Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP'li Sertel açıkladı: 300 koyun projesinde kaç koyun dağıtıldı?

24.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Önceki Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba döneminde başlatılan ve ''Her çiftçi aileye 300 baş koyun dağıtılacak, koyun alacak aileye asgari ücret ödenecek, sigortası devlet tarafından yatırılacak'' sloganıyla duyurulan ''300 Koyun Projesi'' tamamlanamadı.

2018 yılında başlatılan ve 2019 yılında bitirileceği açıklanan projede toplam 500 bin koyunun üreticilere uygun şartlarda verilmesi planlanmıştı ancak süre uzatılmasına rağmen bugüne kadar yalnızca 472 yetiştiriciye 87 bin 114 baş damızlık koyun dağıtılabildi.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (TİGEM) KİT Üst Komisyon Toplantısı’nda 300 koyun projesini gündeme getiren ve bugün geldiği noktayı soran CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’e verilen yanıtta şöyle denildi:
“Proje, 2 Nisan 2018 – 30 Haziran 2019 tarihleri arasında uyarlanmıştır. Bu sürede Projeye konu edilecek hayvan sayısı toplam 500 bin başla sınırlandırılmıştır. Projenin uygulanma süresinin tamamlanması veya hedeflenen hayvan sayısına ulaşılması halinde protokolün sona ermesi öngörülmüştür. Proje için takdir edilen süre 2019 yılında tamamlanmış ancak hedeflenen hayvan sayısına ulaşmak için paydaşların mutabakatı ile projenin 2020 yılına uzatılmasına karar verilmiştir. Bugüne kadar 472 yetiştiriciye 87 bin 114 baş damızlık koyun dağıtımı gerçekleştirilmiştir.”

RANT YOKSA BAŞARI DA YOK
AKP iktidarının yine umut tacirliği yaptığını ifade eden CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “AKP iktidarında; ucunda rant olmayan, halkın yararına olan hiçbir proje başarılı olamıyor ne yazıkki. Köyden kente göçü durduracak, et ithalatı bitecek, yetiştirici malına mal katacak gibi vaatlerle pazarlanan projenin iki yılın sonunda tam bir hüsranla yarım kaldığını anlıyoruz. 500 bin koyunun ancak 87 bin 114’ü dağıtılabilmiş. Projenin başarı oranı yüzde 17.4. Ve umuyorum ki koyun dağıtılan 472 yetiştiricimiz gerçek anlamıyla bu işi yapan kişiler arasından seçilmiştir. O dönem basına da yansıdığı gibi eski AKP Milletvekili adayının yakınları gibi AKP’ye yakın isimlere dağıtılmamıştır” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

CHP İzmir Milletvekili ve Deprem Komisyonu Üyesi İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, İzmir depremi sonrası yaşanan hak gasplarını, alelacele belirlenen re...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, İzmir İl Kongresi’nde virüs tedbirlerine aldırış etmeden salonu hınca hınç dolduran AKP iktidarını eleşt...

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, 30 Ekim'de yaşanan ve 116 cana mal olan İzmir depreminin siyasete malzeme edilecek bir konu olmadığını söyledi.

Bilişim Teknolojileri Bağımlılığını Araştırma Komisyonu raporunun değerlendirildiği TBMM Genel Kurulu oturumunda CHP Grubu adına konuşan İzmir Milletvekili Kamil Okyay...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda Türkiye ile Karadağ A...

DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Mehmet Emin Ekmen, "İktidar kendi kötü yönetiminin faturasını belediyelere kesiyor" dedi.

Başkan Tunç Soyer'in Küçük Menderes Havzası'ndaki ikinci adresi Beydağ oldu

Yazarlar
Website Security Test