gerektiğini vurgulayan Atila Sertel, şöyle devam etti:

“Sayın Mustafa Yılmazer, şirketin yapısının uygun görülmediği için ihalenin iptal edildiğini söylüyor. Bu çok acı ve ağır bir cevap. Size nasıl bir şirket yapısı gerekiyor? Bunu baştan anlatmalıydınız. İkincisi, madem uygun görmüyordunuz bu şirketi ihaleye girmeden önce uyarmalıydınız. Bu şaka değil ki oyuncak değil ki önce verip sonra iptal ediyorsunuz. Bu, maça çıkıp, kaybedince maçı iptal etmeye benziyor. O zaman satmayın. Satmayın ki orası, o izbe o kötü hâliyle kalsın; siz de memnun olun. Ama ben bir İzmir Milletvekili olarak feryat ediyorum. İzmir olarak biz zaten yatırım almıyoruz. Bırakın yapacağımız yatırımın önüne geçmeyin, engel olmayın. Rica ediyorum, kim bu siyasi kararı verecekse bir an önce versin. Orası yeniden ihaleye çıksın ve yeniden Büyükşehir Belediyesinin hangi şirketi uygunsa o şekilde girmesi sağlansın. Ne yapılması gerekiyorsa yapılsın. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, orayı İzmir'in göz bebeği olarak değerlendirmek istiyor. Oraya para harcayıp İzmir halkının huzur bulacağı, İzmir halkının ‘Çok güzel oldu’ diyeceği bir alan yaratmak istiyor. O alanı metruk bir hâlde tutmaya kimsenin hakkı yok.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

CHP İzmir Milletvekili ve Deprem Komisyonu Üyesi İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, İzmir depremi sonrası yaşanan hak gasplarını, alelacele belirlenen re...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, İzmir İl Kongresi’nde virüs tedbirlerine aldırış etmeden salonu hınca hınç dolduran AKP iktidarını eleşt...

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, 30 Ekim'de yaşanan ve 116 cana mal olan İzmir depreminin siyasete malzeme edilecek bir konu olmadığını söyledi.

Bilişim Teknolojileri Bağımlılığını Araştırma Komisyonu raporunun değerlendirildiği TBMM Genel Kurulu oturumunda CHP Grubu adına konuşan İzmir Milletvekili Kamil Okyay...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda Türkiye ile Karadağ A...

DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Mehmet Emin Ekmen, "İktidar kendi kötü yönetiminin faturasını belediyelere kesiyor" dedi.

Başkan Tunç Soyer'in Küçük Menderes Havzası'ndaki ikinci adresi Beydağ oldu

Yazarlar
Website Security Test