Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İhracat bedeline 180 gün zorunluluğu, oldu mu şimdi?

7.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Hazine ve Maliye Bakanlığı yayımladığı tebliğle Türkiye’de yerleşik kişiler tarafından gerçekleştirilen ihracat işlemlerine ilişkin bedellerin doğrudan ve gecikmeksizin ihracata aracılık eden bankaya getirilmesi zorunluluğunu getirdi.

Bedellerin yurda getirilme süresi fiili ihraç tarihinden itibaren 180 günü geçemeyecek. Söz konusu bedellerin en az yüzde 80’inin bir bankaya satılması zorunlu olacak. Yurt dışına müteahhit firmalarca yapılacak ihracat bedellerinde ise süre 365 gün. İhraç edilen malların bedelinin süresinde yurda getirilerek, bankalara satılmasından ve ihracat hesabının süresinde kapatılmasından ihracatçılar sorumlu olacak. İhracata aracılık eden bankalar da süreci izlemekle yükümlü olacak. 4 Eylül 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe giren uygulama 6 ay boyunca geçerli olacak.

Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin tebliğ, tam da kambiyo hareketlerine kısıtlama gelip gelmeyeceği dedikoduları konuşulurken yayımlandı. Hani “zamanlaması manidar” derler ya tam da öyle oldu.

Getirilen uygulamadan 2008 yılında vazgeçilmişti. Aradan 10 yıl geçmiş; geleneksel ticaretin kuralları değişmiş, uluslararası rekabetin şartları ağırlaşmış, e-ticaret almış başını gitmiş, internet teknolojileri, akıllı telefonlar, yapay zekalar hayatımıza girmiş! Sen bunlara gözünü, kulağını kapa eskiye dön. “Eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağardı” diye boşuna dememişler.

Madem eskiye döneceksin, bari ticaretin, teknolojinin, çağın gereklerine göre yap düzenlemeyi ama o da yok.  Maalesef, yapılan bu düzenleme Türkiye’nin dövize olan ihtiyacının bir sonucudur, zamanlaması ve yöntemi de yanlıştır.

Türkiye’nin en çok ihtiyacı olan uluslararası doğrudan yabancı sermaye yatırımıdır; kazma vurularak, fabrika kurularak yapılan kalıcı yatırımlar. Üretim yapan, istihdam sağlayan ve ihracat ile döviz kazandıran yatırımlar. Sen diyorsun ki; yatırım yapıp ihracat yaparsan parayı buraya getirmek zorundasın. İyi de adam üretimi ithalata dayalı, hammaddesi dolar ile. Yurt dışından daha ucuz maliyet ile hammadde almak varken neden parayı komisyon ödeyip Türkiye’ye getirsin. İthalatını dolar ile yaparken neden Türk lirasına çevirsin!

Yerli ihracatçı içinde aynı durum geçerli. İhracatımız ithalata dayalı. İthalat dolarla. Türk Lirası’nda durmak zarar. Mecbursun dolar da durmaya.

Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olur muyuz olmaz mıyız göreceğiz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 19 Eylül 2019 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Bal...

Günlük Burç Yorumları Aşk 18 Eylül 2019 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Bal...

Günlük Burç Yorumları Aşk 17 Eylül 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık B...

"Gökyüzü çok şey anlatır… Onu “hâl” diline çevirmekse senin gayretine bağlı."

Günlük Burç Yorumları Aşk 15 Eylül 2019 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık ...

Yazarlar
Website Security Test