Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Beden Dili Uzmanından Muharrem İnce Videosu Yorumu

28.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Mikro İfadeler – Mimiklerimiz Yalan Söylemez ve Yalan Radarı kitaplarının yazarı, beden dili ve mimikler konusunda uzman olan Oğuz Benlioğlu, Muharrem İnce'nin seçim sonrası konuşmasındaki mimiklerini inceledi. İşte Benlioğlu'nun birbirinden ilginç yorumları.

İşte Muharrem İnce'nin o videosu ve Oğuz Benlioğlu'nun yorumları

Mikro İfadeler – Mimiklerimiz Yalan Söylemez ve Yalan Radarı  kitaplarının yazarı, beden dili ve mimikler konusunda uzman olan Oğuz Benlioğlu, Muharrem İnce'nin seçim sonrası konuşmasındaki mimiklerini inceleyerek, "Mikro İfadeler"adlı kendi YouTube kanalında yayınladı. İşte Benlioğlu'nun Muharrem İnce'nin konuşmasıyla ilgili olarak yaptığı birbirinden ilginç yorumlar; 

Seçimin hemen ardından Muharrem İnce’nin konuşmasını yorumlamam üzerine yüzlerce mesaj aldım. Bu yazımda size Muharrem İnce’nin 30 dakikalık konuşmasının en can alıcı kısmından 1 dakikalık bölümü yorumlayacağım. Faydalı olması dileğiyle.. Videomuz bir gazetecinin Muharrem İnce’ye; “ Neden açıklamanızı seçim gecesi yapmadınız da ertesi gün geç denebilecek bir saat olan 12.00’da yaptınız?”sorusuyla başlıyor.

Sorunun hemen ardından İnce, henüz cevap vermeden boğazını temizleme ihtiyacı hissetti.30 dakikalık videoda boğaz temizleme gibi bir tepki vermezken, bu sorunun hemen ardından boğazını temizlemesi aslında kişinin duygu dünyasıyla ilgili bir kırmızı bayraktır, yani ipucudur.Peki ne anlama geliyor boğaz temizleme? Stres seviyesi artan insanlarda boğaz kaslarında gerilme olur. Nefes alış verişler dengesizleşir ve genel olarak ses tonu düşer. Muharrem İnce’nin boğazını temizleme ihtiyacı hissetmesi stres seviyesinin yükseldiğini belli etmeme amaçlı bir tedbir denilebilir. Devam edelim..

İnce açıklamasına başladıktan sonra gazeteci İsmail Küçükkaya’ ya attığı mesajın canlı yayında İsmail Kaya tarafından okunmasıyla ilgili açıklama yapıyor ve 24. saniyede “ Benim gibi deneyimli bir siyasetçinin bunu yapmaması gerekirdi.” derken dudak kenarları aşağı iniyor ve dudakları ters U şeklini alıyor. Aynı anda İnce odak kaybı yaşıyor. Yani boşluğa bilinçsizce bakma ihtiyacı hissediyor. Bu iki tepki Mikro İfadeler’de Üzüntü duygusunu yaşadığımızda gösterdiğimiz tepkilerdir.

38. saniyede ise artık gazetecinin sorduğu sorunun cevabını vermeye başlıyor. “ Takip ediyordum sonuçları, ıslak imzalı tutanakları” derken iki elini tıpkı dua eder gibi havaya kaldırıyor. Bu tepki ellerin bilinçsizce verdiği mesajlar arasında popüler bir jesttir. Anlamı ise; talep, ihtiyaç ve inanılma isteğinin beden diline yansımasıdır. İnce, ellerini havaya kaldırarak tıpkı dua eden bir insan gibi açıklamalarının kabul edilmesini istiyor. Bu açıklama ve jestlerin hemen ardından ise Muharrem İnce ellerini kenetleme ihtiyacı hissediyor. Ellerin kenetlenmesi kişinin o an ne hissettiğiyle ilgili bize çok güçlü bir ipucu verir. Şayet kişi ellerini kenetleme ihtiyacı hissetmişse çok açık bir şekilde iç gerginlik yaşıyor demektir.Bu bölümde bulunan Üzüntü, dua jesti ve iç gerginlik İnce’nin gerçek anlamda bir sorunu olduğunun güçlü göstergeleri. Şayet tek bir ipucu olsa kesinlikle böyle bir açıklama yapmazdım. Ancak 10 saniye içinde üç ipucu bir sonuca varmamız için yeterli sayılabilir.

49. saniyeye geldiğimizde aynı gazeteci; “Yani akşam canlı yayına çıkacak mıydınız?” şeklinde bir soru daha soruyor. İnce “ Tabiki, çıkacaktım” derken el hareketleri hızlanıyor ve anlamsızca mikrofonu düzelme ihtiyacı hissediyor. Yine stres seviyesi arttığında verilen tipik tepkilerden biri de anlamsız el ve kol hareketleridir.

Son olarak 56. saniyede Muharrem İnce, “ Demek ki gazetecilerle dost olurken daha dikkatli olmak gerekiyormuş” diye Fox TV Sunucusu İsmail Küçükkaya’yı ima ederken, çok küçük bir detay olarak ki buna biz İnce İfade diyoruz (Bu ifadeler 40-70 milisaniye hızla yüzümüzde belirir.) yüzünde davranışa verilen Tiksinme ifadesini üst dudaklarını yukarı kaldırarak gösteriyor.

Videonun bu 1 dakikalık bölümüne baktığımızda ve ipuçları ışığında Muharrem İnce’nin kendi yapmış olduğu açıklamalardan kendisinin pek tatmin olmadığını; ancak insanların açıklamalarına inanmasını beklediğini söyleyebiliriz.

30 dakikalık tüm basın toplantısının genelinde Muharrem İnce’yle ilgili yorumum ise: Bu toplantıda kendi söylediklerinin çok büyük bir kısmına kendisinin inanmadığı yönünde. İleriye dönük bir kehanet olarak da kendi başına ilerleme ihtimali daha yüksek görünüyor. Yani bırakıp gitmeyecek ve gücünü artırmak için hamleler yapacak.

Oğuz Benlioğlu Kimdir? 

Üniversite eğitimini Almanya’ da Yönetim Bilimleri alanında tamamlamıştır. İş yaşamı boyunca farklı kurumlarda; Yönetim, İnsan Kaynakları ve Pazarlama birimlerinde görev yapmıştır. Ayrıca sözlü ve sözsüz iletişimin Liderlik ve Yönetimde kullanımı, insan psikolojisinin beden davranışlarına yansıması alanlarında çalışmalarda bulunmuştur.

Gayk Personalmarketing şirketinin düzenlediği temel yetkinlik eğitimlerini başarı ile tamamlamış, 10 başlıkta eğitim verebilme yetkinliğini kazanmıştır. Başlıklardan bazıları; Beden Dili, İletişim Yönetimi, Liderlik ve Yönetim, Müzakere Teknikleri, Sunum Teknikleri.

Oğuz Benlioğlu, Mikro İfadeler, Yöneticiler/Siyasetçiler İçin Beden Dili, Müzakere ve Uzlaşma Yöntemleri eğitimlerini Almanya’da tamamlamıştır. Türkiye ve Almanca konuşulan ülkelerde Mikro İfadeler, Müzakere Becerileri, İş Yerinde İletişim, Yönetim ve Liderlik ve Mimar Sinan Penceresinden Zaman Yönetimi başlıklarında özel sektör ve kamu kurumlarına eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermektedir. Ayrıca Mikro İfadeler – Mimiklerimiz Yalan Söylemez ve Yalan Radarı kitaplarının yazarıdır.

Oğuz Benlioğlu ile iletişime geçmek için; oguzbenlioglu@mikroifadeler.com

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan AİHM kararına ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cevabına ilişkin açıklama.

Öztürk Yılmaz hakkında CHP yönetiminden son dakika açıklaması. Kesin ihraç talebiyle CHP Disiplin Kurulu'na sevk edilen Ardahan milletvekili Öztürk Yılmaz hakkında ver...

Devlet Bahçeli partisinin meclis grup toplantısında konuşuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AİHM'nin Selahattin Demirtaş kararıyla ilgili konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşuyor.

Meral Akşener İyi parti tbmm meclis grup toplantısında konuşuyor.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşuyor.

Yazarlar
Website Security Test