Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dönüşleri teşvik etmek gerekir

27.7.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yurtdışı üniversite eğitim tercihini 2 grupta ele almak gerekir. Birincisi lise sonrası yurtdışı lisans eğitimi. Yurtdışına gidişin nedenlerine baktığımızda bunlardan birinin başaramama korkusu ve mahalle baskısından kaynaklandığını görüyoruz. Öncelikle üniversite sınav stresinin gençler üzerinden alınması ve başaramamak korkusunun gençler yanı sıra ailelerden de alınması gerekir. Bunun için yurt dışında olduğu gibi birçok branşa öğrencilerin lise çıkış alanları dikkate alınarak sınavsız kabulü bir çözüm yolu olabilecektir. Teknik ve tıbbi alanlar yanı sıra özel ihtisaslaşma gerektiren branşlar için yine sınav yapılmalıdır.

Diğer bir tercih sebebi ise yabancı dil eğitimi ağırlıklı kolejlerden çıkan ve daha iyi bir eğitim alabilecekleri beklentisi ile yurtdışı üniversitelerinin tercihidir. Bu konuda ailelerin çok dikkatli olması gerektiği kanaatindeyim. Daha önce Millî Eğitim Bakanlığı aracılığı ile devlet burslusu olarak yurt dışına öğrenci gönderilmekteydi. Gönderilen öğrencilerin başarı oranı da kolaylıkla takip edilmekteydi. Her yıl arttığı belirtilen lisans eğitimi için yurt dışına gidişlerin sonuçları eğitim başarı oranı, beyin kaybı ve beyin göçü daha sonra da mali boyutları ile değerlendirilmelidir.

Aileler bu kararları verirken 18-20 yaşlarında gönderdikleri gençlerin o ülkelerin sosyal ve kültürel ortamına uyum sağlama performanslarını mutlaka dikkate almaları gerekmektedir.

1970’li yıllarda Fransa kültür ataşeliğinin lise sonrası öğrenciler için bana verdiği başarı rakamı %2 seviyesindeydi. Daha sonraki yıllarda ve yakın zamanda yurtdışı seyahatlerimde karşılaştığım lise sonrası giden gençlerde yaygın olarak o ülke sosyal ve kültürel yaşamına uyum sağlayamamış psikolojik depresyona itilmiş gençleri gördüm.

Yukarda da belirttiğim gibi giden öğrencilerin eğitim ve eğitim sonrası başarılarının ilgili bakanlık tarafından araştırılması sonuçların veliler ve kamuoyu ile paylaşılması ile paylaşılmasının beyin kaybı ve göçünü önleyeceği kanaatindeyim.

İkincisi lisans eğitimi sonrası Yüksek lisans ve doktora eğitimi veya ikinci dal eğitimleri. Bu grup öğrenciler; lisans eğitiminde temel bilgilerle donanmış, bireysel olarak kişilikleri gelişmiş ne istediğini bilen mesleğinde ve sosyal hayatında geleceğini planlama gayreti içinde olan gençlerdir.

Daha önce 1416 sayılı yasa ile devlet tarafından desteklenen bu yöntem Türkiye üniversitelerine akademisyenler ve idari kademelerine değerli yöneticiler kazandırmıştır. Bu konuda mümkün olduğunca çok sayıda gencin yurt dışına çıkışında o ülkelerde araştırma ve analiz sentez yöntemlerini öğrenerek Türkiye’ye dönüşlerini teşvik etmemiz gerekir. Bu bağlamda hem gençler hem ailelerin teşvik edilmelerinde ülkemiz için büyük yarar görmekteyim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 7 Mart 2021 Pazar. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in ülke gündemindeki olay ve gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Kışlalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İnadına yapacağız” dediğ...

Yazarlar
Website Security Test