Facebook ta paylaştweet le

Üniversiteyi burada bitirsinler, sonra...

27.7.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yurtdışı bir eğitimin faydalı olduğuna inanıyorum. Bir sefer Devlet okullarında yabancı dil öğretilmiyor. Anadolu lisesi dedikleri de yabancı dili yalatıyor. Bunlar arasından yabancı dilde eğitim veren özel okullar biraz daha iyi. Amerikan, Alman ve Fransız kolejleri bunlar arasında. Buradan mezun olan çocuklar bir konferans verecek derecede olmasa bile, dertlerini anlatacak derecede yabancı dil biliyorlar. Yabancı dilin ülkesine gidince de kısa sürede intibak sağlayabiliyorlar. Üstelik bir fakülte bitirince konferans verecek hale de gelebiliyorlar.

Artık günümüzde iyi bir bilgisayar ve yabancı dil bilmeden, hatta ikinci bir dili eklemeden, doğru dürüst bir kariyer yapmanız mümkün değil. Bizim zamanımızda Devlet yurt dışı sınavlar yaparak 1416 sayılı yasayla yurt dışına öğrenci gönderirdi. Şimdi ne yapıyor bilmiyorum. Yılda en az on bin kişi göndererek çağı yakalayacak işlere imza atabiliriz. Bir o kadar da özel öğrenci olursa ülkemiz için doğrusu çok hayırlı bir iş yapılmış olur. Bizim zamanımızda giden arkadaşlarımız, hatırladığım kadarıyla ülkemize dönüşte arzu ettiğimiz çok önemli yerlere geldik. Hatta 1416’lılar Derneği diye bir dernek de kurulmuştu.

Bu noktada özellikle liseden sonra öğrenci gönderen anne babalara seslenmek istiyorum. Mümkünse çocuklarınızı liseden sonra üniversite için yurt dışına göndermeyin. Özellikle daha önce yurt dışı deneyimi olmadı ise, lise sonrası gönderilen çocuklar bocalıyor. Benim zamanımda (1970-1975) lise sonrası gelen çocukların %80’i (evet yüzde sekseni) başarısız olup dönüyor, %20’si ise başarılı oldukları halde yurt dışında kalıyorlardı. Hiç unutmam, öğrenciliğimin son yılında oturup, Milli Eğitim Bakanlığına bir mektup yazarak bu rakamları iletmiş, lise sonrası öğrenci gönderilmemesini önermiştim.

Buna karşılık, üniversite sonrası gönderilen çocukların, bizlerin, tam aksine %80’i başarılı olup yurda dönüyor, %20’si başarısız olup oralarda kalıyordu. Gerçi, ülkemizden yurt dışına üniversite eğitimine gidenler genellikle istediği fakülteyi kazanamayanlar oluyor. Ama ille de tanınmış kalbur üstü üniversiteler kazanılmayabilir. Mütevazi bir üniversiteyi bitirdikten sonra da yurt dışı eğitime gidilebilir. Ama mutlaka gidilmelidir. Ayrıca, yurt dışında özel üniversiteli yerlere değil, ücretsiz devlet üniversiteleri olan Fransa ve Almanya da tercih edilebilir. Kaldı ki, bu ülkelerde İngilizce ihtiyacınızı karşılayabilecek dil okulları da oluyor. Bu konuda İngiltere’de üniversiteler çok pahalı olduğu, bu konu “sanayi sektörü” gibi işlediği için, aileler daha ucuz olan Amerikan ve Kanada üniversitelerini tercih ediyorlar.

Bu ülkelerin dışındaki ülkeler üniversitelerinde okumaya gidenlerin o ülkelerle ilgili özel ticari, ekonomik, kültürel ilişkileri bulunmuyorsa, gelecekte bu tür ülkelerle bir takım ilişkiler içine girmeyecekler ise, bana göre çok gerek yok diye düşünüyorum. Bunun yerine son yıllarda artan ekonomik, siyasi, kültürel ve finansal ilişkiler nedeniyle popüler olan Rusya ve Japonya tercih edilebilir. Son yıllarda ülkemiz ile ilişkileri de gelişen bu ülke dilleri kişilerin mesleki kariyerlerinde işe yarayabilir. Ama artık piyasada iş yapmak isteyen, özel sektör firmalarında çalışmak isteyenlerin mutlaka bildikleri dilin İngilizce olmasına özen göstermelerinde fayda var.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar