Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP ve İYİ Parti nereye?

3.8.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkem bir seçim geçirdi. Sonuçlar ortada. Kimsenin bu konuda söyleyeceği bir şey yok. AK Parti adayı Sayın Recep Tayyip Erdoğan “Başkan” seçildi.

Yeni bir yönetim sisteminin de temelleri atıldı. Yeni dönemin şu anda ne getireceği ve ne götüreceği belli değil. Zira sistemin bu özelliğinin belirlenmesi için önemli olan şey, onun nasıl tatbik edileceği ve yorumlanacağıdır. Şu anda hepimizin yapması gereken  “BEKLE VE GÖR” durumudur.

İnşallah hayırlara vesile olan bir sonuç görür ve seviniriz. Ancak Başkanımızın bir hususta dikkatini çekmek istiyorum.

Tarikatlar ve taraftarları artık kendi kıyafetleri ile ortalıkta adeta “Merasim Yürüyüşlerine” taburlar halinde başladılar. Bu iyiye alamet değildir. 

Anıtkabirde Atatürk aleyhinde konuşan ve bunu Facebook’ta yayınlayan o “Kendini bilmez kadına” yapılan muamelenin aynısının, bu tarikat bozuntularının asayişi bozan, bölücü yürüyüşlerine de gösterilmelidir. Sayın Erdoğan, bu konuda devletin ciddiyetini göstermelidir. Aksi halde karşılıklı gösteriler başlarsa bunun önüne geçmek mümkün değildir.

Sayın Başkanımız Erdoğan, müdahalenizi bekliyoruz. Şu anda ülkemiz halkının sevgisi ve tercihi sizedir. Bunun gereğini de yapmalısınız derim. Aksi halde “Vebal” sizedir. Durum vahim ve acildir. 

Gelelim muhalefet partilerine… Anlı şanlı muhalefetin hali nedir? Cevabı kocaman bir başarısızlıktır. “Perişan” ve “Tutarsız” muhalefet partilerinin durumu ortada, seçimden sonra  oturup hepsinin sonuç muhakemesi yapması, nerede hata ve eksik yaptıklarını araştırıp  görüşmeleri gerekirken, neredeyse “birbirini boğazlar” hale geldiler.

PARTİLER…

İYİ Parti maalesef seçimde istenen ve arzulanan sonucu alamadı. Taktik hataların yanında, teşkilatın emanet edildiği ekip tercihinde yanlışlar yapıldı. Oluşturulan teşkilata karşı büyük ölçüde bir güvensizlik oluştu. CHP’nin Sayın Muharrem İnce tercihi, İnce’nin seçim çalışmaları süresince gösterdiği performans Sayın Meral Akşener’in şansını azalttı.

Neyse ne oldu. Akşener, seçimli olağanüstü genel kurul kararı alarak istifa ettiğini açıkladı. Bence doğru bir tavır koydu ortaya. İkna edildi ve genel kurulda aday gösterilecek. Şimdi yeni bir kadroyla ortaya çıkma şansı doğdu. İYİ Parti’nin artık çok iyi bir strateji çizmesi gerekir.

CHP ise yine iç çekişmelerle perişan halde. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, dokuz mu, on mu oldu, kaç seçim kaybetti bilemiyorum? Peki, bu durumda bir siyasetçinin, bir liderin yapması gereken nedir? Tek yol istifadır.

Hala bunu zafermiş gibi, bir takım lüzumsuz mazeretlere bağlarsanız, partide artık oturacak koltuğunuz kalmaz. Dünyanın gerçek demokrasinin yaşandığı ülkelere bakınız her kötü sonuç anlı şanlı bir “Veda” ile sonuçlanır.

Ama siz bırakın veda etmeyi, millete “Cumhurbaşkanı” adayı yaptığınız kişi ile şu anda kavgalısınız. Etrafınızdaki başarısız kadrolarınızın da koltuklarını kaybetme telaşı içinde hakaretlere varan demeçlerine müdahale dahi etmeyerek işi oldukça sulandırıyor ve inatla oturmakta devam ediyorsunuz. Hiç tasvip edilmeyecek bir durum.

Sayın İnce’ye gelince. Seçimdeki iyi performansını maalesef “Kurultay” talebiyle gölgelemiştir. Artık ok yaydan çıktı. Hâlbuki uzlaşmayla, ortak paydalarda buluşarak, ortalıktaki karmaşa ve perişanlığa meydan vermeyebilirlerdi.

Bence iki tarafta hatalıdır.

Hele CHP Genel Başkan yardımcılarının ikide bir çıkıp ortalığı karıştıran hakaretler yağdıran beyanlarına Kılıçdaroğlu’un sessiz kalmasını çok yadırgadım. Bu süreci hakaretlere meydan vermeden götürmeliydi. CHP lideri olarak, kendisine bağlanan ümidi kırmıştır, halk nezdinde prestij kaybetmiştir.

CHP’de görünen o ki ok yaydan çıkmıştır. Bu yazıyı okuduğunuzda kurultaya gidilip gidilmeyeceği ortaya çıkacaktır. Sonuç ne olursa olsun, yıpranan CHP’dir.

Artık yapılması gereken şudur. Bugünkü lider ve kadrosuyla işin götürülmesi mümkün değildir.

Sayın Kılıçdaroğlu’nun yapması gereken, partiyi kurultaya götürmesidir. Bu kurultayda mevcut iki ismin dışında parti yeni bir “GENEL BAŞKAN” ve kadrolara teslim edilerek yola devam edilmelidir. Sayın Kılıçdaroğlu bu konuda bir irade ortaya koymalıdır. Gerisi ipe un sermektir. Yazıktır günahtır CHP’ye.

Bunun dışındaki her şey CHP gibi köklü ve mazisi olan bir partiyi, tarihin geçmiş sayfalarında yazan “Bir Parti ismi” olmaktan kurtaramayacaktır.

Bekleyip göreceğiz…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 21 Şubat 2019 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık.

Günlük Burç Yorumları 20 Şubat 2019 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık.

Günlük Burç Yorumları 19 Şubat 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık burcu...

Günlük Burç Yorumları 18 Şubat 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. 18 Şubat 2019 burçları ne bekliyor? Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Ter...

Günlük Hafta Sonu Burç Yorumları 16 ve 17 Şubat 2019 Cumartesi, Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, ...

Yazarlar
Website Security Test