Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türk Turizmi nerede? Ve geleceği…

10.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye turizmde önemli bir potansiyele sahip, ciddi rakipleri de var. Türkiye’yi turizmde rakiplerine göre öne çıkaran unsurların başında doğal zenginlikleri, insanlarımızın samimiyeti geliyor.

Her ne kadar bir bozulma görünse de Anadolu toprağının insanları hala “Misafirperver” ve “İnsancıl” yapısı ile yabancılar için cazibe ve istek unsurudur.  İnsanlarımızın bu özelliği sebebiyle turistler, bütün etkin karalamalara rağmen Türkiye’yi tercih etmeye devam ediyor. Türkiye’nin ve Türk insanının bu misafirperverliğini turizm sektörü çok iyi muhafaza etmelidir ve üzerinde çalışması gereken bir unsurdur.

Gelelim 2018 sezonuna. Sektör son iki üç seneyi kötü geçirdi. Bu sezonda ciddi bir talep artışı var. Bunu rakamlarda da görüyoruz. Ancak o kötü sezonlarda sektör kalifiye elemanlarının büyük bölümünü kaybetti. Kalite ve servis yönünden güçlü sermaye yatırımı olan oteller başarılarını sürdürüyor. Diğerleri için aynı şeyi söylemek zor.

Turist sayısı artmıştır. Alman ve Rus turistlerin başı çektiği bir artış trendi yaşanıyor. Türkiye’ye en çok turist gönderen ülkeler arasında Rusya, Almanya, İran ilk üç sıradadır.

Ancak şunun da gözden kaçırılmaması gerekir, Türkiye sektörde yaptığı yatırımların karşılığı olan “Fiyat aralığını” yakalamakta zorlanmaktadır.

Bu sene geçmiş senelere nazaran daha iyi gelir sağlandı. Fakat kafi değildir. Geçmiş yılların rakamını yakalamak zor görünüyor.

Bu arada hatırlayalım, Türkiye bu sene de dünya turizm klasmanında talepte 10. sıradadır. Ancak“kafi” gelire ve fiyatlara ulaştığımız maalesef söylenemez.

Türk turizminde bir başka ve en önemli sıkıntı ise komşumuz olan ülkelerde yaşanan harp halidir.

Irak, Suriye’de fiilen harp yaşanıyor. Bu durum bizi de etkiliyor.

Ayrıca Amerika ile Türkiye arasında başlayan krizin sonuçları ne olacak, kriz büyür mü belli değildir. Bu konuda endişeleri gidermek gerekiyor.

 

Türkiye 2019 da ne yapmalıdır

Türkiye’nin turizmde esas pazarı AB ülkeleridir. Türkiye’ye en fazla turist gönderen ülkeler arasında İngiltere 6., Hollanda ise 9. sıradadır.

Sektör, Turizm Bakanlığı ile birlikte 2019 yılının yol haritasını şimdiden tayin etmelidir.

AB ülkelerinin de Amerika sıkıntı yaşaması, bu pazardan Türkiye’ye ilgiyi artıracaktır. Bu bir fırsattır.

Bunun yanında Çin ve Hindistan gibi Uzakdoğu ülkelerinin de Türkiye’ye ilgisini artmadır. Bu pazarlarda iyi bir plan ve programla tanıtıma ağırlık verilmelidir.

Şu anda yaşadığımız “Döviz” krizi, TL’nin değerini düşürdüğü için Türkiye pazarı ucuzladı ve cazip hale geldi. Bu durumu fırsata çevirmeliyiz.

Önümüzdeki sezon için en büyük handikaplardan biri de kalifiye eleman olacaktır. Sektör son iki üç yılda yetişmiş personelinin büyük bölümünü kaybetti. Bu çok büyük emek ve dikkatle planlanması gereken bir durum arz etmektedir.

Sektör, 2018’i iyi ya da kötü bir şekilde geride bırakmak üzeredir. Önemli olan 2019 sezonudur.

Siyasi ve ekonomik şartlar, sınırımızdaki harp halleri, döviz kurları, eğitimli personel, ARTAN MALİYETLER, SERVİS/KALİTE DENGESİ konularında, sektör temsilcileri ile bakanlık zaman kaybetmeden bir araya gelerek yol haritasını belirlemelidir. 2019 fırsatlar yılı olarak görülüyor ama bir o kadar da sürprizlere açıktır.

Anlayacağınız, işimiz çok ve ağırdır. Acil ve şimdiden tedbirler gerekmektedir. 

Haydi, hayırlısı diyelim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Mart 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık Bu...

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Mart 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Bal...

Günlük Burç Yorumları Aşk 23 - 24 Mart 2019 Hafta sonu. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kov...

Yazarlar
Website Security Test