Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yurtdışında eğitimi devlet desteklemeli

27.7.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bizim devletimiz yurtdışı eğitim için hiçbir dönem yeterli burs vermedi. Yeterli burs olsaydı giden öğrenceler devlet hangi ülkeye burs veriyorsa ona giderdi. 1970’li yıllarda Malezya ABD’de okumak için yılda 20 bin burs veriyordu. Bu öğrenciler eğitimlerini tamamlayıp ülkelerine döndükçe ülke ekonomisine de katkı koydular ve Malezya ekonomisi hızla büyüdü. Birçok ülkede yurtdışında iyi üniversitelerde okumayı hem yönlendiriyor hem de çok sayıda burs veriyor. Bizde devlet bursu olmayınca öğrenciler kendi imkanlarıyla gidecekleri ülkeleri seçiyor. Daha çok bedava olan ya da ucuz olan ülkeleri tercih ediyorlar. Bu ülkelerin çoğu da eski doğu bloğu ülkeler oluyor. Bu ülkelerde eğitim seviyesi düşük olmakla birlikte belirli konularda oldukça güçlü üniversite yapıları var.

Giden öğrenciler doğru üniversiteleri seçiyorlarsa o da yanlış değil. Türkiye’de hiçbir üniversiteyi kazanamamış öğrenciler gidip orada okuyorlarsa o da kabule şayandır. O da bir eğitimdir. Dolayısıyla yurtdışına gidecek iyi okullardan mezun olmuş çocuklarımıza devlet olarak burs sağlarsak bunun eleştirecek bir yönü yok. Kendi imkanlarıyla gidenler ucuz ülkelerde olsa iyi üniversiteleri seçiyorlarsa o da iyi. Türkiye’de herhangi bir üniversiteyi kazanamamış yine yurtdışına ve ucuz ülkelerde eğitim alıyorlarsa bunda da şikayet edecek bir durum yok. Ben genelde yurtdışına çok sayıda öğrenci gitmesine karşı değilim. Ben de yurtdışında okudum ve ülkeme geri döndüm. Benim oğlum ben ABD’de iken orada doğdu ve ABD vatandaşı. ABD’nin en iyi üniversitesinde okudu. Türkiye’ye döndü ülkesinde yaşıyor. Bir takım eski görüşlerle çocuklarımız yurt dışına gitmesinler beyinleri yıkanır gibi söylentilere inanmıyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 14 Ağustos 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Galata Kulesi'nin müzeye çevrilmesi için başlatılan restorasyondaki uygulamalar sosyal medyanın gündemine oturdu.

Günlük Burç Yorumları Aşk 13 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test