Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Anestezi teknikerleri ne istiyor?

15.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Seslerini kimseye duyuramayan anestezi teknikerleri ne istiyor?

 

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, anestezi tekniker ve teknisyenlerinin resmi görev tanımı ve kadro taleplerini Meclis gündemine taşıdı.

Türkiye’de 2021 yılı itibarı ile mezun anestezi teknikerive teknisyeni sayısı80 bini buldu. Anestezi tekniker ve teknisyenleri bir yandan atama bekliyor diğer yandan ise resmi görev tanımlarının gerçeğe uygun olmasını talep ediyor.

Klinik uygulama ortamında üstlendikleri sorumlulukların karşılığına denk gelen resmi bir görev tanımlarının olmadığınıbelirten anestezi tekniker ve teknisyenleri, fiilen üstlendikleri sorumlulukların resmi görev tanımlarında yazmadığı için hukuki anlamda savunmasız bırakıldıklarınısöylüyorlar.Yeniden düzenlenecek resmî görev tanımına ihtiyaç duyduklarını ifade ediyorlar.

Özellikle Koronavirüs salgını döneminde uzman oldukları konularda daha çok sorumluluk almaya hazır olduklarını belirten anestezi tekniker ve teknisyenleri, başta yoğun bakımlara olmak üzere, atama bekliyor.

Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

CHP’li Murat Bakan, “Anestezi tekniker ve teknisyenleri;donanımları, uzmanlık alanları ve fiilenyüklendikleri sorumluluklardikkate alınarak, görev tanımlarının gerçeğe uygun olarak yapılmasını istiyor. Bu haklı talebin duyulmasıve harekete geçilmesiiçin biz de elimizden geleni yapacağız. Özellikle bu salgın döneminde, tüm sağlık çalışanlarının özverisi orta.Hiçbir sorumluluktan kaçmayan her göreve hazır olan anestezi teknisyen ve teknikerlerinin de fiilen üstlendikleri sorumluluklar hukuki bir zemine oturtularak veatamaları yapılarak, hakları ve itibarları teslim edilmeli. Bu konuyla ilgili sayın Koca’dan iyi haberler bekliyoruz” dedi.

CHP’li Bakan, Sağlık Bakanı Fahrettin Kocaya sordu:

1 – Fiilen üstlendikleri sorumlulukların karşılığına denk gelen resmi bir görev tanımlarının olmaması yani icra etmek zorunda oldukları uygulamaların, hukuksal geçerliliğinin olmaması anestezi tekniker ve teknisyenlerinin hukuki anlamda savunmasız bırakmaktadır. Anestezi tekniker ve teknisyenlerinin resmi görev tanımlarının, fiilen üstlendikleri sorumluluklar göz önünde bulundurularak yeniden düzenlenmesine yönelik yürütülen bir çalışma var mıdır? Varsa, hangi aşamadadır? Yoksa, anestezi tekniker ve teknisyenlerinin talepleri göz önüne alarak bir çalışma yürütülecek midir?

2 – Anestezi tekniker ve teknisyenlerinin donanımları, uzmanlık alanları ve fiilen yüklendikleri sorumluluklar ile Koronavirüs salgını göz önünde bulundurularak, başta yoğun bakım servisleri olmak üzere anestezi tekniker ve teknisyenlerine kadro açılması yönünde bir çalışmanız var mı?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

CHP İzmir Milletvekili ve Deprem Komisyonu Üyesi İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, İzmir depremi sonrası yaşanan hak gasplarını, alelacele belirlenen re...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, İzmir İl Kongresi’nde virüs tedbirlerine aldırış etmeden salonu hınca hınç dolduran AKP iktidarını eleşt...

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, 30 Ekim'de yaşanan ve 116 cana mal olan İzmir depreminin siyasete malzeme edilecek bir konu olmadığını söyledi.

Bilişim Teknolojileri Bağımlılığını Araştırma Komisyonu raporunun değerlendirildiği TBMM Genel Kurulu oturumunda CHP Grubu adına konuşan İzmir Milletvekili Kamil Okyay...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda Türkiye ile Karadağ A...

DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Mehmet Emin Ekmen, "İktidar kendi kötü yönetiminin faturasını belediyelere kesiyor" dedi.

Başkan Tunç Soyer'in Küçük Menderes Havzası'ndaki ikinci adresi Beydağ oldu

Yazarlar
Website Security Test