Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Aranan kan BRICST

3.8.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Borsa İstanbul ,22 Mart 2018 tarihinden bu yana  sürdürdüğü düşüş trendini (ayı piyasası)  12 Temmuz tarihinde 88,168 seviyesini görerek dip  yapmıştı. Şimdi geldiği seviye ise yaklaşık 97,000

Ayı piyasasının henüz sona erdiğini söylemek için çok erken. Yaklaşık 15 gündür yaşanan yukarı yönlü hareketlerin sebebine gelince, Fiyatların ucuzlaması, başkanlık kabinesinin teşkilinden sonra, icraatları bekleme sürecinin başlamasının, Avrupa ve özellikle Almanya’yla pozitif adımların atılması, gelişmekte olan ülke ETF’lerine (Borsa Yatırım Fonu (BYF) ya da dünyada bilinen adıyla Exchange TradedFunds) giren paranın etkisi gibi daha pek çok etkiyi sayabiliriz.

Düşüş trendinin sona erip yeni bir yükselen trendin başlaması için ise olan bitenden fazlasına ihtiyaç var. Çıkan çok büyük fonların yerini dolduracak güçlü kalıcı fonlar gerekli peki ama nereden gelsin, niçin gelsin?

En son gelen ihracat rakamlarını beğendik. En yüksek Temmuz ayı ihracatı gerçekleşti. Kurun seviyesi sebebiyle cari açık üzerinde bir miktar olumlu yansıma ihtimali var, Enflasyonist baskıya maruz kaldığımız bu dönemde, faiz ve döviz kurlarının yarattığı belirsizlikleri aşabileceğimiz,  bir sürece, bizi taşıyabilecek adımların özlemi içerisindeyiz.

Merkez bankası enflasyon hedeflemesini 2018 için 7,2 den 14,3 gibi daha gerçekçi bir rakama revize etti, ekonomistler anketine göre ise 2018 yıllık enflasyon beklentisi 14,64 civarında gerçekleşecek. Bunlara bakarak enflasyon, faiz ve kur artış sarmalına kapılmış bir ülke, 80’li 90’lı yıllar Türkiye’si aklımıza geliyor.

Geçen yazımızda 10 yıllık tahvillerin makul seyrettiğini söylemiştik, geçen hafta içerisinde o tarafta da hareketlenme oldu ve yazıyı yazdığım saatlerde %18,86 gibi rekor seviyelere ulaştı. 11/2019 en aktif tahvilin faiz oranları ise %21’lerin üzerinde.

 

Batı bizim bin yıllık partnerimizdir. Savaşarak ya da uzlaşarak ama bir şekilde ortaklığımız sürüyor, sürecek. Ancak büyük hedefi olan ülkeler kısır ve dar ilişki denklemleri içinde kaybolmak istemezler.

Özellikle ABD’nin bize mecbursunuz hoyratlığı ve şovenizmine kapıldığı bu günlerde BRICS iyi bir açılım. Üstelik bu ülkelerle olan Ticaretimizde 57 milyar dolar açık veriyorken. 

Bu dönemde ekonomiye verilecek her damla can suyu yakın gelecekte bize refah olarak yansıyacaktır, Çin’le yapılan 3,5 milyar dolarlık refinansman kredisi bu alanda ilk adım olmuştur.

Geçmiş yüzyılın galipleri güçlerinin muhafazası için tüm çirkinlikleri yapmaya devam ederken, gelecek yüzyılın planlamasını yapmak zorunda olan Türkiye, çok ince bir çizgi üzerinde yoluna devam ediyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test