Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Mermer sektörü eleman arıyor, istihdam yabancı işçilerle çözülüyor

8.11.2013
Büyült
Küçült
Haberi YazdırTürkiye’nin temel sorunlarından birisi istihdam yaratmak, işsiz sayısını azaltmaktır. 

Doğaltaş sektörünün temel sorunlarından birisi de  personel sıkıntısı;  kalifiye, yarı kalifiye ve vasıfsız işçi bulabilmektir.

Bu çelişkili durum birçok kez dile getirilmiş olmasına karşılık maalesef çözülememiştir. Bu amaçla meslek liselerinde ve üniversitelerimize bağlı meslek yüksekokullarında açılan mermercilik programları ya öğrenci bulmakta zorlanmakta ya da mezun öğrenciler dikey geçişle 4 yıllık lisans programlarına geçmektedirler. Mermer teknisyeni ve teknikerlerinin aldıkları eğitim heba olmaktadır. 

Oysa sektörün mermer teknisyen ve teknikerlerine acil ihtiyaçları vardır.

Mermer teknisyeni ve teknikeri bulunamayınca maden ve jeoloji mühendisleri hatta diğer meslek gruplarında lisans eğitimi almış kişiler aldıkları eğitimin dışındaki alanlarda istihdam edilmektedir. 

Bu da mümkün olmadığı taktirde milyonlarca Avro değerinde makineler yetkisiz elemanlara teslim edilmek zorunda kalınmaktadır.

Eğitim sistemimizdeki eğitilmiş, eleman kayıbı korkunç boyutlarda olup çözümü iki şekilde mümkün olabilir:

•    Meslek standartlarının belirlenmesidir. Uzun yıllardır komisyon toplantıları yapılan bir türlü uygulamaya geçemeyen bu standartların uygulamaya geçirilmesi. Çok ilginçtir 10.000-40.000€ değerindeki forklift operatör belgesi aranırken 200.000€ değerindeki cut-rock kullanan elemanda bir belge aranmamaktadır.

•    Gelişmiş ülkelerinde olduğu gibi işçilerin kıdem ve aldıkları eğitime bağlı olarak sınıflandırılmaları. İşçi, teknisyen ve teknikerlerin dikey yükselmelerine imkân veren ve var olan meslek içi eğitim e elemanların devam etmesini engelleyen psikolojik ve sosyolojik engellerin ortadan kaldırılması. Elemanların mesleklerinde ilerlemelerini sağlayacak bu işlemin özendirilmesidir. 

Bu durum maalesef diğer meslek dallarında da böyle devam etmektedir. 

Vasıfsız işçi konusunda da ciddi arayışlar sürmektedir. Yurt dışından emek gücü ithali daha önce Somalililere yardım kapsamında Ege Maden İhracatçılar Birliği Başkanı Aslan Erdinç tarafından dile getirilmişti. Bu düşünce Özmersan bünyesinde Sayın Zeki Özdemir tarafından Suriye’den gelen göçmenlere oturma ve çalışma izinleri alınarak çözülmüş bulunuyor.

Sayın Özdemir önemli bir adım atarak vatanlarından evlerinden topraklarından ayrılmak kopmak zorunda kalan komşularımıza, şletmesinde istihdam imkânı yaratmış bulunmaktadır. Balık vermek yerine bu insanlara balık tutmayı öğretmek erdemini göstermiştir. Aynı zamanda sektörde ki diğer işletmeler içinde bu yolu açmış bulunmaktadır.

Karbonatlı doğaltaşıyla uluslararası ticarette lider olan Türkiye’nin, kalifiye elemanlar ve mimari tasarımları yapan beyin takımları ile İtalya’nın yerini alması ancak eğitilmiş ve doğaltaş kültürü ile yoğrulmuş bir takımla mümkün olabilecektir.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 26 Şubat 2021 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 25 Şubat 2021 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 24 Şubat 2021 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 23 Şubat 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 22 Şubat 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test