Facebook ta paylaştweet le

CHP'li Beko: Çobanların iş güvencesi neden yok!

29.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM’ye sunduğu önergesinde çoban istihdam desteği şartlarını kaç çobanın yerine getirebildiğini sordu. Beko, “Öyle şartlar var ki bu şartları yerine getiren çoban bulunabilirse istihdam edilebilecek” dedi.

Hayvancılığın AKP iktidarı döneminde dışa bağımlı hale getirildiğine dikkat çeken CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, “Covid-19 pandemisi ile birlikte gıdanın, ülke tarımsal üretiminin ve özellikle de hayvancılığın önemi tekrar ve güçlü bir biçimde anlaşılmıştır. Atatürk’ün talimatı ile kurulmuş olan Et Balık Kurumu işlevsizleşmiş, ülke canlı büyükbaş hayvan, koyun ve kırmızı et ithal eder duruma gelmiştir. Üretimin arttırılması yerine ithalata dönük politikalara ağırlık verilmiştir. 2010-2020 yılları arasında 5 milyon 349 bin baş büyükbaş ithalatına 7,2 milyar dolar, 3 milyon 51 bin baş küçükbaş ithalatına 364 milyon dolar, 301 bin ton et ithalatına 1 milyar 432 milyon dolar ödenmiştir. Yine 2002-2020 yılları arasında 130 milyon ton yem ithalatına 58 milyar dolar ödenirken, 112 bin ton saman ithalatına 21 milyon dolar ödendi” bilgilerini paylaştı.

Bu durumun ülkede üretimin ve hayvancılığın gelişmesine engel olduğunu; üretim yapamaz hale gelen çiftçinin, köylünün şehirlere göç etmek durumunda kaldığını ifade eden CHP’li Beko, çıkarılan yönetmeliğin de köylünün köyünde kalmasını sağlamaya yönelik olmadığına dikkat çekti. Beko, şu sorulara yanıt istedi:

“İktidar tarafından 4 Aralık 2020 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği yürürlüğe girmiştir. Bu tebliğ ile çoban (Sürü Yöneticisi) istihdam desteğinin başvuru şekli ve başvuru koşulları belirlenmiştir.. 4 Aralık 2020 tarihinden itibaren Çoban (Sürü Yöneticisi) istihdam desteği için ne kadar başvuru yapılmıştır? Sürü yöneticiliği için verilen destekten yararlanacak olan çiftçilerin Bakanlık tarafından düzenlenmiş olan minimum 104 saatlik sürü yönetimi elemanı eğitim programını almış ve bu programdan başarı ile ayrılmış olması gereklidir. Bu kapsamda kaç kişi eğitimini tamamlamıştır? Kaç kişinin eğitimi sürmektedir? İşletmenin destekten yararlanması için bu faaliyeti gerçekleştiren çobanın Sosyal Güvenlik Kurumu primlerinin minimum 6 ay süreli olarak yatırılmış olması gereklidir. Bu şartı da yerine getirerek destek almaya hak kazanan çoban sayısı kaçtır? Sadece bu şart nedeniyle destekten faydalanamayan kişi sayısı kaçtır? Bakanlığınız tarafından tebliğ şartlarını yerine getiremeyen kişiler için farklı bir destek programının hayata geçirilmesi planlanmakta mıdır? Özellikle içinde bulunduğumuz ağır pandemi koşulları nedeniyle, SGK primlerinin kamu eliyle yatırılarak kişilerin desteklerden yararlanmasının kolaylaştırılması düşünülmekte midir? Aynı şekilde desteklemeden faydalanacak olan işletmede minimum 200 anaç küçükbaş hayvan olması gereklidir şartının değiştirilerek, bu rakamın azaltılması planlanmakta mıdır? Hiçbir işletme ile bağı olmayan çobanlar için de farklı destek programlarınız bulunmakta mıdır?”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün İnsan Hakları Eylem Planı ile ilgili “Eksik varsa söyleyin, öneride bulunun” çağrısına Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili...

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin 25 Mayıs’ta yapılacağı açıklanan olağan genel kurulu öncesi ÖzgürİGC Grubu proje ve önerilerini açıklamaya devam ediyor.

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “Pazar Yerleri” konulu genelge gönderdi. Genelgede, 8-15 Mayıs Cumartesi günleri 10.00 ila 17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze...

Cumhuriyet Halk Partisi Konak İlçe Başkanlığı, hükümetin covid-19 pandemisi süresince izlediği yönetimi hedef alan bir video yayınladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine Market Tedbirleri Genelgesi gönderildi.

Muharrem İnce’nin kurucusu olduğu Memleket Hareketi’nin partileşme çalışmalarında sona gelirken İzmir’den iki isme de önemli görev verildi.

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi İzmir İl Başkanı Seda Kaya Ösen, basını özgür olmayan bir ülkede demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla işlediğinden söz edilemeyece...

Yazarlar