Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP’li Sertel: Turizmci kan ağlıyor bakan krizi fırsata çeviriyor

20.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, salgın nedeniyle turizm sektörünün en kötü dönemlerinden birini geçirdiğini belirterek, ''Turizmci kan ağlıyor, oteller birer ikişer tamamen kapanıyor, acentalar, otel sahipleri batıyor ama Bakan’ın firması malına mal katıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un sahibi olduğu firmalar ve oteller, her alanda başarıdan başarıya koşuyor'' dedi.

İktidarı boyunca onlarca fabrikayı kapatan AKP iktidarının, bacasız sanayi olarak nitelenen turizm sektörünün kapısına kilit vurmasını uzaktan izlediğini kaydeden Sertel, geçen yıla göre yüzde 60 turist, yüzde 72 gelir kaybeden turizm sektörü için can suyu denilebilecek destekler verilmediğini vurguladı.

ETS Tur hakkında iddialar
Turizm sektörü can çekişirken, turizmciler kan ağlarken Bakan Mehmet Ersoy’un ortalarda dahi görünmediğini dile getiren Sertel, şunları söyledi:

“Sektörün içinden gelen ve ticaretle uğraşan Bakan Ersoy belki de ‘Eşekten düşeni eşekten düşen anlar anlayışı’ ile göreve getirildi ancak turizmci eşekte düşmüş. Bakan ise at sırtında caka satıyor, malına mal katıyor. Bakan Ersoy’un sahibi olduğu Ersoy Otelcilik Bodrum Türkbükü’ndeki Hilton Oteli’ni satın almıştı. Tüm otelciler batma noktasına gelmişken Bakan’ın firması krizi fırsata çevirmiş görünüyor! Yine TÜROB, AKTOB, TÜROFED Otel derneklerinin, Turizm Tanıtım Ajansı (TGA) yönetim kurulu üyelerinden ve diğer üyelerden çoğunun Bakanın sahibi olduğu ETS TUR’un tek yetkili satış oteli olduğu söyleniyor. Turizm Tanıtım Ajansında (TGA) Turizm Seyahat Acentalarını temsilen bulunan acentanın ETS TUR’un tabela acentası şeklinde çalıştığı iddia ediliyor. Turizmcilerin yaşadıkları sorunları ve Bakan’ın firması hakkındaki iddiaları soru önergesi ile Meclis Başkanlığı’na sundum. Sektör yangın yeriyken pek ortalarda görünmeyen Bakan’dan bu sorularıma yanıt bekliyorum.”

Bakan’a can alıcı sorular
Salgın sürecinde seyahat acentalarının gelirinin yüzde 90’ını kaybettiğini dile getiren Sertel, “Sayın Bakan’a soruyorum: Ülkeye gelen 35 milyar dolar dövizi sağlayan seyahat acentaları, gelirinin yüzde 90’ını kaybetmişken, bu süreçte acentalara destek olmak adına ne yaptınız? TÜRSAB üyesi seyahat acentalarının hala yüzde 70 - 80'i evlerinden hizmet verirken, bu acentaların hiç bir geliri yok iken, ne yardımda bulundunuz? Bu süreçte herhangi bir kira desteği ya da hibe desteğinde bulundunuz mu? Yoksa bu ofisler kapalı iken kira stopajları dahil tüm vergilerin alınmasına devam ediliyor mu? Ülkeye gelen turistin yüzde 85’ini getiren turizm seyahat acentalarına 2021 yılı veya pandemi şartlarının uzaması halinde, 2021 ve 2022 yıllarında pazarlama ve satış desteği vermek ile ilgili bir çalışmanız var mı? Sorular çok ancak ne bu sorulara tatmin edici cevaplar verecek iktidar var ne de kendinden başkasının yarasına merhem olacak bir bakan var” diye konuştu.

O iddialar soru önergesi oldu:
1- Turizm Tanıtım Ajansı TGA bünyesinde yönetim kurulu üyesi TÜROB, AKTOB, TÜROFED Otelci Derneği’nin kaç üyesi bulunmaktadır?
2- TÜROB, AKTOB, TÜROFED Otel derneklerinin TGA yönetim kurulu üyelerinden ve diğer üyelerden kaç tanesi sahibi olduğunuz ETS TUR’un tek yetkili satış otelidir?
3- Turizm Tanıtım Ajansında (TGA) Turizm Seyahat Acentalarını temsilen bulunan acenta ETS TUR’un tabela acentası mıdır?
4- TGA yönetiminde vergisini topladığınız firmaların temsilcileri ile hem tek yetkililik sözleşmeleriniz bulunması, hem amir kurum olan Bakan sıfatınız ile harcama kararı alırken hangi kritere göre alınıyor?
5- TGA yönetiminde Yönetim Kurulu, Genel Müdür, Müdürler, Danışmanlar düzeyinde huzur hakkı veya maaş alanlar kimlerdir? Alınan maaşların ne kadar olduğunu kamuoyu ile paylaşmayı düşünüyor musunuz?
6- TÜRSAB eski Başkanı Başaran Ulusoy'un seçimlerde ibra olmaması ve beraberinde yapılan Bakanlık Denetimleri ve Bağımsız Araştırma Firmalarının raporları konusunda kurumu 560 milyon TL zarara uğratmaktan dolayı Bakanlığınız tarafından işlem veya suç duyurusunda bulunuldu mu? Yoksa kamuoyunu yansıdığı üzere bakanlıkta kendisi ile toplantılar yapıyor musunuz?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, İzmir İl Kongresi’nde virüs tedbirlerine aldırış etmeden salonu hınca hınç dolduran AKP iktidarını eleşt...

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, 30 Ekim'de yaşanan ve 116 cana mal olan İzmir depreminin siyasete malzeme edilecek bir konu olmadığını söyledi.

Bilişim Teknolojileri Bağımlılığını Araştırma Komisyonu raporunun değerlendirildiği TBMM Genel Kurulu oturumunda CHP Grubu adına konuşan İzmir Milletvekili Kamil Okyay...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda Türkiye ile Karadağ A...

DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Mehmet Emin Ekmen, "İktidar kendi kötü yönetiminin faturasını belediyelere kesiyor" dedi.

Başkan Tunç Soyer'in Küçük Menderes Havzası'ndaki ikinci adresi Beydağ oldu

CHP’li Sertel Tire-Belevi yoluna ayrılan bütçeyi eleştirerek, "Ölümlerden iktidar sorumludur" dedi.

Yazarlar
Website Security Test