Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ben İslamcı Değilim Müslümanım

10.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

geleceğin için #DEĞİŞTİR sloganıyla seçime katılan Cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu, medya buluşması programında televizyon ve gazetelerin Ankara temsilcileri ve yazarları ile sabah kahvaltısında buluştu.

Kahvaltı sonrası gazetecilerin soruların yanıtlayan Temel Karamollaoğlu'nun konuşmasından satır başları şu şekilde ;

* AKP ile birliktelik

“İktidarla neden bir araya gelmediniz, aynı kaynaktan besleniyorsunuz deniliyor. Bizim üç konuda farklılığımız var. En ciddi problem kutuplaşma ve kamplaşma. Enteresan olan iktidar da aynı şeyleri tekrar etmeye başladı. Söylemde kalırsa bir şey ifade etmez. Türkiye'ye en büyük zararı kutuplaşma veriyor. İktidar ‘beka sorunu var' diyor. Yapılması gereken ilk iş içeride bütünleşmek”

*Türkiye'nin en ciddi problemi kutuplaşma kamplaşma. Bir beka sorunu ile karşı karşıya isek ilk yapmamız gereken şey içeride bütünleşmektir.

*Yönetim anlayışında prensiplerimiz; adalet, liyakat.                                                                                   Cumhurbaşkanı olduğunuzda herhangi bir yakınınızı bakan yapar mısınız?” şeklindeki soruya ise, “Böyle bir şeyi yapar mısınız deyince. Diyeceğim şey basit. Bir Cumhurbaşkanı’nın yakını liyakatli ise ona görev verilmemeli diye bir mantığı doğru bulmuyorum. Şahsım için söylüyorum. Ehliyetli olsa da başka yerde o ehliyetini ispat etsin. İlla da devlet bir kişiye kalmış diye bir mantık olmaz. İlle de Cumhurbaşkanı’nı tenkit babında da ele almayı doğru bulmuyorum.

* Basın Özgürlüğü                                                                                                                                                     "Ülkemiz böyle olmamalı, basın özgürlüğü çok önemli. Son zamanlarda elbette basın mensuplarının bir kısmının faaliyetlerinin engellenmesi de ciddi bir problem. Basın mensupları suç işlemez diye bir şey demiyorum. Ciddi deliller olmadan bir zan üzerinde insanların tutuklanması, gözaltına alınması aslında pek tasvip edilmeyen bir durumdur" dedi.                                                                                                                                        

*Güzel ahlak.

 Güzel ahlâk ihya edilmezse o toplum darmadağın olur. Güzel ahlâk doğru söyleyeceksin, yalana başvurmayacaksın, komşunun derdiyle ilgileneceksin, dürüst olacaksın, yolsuzluğa, rüşvete fırsat ve imkân vermeyeceksin. Hırsızlık yapmayacaksın, insanları kandırmayacaksın, hem aldanmayacaksın hem de aldatmayacaksın. Siz mangalda kül bırakmadan temel unsuru unutursanız o zaman yanlış yaparsınız. Ben İslamcı değil Müslüman’ım. Birisi İslam’ı ihya etmek için çaba harcamak, ötekisi ise İslam’ı kendi menfaati için kullanmaktır.

*İstişare                                                                                                                                                           

"Ben İslamcı değilim ben Müslümanım"diyen Karamollaoğlu “Eğer biz İslam'dan bahsedeceksek, her şeyden önce adalet ve güzel ahlak gelir” değerlendirmesinde bulundu. SP lideri şöyle devam etti:

"Her şeyi aynı düşüneceğiz manasına gelmez. Bu fikirlerimizi özgürce dile getirmeliyiz. Ama bu bizi hasım haline getirmez. Birbirimizin hasmı değil rakibiz. Bizim yönetim anlayışımız farklı. Elbette kuvvetler ayrılığı akla geliyor. Ama biz bir numaralı meseleye adaleti yerleştiriyoruz. Adalet olmadan devlet olmaz. Ardından liyakat gelir. Devlet erki ülkenin problemlerini çözerken her konuda ehli insanlara görev vermeli. Benden olsun çamurdan olsun mantığı devlet yönetiminde geçerli değildir. Liyakat bizim prensiplerimiz içinde olmazsa olmaz. Üçüncüsü istişaredir"

Farklı görüşte kimselerle istişare ederseniz yanlışlar azalır. İstişare olmazsa olmaz. Meclis bunun için teşekkül eder. En önemli istişare mekanizmasını devre dışı bırakıyorlar.

*Verimlilik.

Bütçe 15 yıldır devamlı açık veriyor. Sürekli borcumuz artıyor. Borcumuz 1 trilyona yaklaştıysa sizin IMF'ye borcunuz olmuş olmamış kimin umurunda. Bu arkadaşlarımız borca dayalı bir politika izlediler bugüne kadar. Tamamen, ben dünyada bugünkü iktidar gibi yaklaşık 90 yıllık bir birikimi yok eden bir iktidara rastlamadım. Dünyada da emsali olduğu kanaatinde değilim. 90 yıllık birikim yok edildi. Bütün fabrikalar özelleştirildi ve yıkıldı. Yerine yenisi konulmadı. Efendim tam seçime giderken emekliler 12 milyon... Bunların yarısını ikna edersek 6 milyon oy gelir... Biner lira verelim yetmedi bin lira daha verelim. Her bayramda verelim biner lira. Ya, 15 yıldır iktidardasınız niye bugüne kadar Allah rızası için bunların halini sormadınız. Sizin politikalarınız neticesinde bu hale geldiler.

*Türkiye vizyonu

 Ne üslubumuz ne de prensiplerimiz AKP ile aynı. Türkiye vizyonumuz bambaşka.

Zanna dayalı bir takım ithamlarla siyasilerin faaliyetlerinin engellenmesi aslında toplumun fikirlerinin gündeme getirilmesine bir engel gibi de görülebilir. Kürsü masumiyeti dediğimiz korunma çok önemlidir. Çünkü TBMM’de hoşumuza gitmese de bazen çok farklı fikirlerin gündeme getirildiği bir mekândır. Özellikle son zamanlarda elbette siyasetteki gelişmeler istesek de istemesek de bir endişeye sevk ediyor

*"Kürt sorunu"...

Önümüzdeki birkaç hafta içinde  Diyarbakır'da görüşlerimizi paylaşacağız.

* Selahattin Demirtaş'a ziyaret...

Yapılabilir. Şov mahiyetinde bir işi ele almayı ben pek benimsemedim. Bunu diğer arkadaşlarımızın ziyaretlerini şov olarak yapıyorlar manasında söylemiyorum. Aday olmasına engel yoksa kanunen o zaman fikir ve düşüncelerini topluma anlatabilmek için kendisinin tutukluluk halinin sona erdirilmesi gerekir kanaatindeyim.

* Erdoğan ile görüşme...

Cumhurbaşkanı bizim düşmanımız, hasmımız değil. Görüşme gerekli olduğu zaman yapılabilir ama şu anda ihtiyaç olduğu kanaatinde değilim. Şu olursa mantıklı olur, dünyanın her tarafında bir seçime gidilirken siyasi parti liderleri  ekran önünde  tarafsız bir moderatörün organizasyonunda ülkenin problemlerini çözüm babındaki fikirlerini gündeme getirirler. Halkın karar vermesine faydalı olur. Tamam maşaallah,inşallah... Bu da yankı buldu gibi geliyor.

*Abdullah Gül'ün adaylığı...

  Abdullah Gül konusunda, bizim bir ısrarımız, olmazsa olmaz diye bir yaklaşımımız olmadı.

*Laiklik...

  Din düşmanlığı olarak algılanmadığı müddetçe bizim geçmişte  itirazımız olmadı bugün de olmaz.

* AB...

   Münasebetlerimizin gözden geçirilmeye ihtiyacı var. 1961'den beri süründürülüyoruz. AB kapısında inancımızdan dolayı  süründürülmeye razı değiliz.

* NATO...

   Kendisine çeki düzen vermesi icap eder.

*Meral Akşener, FETÖ ile ilişkilendirilecek, komplo, karalama   iddiaları...

Eğer böyle bir komplo varda bu şimdi gündeme getiriliyorsa ister istemez insanın aklına  bunu kim böyle tanzim etti kim bunu düzenledi diye sorular gelir. Ben şu anda bu tip hiçbir karalama kampanyasının  toplum üzerinde etki  edeceğini düşünmüyorum. Çünkü artık toplum bu tür meseleleri  kanıksadı. Ben, Meral hanım için de bu söylenenlerin  toplumda tutacağı kanaatinde değilim. Bunlar çirkin olarak adlandırılır. Aradan bilemem kaç ay geçmiş 15 Temmuz'dan sonra, bunun şimdi gündeme getirilmesi  sadece vatandaş nezdinde istihza ile karşılanır.

Seçim kampanyasını çerçevesinde ilk meydan mitingini memleketi Sivas'ta yapmayı planlıyor. Karamollaoğlu, basın toplantısının sonuna doğru bir Kızılderili sözüne atıfta bulundu;"Bir gün gelecek, asfaltın ve betonun yenmeyeceğini anlayacaklar".

Saadet Partisi'nin (SP) cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu, dün basın mensuplarıyla bir araya gelerek 24 Haziran cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan AİHM kararına ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cevabına ilişkin açıklama.

Öztürk Yılmaz hakkında CHP yönetiminden son dakika açıklaması. Kesin ihraç talebiyle CHP Disiplin Kurulu'na sevk edilen Ardahan milletvekili Öztürk Yılmaz hakkında ver...

Devlet Bahçeli partisinin meclis grup toplantısında konuşuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AİHM'nin Selahattin Demirtaş kararıyla ilgili konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşuyor.

Meral Akşener İyi parti tbmm meclis grup toplantısında konuşuyor.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşuyor.

Yazarlar
Website Security Test