Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İhracatı artıracak güvenin verilmesi gerek

31.8.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Şu ana kadar krizle ilgili yani makro düzeyde yeterli tedbir alınmadı. Benim kanaatim, bu tür krizlerin acilen çözülebilmesi için ihracatın hızlı bir şekilde arttırılması, ithalatın da hızlı bir şekilde kısılması lazım. Yani dış ticaret açığının kapatılması hedeflenmeli! İhracatı hızlı bir şekilde arttırmanın yolu ihraç ürünlerimizin fiyatlarını döviz bazında ucuzlatmak, yani Türk Lirasının fiyatını azaltmak, dövizin fiyatını da yükseltmektir. Bu yapılırsa ihracatımızı hızla artırırız. Türkiye’de yüzde 30’un üzerinde atıl kapasite var, bu kapasite süratle ihracata yönlenebilir. Döviz fiyatları yüksek olduğu için ithalat da azalır.

Ancak bu gelişmenin hızlıca gerçekleşmesi için Merkez Bankasının döviz fiyatlarını düşürüp TL’yi yükseltmeye çalışmaması lazım. Döviz fiyatlarının düşürülmesinden korkan ihracatçı bugün için karlı olan bir malı ihraç etmekten çekinmektedir. Çünkü döviz geldiğinde kur düşmüşse bu günkü döviz fiyatı ile karlı olan bir ürün düşük döviz fiyatı ile ihracatçıya daha az TL sağlamış olacak ve karını zarara döndürebilecektir. Bu ihtimal ihracat artışını yavaşlatmaktadır. Buna rağmen bu günkü yüksek döviz fiyatları Türkiye’nin ihracatını Temmuz ayında yüzde 15’in üzerinde artmış, ithalat da yüzde 5- 6 civarında azalmıştır. Yani döviz fiyatlarının etkisi görülmeye başlamıştır.

Merkez Bankası’nın tersini yapmaya çalışmasına rağmen artan döviz fiyatları dış ticaret açığını azaltıcı bir etki yapmaya şimdiden başlamıştır. Bu etkiyi hızlandırmak için yapılması gereken, Türkiye’nin gerek Merkez Bankası’nın ağzından gerek hükümetin ağzından “Türkiye ihracatını arttırmak zorundadır, döviz açığımızı ihracatımızı arttırarak, ithalatımızı kısarak karşılayacağız. Bunun için de döviz fiyatlarının bugün olduğu seviyeden yüzde 5’ten daha fazla aşağı inmesine müsaade etmeyeceğiz” şeklinde bir deklarasyon yapılmasının ihracatın çok hızlı bir biçimde artmasını sağlayacağına inanıyorum. Faizleri yükseltip Sıcak parayı davet etmek kurları kalıcı bir biçimde düşürmediği gibi, sanayici hem faizlerden hem de kurdan olumsuz etkilenmiş oluyor, hem de kurların yeniden düşürüleceği endişesi ile yeterince ihracat yapamıyor. Bu nedenle ihracatımız çok daha fazla artacakken artmıyor, döviz dar boğazı devam ediyor.

Dar boğazdan acil bir biçimde kurtulmak için “yüksek faiz / sıcak para” paradigmasını değiştirip, “rekabetçi döviz / TL ile ihracat = ithalat dengesi” paradigmasına geçmemizi şart görüyorum!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test