Facebook ta paylaştweet le

‘Yasakçı internetimiz Avrupa’nın en yavaşı’

12.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

DEVA Partisi Dijital Dönüşüm ve Teknoloji Politikaları Başkanı Burak Dalgın, internetin Türkiye’de kullanıma sunulmasının 28. yıl dönümü vesilesiyle açıklamalarda bulundu. Avrupa’nın en yavaş internetini kullandığımızı belirten Dalgın, “Türkiye’yi uluslararası dijitalleşme yarışında geri bırakmayacağız” dedi.

DEVA Partisi Dijital Dönüşüm ve Teknoloji Politikaları Başkanı Burak Dalgın, Türkiye’de ilk kez 12 Nisan 1993’te kullanıma sunulan internetin 28. yılı vesilesiyle bir basın açıklamasında bulundu. “İnterneti Türkiye’nin çağ atlamasının ana dinamosu olarak görüyoruz” diyen Dalgın, salgın döneminde internetin ne kadar kritik önemde olduğunu yaşayarak gördüğümüzü vurgulayarak şunları ifade etti: 

 

“100 yıl önce yurdu demir ağlarla örmek, 50 yıl önce ‘elektriksiz köy bırakmamak ne kadar önemliyse, bugün de hızlı, her yerde, hesaplı, hizmet odaklı ve hür internet sunmak en az o kadar önemli! Çünkü sadece Bilgi Çağı’nı önemseyen, bunun gerçek bir bekâ meselesi olduğunu anlayan toplumlar yarınlarda başarılı olacak. Nitekim salgın döneminde internetin ne kadar kritik önemini bir tekrar gördük.” 

  

Dalgın, Türkiye’deki internetin sorunlarına ilişkin şu beş ana soruna dikkat çekti:

  • “Yavaş. Avrupa’nın en yavaş, dünyanın 102. (176 ülke arasından) hızlı internetini kullanıyoruz. Türkiye ortalama sabit geniş bant indirme hızı, dünya ortalamasının üçte biri. Romanya veya Polonya’nın çok gerisinde.
  • Erişilemeyen. Ülkemiz erişilebilirlikte Avrupa’da sondan ikinci. Kendimizi  kıyaslamayı çok sevdiğimiz Güney Kore ise dünya şampiyonu!
  • Pahalı. Hesaplılıkta (gelir seviyesine göre fiyat) ise 100 ülkeden 61. sıradayız. Benzerlerimiz Mısır, Sri Lanka ve Kenya. 
  • Tüketiciyi umursamayan. Rekabet eksikliği, kamunun iç içe geçen şapkaları (yönetici, düzenleyici, oyuncu ve hissedar) ve düzenlemelerin kullanıcı odaklı yapılmaması yüzünden hizmet kalitesi düşük. 
  • Yasakçı. İnternetimiz “özgür değil” kategorisinde. Bangladeş, Kolombiya ve Zimbabwe‘nin gerisinde. Bunun en büyük nedeni, 2020 yazında yürürlüğe giren sosyal medya (sansür) kanunu.”

 

Vizyonumuz 5H: Hızlı, her yerde, hesaplı, hizmet odaklı ve hür internet

Türkiye’yi bu ligden çıkarmak için DEVA Partisi’nin vizyonunun ve yol haritasının net olduğunu belirten Burak Dalgın, “Türkiye’yi uluslararası dijitalleşme yarışında geri bırakmayacak, gelişmiş ülkelerin seviyesini yakalamasını sağlayacağız. Çünkü milletimiz özgür, zengin ve dünyayla entegre bir ülkede yaşamayı hak ediyor” dedi. 

 

Dalgın, beş yıllık ilk iktidar döneminde gerçekleştirmeyi planladıkları ve detaylı yol haritası şöyle özetledi:

  • Hızlı internet. Türkiye’nin sabit geniş bant internet hızını dünya ortalamasının üzerine çıkaracağız.
  • Her yerde internet. Hanelerin yüzde 99’unda süper hızlı geniş bant (100+ Mbps) internet erişimi sağlayacağız. Türkiye’nin fiber kablo uzunluğunu 1 milyon km’nin üzerine taşıyacağız. 
  • Hesaplı internet. 6-25 yaş arası öğrencilere ve gençlere, tüm öğretmenlere ücretsiz internet erişimi sağlayacağız. Telekom şirketleri üzerindeki yükleri azaltarak ve uzun vadeli, makul maliyetli finansman çekerek interneti herkes için ucuzlatacağız.
  • Hizmet odaklı internet. Tüketici düzenlemelerini internetin temel hak olduğu prensibiyle yapacağız.
  • Hür internet. Paydaş odaklı, geniş görüş alışverişi ile hazırlanmış, dünyayla entegre, evrensel hak ve özgürlüklere uygun ve girişimcinin önünü açan kanuni düzenlemeler yapacağız.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, İzmir Gaziemir’deki radyoaktif atık dolu arazinin Türkiye’nin en büyük nükleer çöplüğü haline geldiğini ve ayrıca 600 ton as...

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi İzmir İl Başkanı Seda Kaya Ösen, engelli bireylerin sorunlarının çözümü için güçlü adımlar atılması gerektiğini söyledi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fox TV'de canlı yayınlanan “Çalar Saat” programında, gazeteci İsmail Küçükkaya’nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da dahil olduğu “...

İçişleri Bakanlığı, Ramazan Bayramı süresince Şehirlerarası Seyahat Kısıtlamasına Dair Denetimler çerçevesinde; şehirlerarası yollar üzerinde kolluk kuvvetlerince 1.16...

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, Balıkesir Kepsut Cezaevi’nde mahkumların Covid-19 semptomları göstermesi...

Almanya’dan Türkiye’ye binlerce ton çöp gönderildiği ancak şirketin ithal ettiği atıkları teslim almadığı ortaya çıktı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Halk TV’de Suat Toktaş ile Özel Röportaj programında gazeteciler İpek Özbey, İsmail Saymaz ve Özlem Gürses’in sorularını yanıtl...

Yazarlar